Nymburk udržel v prestižním duelu s USK ligovou neporazitelnost

Basketbalisté Nymburka zvládli bez problémů šlágr 10. ligového kola s USK a v domácí soutěži dál drží neporazitelnost. Na hřišti Pražanů, kde před rokem naposledy v lize prohráli, triumfovali v duelu prvního s druhým 104:78. První výhru v sezoně vybojoval Jindřichův Hradec, který v dramatické koncovce uhájil vítězství 92:90 nad Pardubicemi.

Hráč Nymburku Vojtěch Hruban. Ilustrační foto.

Sobotní program přinesl celkem tři stobodové duely. Vedle Nymburka pokořili tuto hranici i hráči Kolína, kteří porazili Ostravu 105:81, a Hradce Králové. Sokoli deklasovali Olomoucko 105:77.

Nymburk rozhodl na Folimance už v první čtvrtině, kterou vyhrál o 11 bodů. Do poločasu zvýšili úřadující šampioni proti často chybujícím domácím na rozdíl 18 bodů a i po přestávce jejich náskok narůstal. Šňůrou 15:2 odskočili na 70:39 a koncovku si pohlídali. Středočechy střelecky táhl kapitán Vojtěch Hruban, který nasbíral 27 bodů.

"Nastoupili jsme s velkou agresivitou a energií v obraně. Bylo vidět, že kluci z USK na to nejsou zvyklí a měli s tím problém. Vytvořili jsme si spoustu volných střel a ten tlak jsme dokázali ještě vystupňovat v druhém poločase. Za nás dobrý a zvládnutý zápas," pochvaloval si po zápase Hruban.

USK v tabulce přeskočila Opava, která po nevydařeném prvním poločase porazila trápící se Děčín a spravila si chuť po prohře v Evropském poháru. V nervózním duelu, v němž kouč Severočechů Tomáš Grepl musel dokonce po dvou technických chybách opustit lavičku, vyhrála Opava 92:64 a nadělila tak trenérovi Petru Czudkovi dárek k 50. narozeninám.

"Začali jsme špatně, kluci měli těžké nohy a v hlavách nešťastnou koncovku s Benficou. Zřejmě i to, že mám dnes narozeniny, jim trochu svazovalo ruce a nohy. Po poločasové přestávce se nám podařilo utkání otočit a jsem za to šťastný. Čeká nás náročný týden se třemi zápasy a tato výhra nám pomůže lépe vstřebat únavu," řekl kouč po zápase.

Jindřichův Hradec po devíti porážkách kráčel proti oslabeným Pardubicím za premiérovou výhrou od začátku zápasu, v závěru ale v úzké rotaci hrající soupeř ještě zabral. Poslední čtvrtinu domácí prohráli 15:34 a jen těsně vítězství uhájili. Hosty nespasil ani Petr Šafarčík, jenž byl s 29 body nejlepším střelcem kola.