Plzeň naložila Zlínu. Budějovice deklasovaly Jablonec, Liberec Brno

Fotbalová Fortuna liga měla v neděli na programu tři utkání 28. kola a všechny zápasy přinesly gólové hody. Činili se především hráči Českých Budějovic, kteří doma deklasovali Jablonec 5:1, a při chuti byl i Liberec, který před svými fanoušky porazil Brno 3:1. Produktivní den pak uzavřela Plzeň, která čtyřgólovým přídělem přikovala Zlín na dno tabulky.

Lukáš Hejda z Plzně oslavuje gól v brance Zlína.

Souboj v Plzni nepostrádal pikantní náboj, na lavičce Zlína totiž stál někdejší strůjce západočeského zázraku Pavel Vrba. Obhájce titulu navíc z posledních šesti kol vyhrál jen jednou a na vedoucí pražská S ztrácel devět bodů.

V neděli ale předvedla Viktoria suverénní výkon a po jednogólovém vedení z první půle ji po přestávce nasměroval za jednoznačným vítězstvím dvěma trefami Vlkanova. Čtyřgólový debakl hostů pak zpečetil v závěru Chorý. Ševci tak na posledním místě tabulky ztrácí na předposlední Pardubice tři body, Plzeň stáhla manko na první místo na šest bodů.

Slovan i Zbrojovka pošilhávaly po elitní desítce, nakonec ale měli v souboji sousedů ze spodních pater tabulky jasně navrch domácí, kteří rozhodli o triumfu už v prvním poločase. Dva góly zařídil Christian Frýdek, jeden přidal Tupta. A nakonec i čestný gól Brna zařídili Liberečtí - v závěru nešťastně hlavičkoval do vlastní sítě Rondič. Severočeši tak poskočili na devátou příčku, Brno je třinácté.

Sváteční souboj čekal v Českých Budějovicích i jabloneckého trenéra Davida Horejše, jenž před současným angažmá Jihočechy vedl a působil tam i jako hráč. A přivítání na "domácí" půdě mu Dynamo připravilo náramné: tři góly jen v první půli, dva další ve druhé.

Jablonec nakonec dokázal vstřelit alespoň čestný gól, spadl ale na desátou příčku tabulky a v posledních dvou kolech nebude hrát rozhodně na klid. Dvanácté Budějovice dělí od skupiny o umístění tři body.

Liberec - Brno 3:1
Branky: 23. Frýdek, 29. Tupta, 33. Frýdek - 89. Rondič (vlastní gól).
České Budějovice - Jablonec 5:1
Branky: 18. Hora, 21. Havel, 45.+2 Čmelík, 53. Čoudek, 70. Adediran - 59. Souček.
Plzeň - Zlín 4:0
Branky: 34. Hejda, 49. Vlkanova, 58. Vlkanova, 86. Chorý.