Č. Budějovice - Sparta 0:1Birmančevič vystřelil Spartě tři body a návrat na první místo

Fotbalisté pražské Sparty po reprezentační pauze zvítězili ve 26. kole první ligy v Českých Budějovic 1:0. Jediný gól utkání dal v 17. minutě Veljko Birmančevič, při jehož střele chyboval domácí brankář Martin Janáček. Obhájce titulu z Letné porazil v nejvyšší soutěži Dynamo počtvrté za sebou a nadále vede tabulku o bod před Slavií. Jihočeši potřetí z minulých čtyř kol prohráli a zůstali poslední s jednobodovou ztrátou na Karvinou.

Veljko Birmančevič slaví první branku Sparty

Sparťané v souboji týmů z opačných pólů tabulky nijak výrazněji nedominovali, v první půli ale byli aktivnější a hned z první šance otevřeli skóre. V 17. minutě si po Mejdrově vyhrané hlavičce navedl míč Birmančevič a z rohu vápna vyslal nepříliš razantní a umístěnou střelu. Balon mířil po zemi přímo na brankáře Janáčka, jemuž proklouzl přes ruce a nečekaně doskákal do sítě. Srbský křídelník se prosadil ve třetím soutěžním duelu za Pražany po sobě a skóroval už podeváté v ligové sezoně.

Jihočeši během celé první půle Spartu prakticky neohrozili a nedostali se do zakončení. V závěru úvodního dějství měli solidní příležitost hosté, když se po hlavičce Zeleného protlačil ke střele Kuchta, ale z úhlu mířil jen do boční sítě.

Po změně stran byli domácí výrazně aktivnější, a dokonce více drželi míč. Sparta se až nečekaně zatáhla a chvílemi se strachovala o výsledek. Dynamo si však až na několik rohových kopů a závarů nevytvořilo žádnou vyloženou šanci, a ve druhé půli dokonce ani jednou nevystřelilo na branku.

Naopak Sparta mohla své vedení z protiútoků navýšit. V 71. minutě ale Birmančevič trochu prováhal zakončení a Janáček mu dobře zmenšil úhel. V 89. minutě po brejku a přečíslení pálil ve skluzu nad břevno Kuchta.

Letenští už tři body udrželi a v nejvyšší soutěži s Českými Budějovicemi posedmé za sebou neinkasovali. Pražané v lize podruhé po sobě zvítězili a bodovali podvanácté z posledních 13 kol. Dynamo na jaře doma po třech zápasech poprvé prohrálo.