Hlavní obsah

Vyloučení kandidátů před volbami šéfa světového boxu nebylo správné, rozhodl CAS

14. 6. 2022 20:30

Vyloučení čtveřice kandidátů před květnovou volbou vedení světové boxerské asociace IBA nebylo správné. Konstatoval to sportovní arbitrážní soud CAS, na který se se stížností obrátil uchazeč o prezidentský post Boris van der Vorst z Nizozemska a další zájemci o řídící funkce v organizaci Michael McAtee z USA, Steven Hartley z Nového Zélandu a Per-Axel Sjöholm ze Švédska. Po Van der Vorstovu vyloučení zbyl jako jediný kandidát Rus Umar Kremljov, který po kontroverzní volbě aklamací získal mandát prezidenta na další čtyři roky.

Foto: Box MČR

Ilustrační foto.Foto: Box MČR

Článek

Zmíněná čtveřice se nemohla zúčastnit voleb kvůli obvinění z nezákonné kampaně mimo stanovenou lhůtu. Nezávislá kontrolní komise IBA je za to z voleb vyloučila. CAS nyní konstatoval, že šlo o marginální přestupek, za který je možné trestat maximálně napomenutím. Navíc shledal, že stejného porušení pravidel se dopustil i Kremljov a nebyl zato potrestán.

IBA oznámila, že vzala verdikt CAS na vědomí a chystá se nad vzniklou situací poradit s právníky, než 24. června při zasedání nově zvolené vedení rozhodne o případném opatření. Není zřejmé, zda se uskuteční nové volby.

Kremljov se stal poprvé šéfem amatérského boxu už v prosinci 2020. Pod jeho vedením získala asociace (dříve AIBA) jako hlavního sponzora ruskou plynárenskou společnost Gazprom a s její pomocí splatila dluhy ve výši zhruba 16 milionů eur. Před jeho nástupem do funkce Mezinárodní olympijský výbor pozastavil asociaci činnost a kvůli špatnému řízení a vysokým dluhům jí odebral právo pořádat olympijský turnaj. Loni v Tokiu proto funkcionáři IBA chyběli. Boxu nadále hrozí vyřazení z her a momentálně chybí v programu olympiády 2028 v Los Angeles. Okolnosti květnových voleb MOV rovněž kritizoval a požadoval jejich prošetření.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •