Baník nadělil Slovácku kanára a zahraje si v Evropě. Slávista Jurečka králem střelců

Skupina o titul fotbalové Fortuna ligy je minulostí. V závěrečném kole si Baník drtivou výhrou 6:0 nad Slováckem zajistil čtvrtou příčku a postup do pohárové Evropy. Slavia se rozloučila s fanoušky v Edenu jasným vítězstvím 4:0. Skalp Mladé Boleslavi režíroval dvěma zásahy Václav Jurečka, jenž se stal králem střelců. Mistrovská Sparta se na Letné rozešla s Plzní smírně 1:1.

Radost hráčů Ostravy z branky proti Slovácku

Baník byl před posledním kolem skupiny o titul v nelehké situaci. Ostravané ale neponechali nic náhodě a proti Slovácku od úvodu dominovali.

Svěřenci kouče Pavla Hapala rozhodli již v prvním dějství třemi zásahy během osmi minut. Skóre otevřel z penalty Ewerton, na jehož zásah dvakrát navázal Kubala.

Po přestávce to byl znovu Ewerton, kdo přidal čtvrtou branku Baníku. Mezi střelce se v závěru zapsali i Tanko a Kpozo. Slovácko utkání absolutně nezvládlo, ve Vítkovicích vyfasovalo dvě červené karty, a sezonu zakončí na šesté příčce. Baník se představí v předkole Konferenční ligy.

Argentina v podání fanoušků Baníku

Slavia, na jejímž druhém místě se nemohlo nic změnit, rázně vstoupila do utkání s Mladou Boleslaví. Po necelé půl hodině hry už měli sešívaní dvoubrankový náskok. První branku obstaral Václav Jurečka a pojistku přidal Ondřej Zmrzlý.

Ve zbytku utkání se slávisté snažili tvořit pro kanonýra Jurečku. A povedlo se v 78. minutě. Devatenáctým gólem v sezoně Jurečka přeskočil dosavadního lídra, plzeňského Pavla Šulce, a stal se králem střelců. Výhru Slavie 4:0 zpečetil v 89. minutě Christos Zafeiris.

Středočechy čeká v pátek 31. května duel o postup do předkola Konfereční ligy. Na domácím hřišti vyzvou Hradec Králové.

Sparta nastoupila na Letné proti Plzni v základní sestavě se všemi hvězdami a v prvním poločase měla několik příležitostí jít do vedení. Tu největší zahodil Jan Kuchta, jenž z penalty pouze orazítkoval břevno plzeňské brány. Přesto se Letenští dočkali. V nastavení prvního dějství se po rohovém kopu prosadil Jaroslav Zelený. Plzeň se však nevzdala a v 71. minutě Tomáš Chorý srovnal krok.

Hlavní rozhodčí Jan Všetečka nenastavil ani minutu navíc, utkání zbytečně neprodlužoval a nechal propuknout sparťanské oslavy naplno.

Fanoušci Sparty nabíhají na hrací plochu

V sobotu se v nejvyšší soutěži bojovalo o to, kdo se vyhne přímému sestupu. Zlín se ale prohrou 0:1 v Jablonci odsoudil k pádu do druhé ligy, neboť skončil poslední. Karviná porazila 1:0 České Budějovice, a v baráži tak bude bojovat o ligovou příslušnost s Vyškovem. Dynamo si střihne jihočeské derby proti Táborku. Souboj dvou již zachráněných týmů mezi Bohemians a Pardubicemi zvládli lépe Východočeši, kteří zvítězili 1:0.

Nadstavbová část fotbalové ligy
Sobota
Play off o Konferenční ligu – 2. zápas semifinále
Hradec Králové – Teplice 2:0 (první zápas 1:0, Hradec postoupil)

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.