Sparta otočila derby, Zlín překvapil, Liberec udeřil na poslední chvíli, postupuje i Dukla

Čtyřmi zápasy dnes odstartovalo osmifinále domácího fotbalového poháru. Ve šlágru programu finalista minulého ročníku MOL Cupu a úřadující ligový mistr Sparta otočil pražské derby v Ďolíčku proti Bohemians 1905 a po výhře 2:1 postupuje. Zlín překvapil v Ostravě, uhájil postupovou výhru 1:0. Po stejném výsledku jde dál i Liberec přes Mladou Boleslav. Dukla porazila v úvodním osmifinále v souboji dvou nejlepších týmů druhé ligy po obratu Vyškov 3:1 a poprvé od sezony 2015/16 prošla v poháru do čtvrtfinále. Stav mezi 62. a 74. minutou otočil hattrickem střídající Lukáš Buchvaldek.

Michal Ševčík ze Sparty (uprostřed) oslavuje se spoluhráči vítězný gól na 2:1 během utkání osmifinále MOL Cupu s Bohemians 1905.

Oba týmy v malém pražském derby nastoupily v porovnání s nedělními ligovými zápasy ve značně obměněných sestavách. Ve 22. minutě otevřeli před více než pěti tisíci diváky skóre Bohemians. Hrubý našel po centru z rohu Kadlece a dvacetiletý obránce hlavičkou k tyči zaznamenal první soutěžní gól za „Klokany“.

Hosté srovnali v 52. minutě po pohotové střele Sejka z dorážky ve vápně. Rovněž český reprezentant do 21 let vstřelil první soutěžní gól v dresu svého týmu. V 69. minutě Letenští dokonali obrat. Stejně jako při první brance i tentokrát Sadílek dlouhým autem vhodil míč až do vápna a Ševčík nadvakrát dorazil míč do sítě. Jednadvacetiletý záložník dal v poháru podruhé za sebou vítězný gól, ve 3. kole rozhodl o výhře 1:0 na půdě druholigové Líšně.

V nastavení hosté málem udeřili po brejku, Olatunji však napálil jen tyč. Letenští i tak částečně odčinili víkendovou premiérovou prohru v ligové sezoně v Mladé Boleslavi. Bohemians po nedělní porážce 0:2 od Slavie v nejvyšší soutěži neuspěli doma ani proti dalšímu z pražských „S“ a nezopakují semifinálovou účast z minulého ročníku MOL Cupu. „Klokani“ se se Spartou v sobotu znovu potkají, tentokrát v lize na Letné.

Zlín po příchodu trenéra Červenky, který nahradil odvolaného Vrbu, ožil. „Ševci“ v předminulém ligovém kole utrpěli historický debakl 5:9 od Mladé Boleslavi, o víkendu ale v nejvyšší soutěži v premiéře pod novým koučem uhráli remízu 0:0 v Olomouci a gól neinkasovali ani dnes v poháru. Zápas ve Vítkovicích rozhodl v 41. minutě střelou zpoza vápna k tyči bývalý hráč Baníku Reiter. Zlínští si zahrají čtvrtfinále MOL Cupu poprvé od sezony 2017/18. Ostravští nenapravili víkendovou ligovou porážku 0:1 s Jabloncem.

Mladoboleslavští po nedělní výhře 3:1 nad Spartou poskočili už na třetí místo tabulky nejvyšší soutěže, v Liberci se ale střelecky neprosadili. Domácí byli s výjimkou úvodu mírně aktivnější, gól si ale nechali až do první minuty nastavení.

Střídající Horský si zpracoval dlouhý pas za obranu a ranou pod břevno překonal Mikulce. Dvacetiletý útočník dal v závěru vítěznou branku už v předchozím pohárovém duelu na Kladně. Slovan si zahraje čtvrtfinále MOL Cupu podruhé za sebou.

Vyškov v létě na začátku druholigové sezony zvítězil na stadionu Dukly 4:2 a lépe začal na Julisce i tentokrát. V 38. minutě se do centru položil Němeček a povedeným volejem otevřel skóre. Trenérovi Dukly Petru Radovi po změně stran vyšlo střídání.

Buchvaldek naskočil v 61. minutě a hned za pár desítek sekund hlavičkou dotlačil míč za čáru. V 71. minutě sedmadvacetiletý ofenzivní hráč z přímého kopu rovněž s pomocí tyče otočil stav a za další tři minuty suverénně proměnil penaltu. V dosavadním průběhu sezony přitom za A-tým Dukly s výjimkou poháru prakticky nehrál a nastupoval spíše za rezervu. Lídr druhé ligy Vyškov nenaváže na čtvrtfinálovou účast z minulého ročníku MOL Cupu.

Zbylá čtyři osmifinále se odehrají až později. Obhájce pohárové trofeje Slavia nastoupí v Hradci Králové až 6. prosince. Během reprezentační pauzy v polovině listopadu jsou na programu tři zápasy. V soubojích prvoligových celků České Budějovice přivítají Jablonec a Plzeň se představí v Olomouci. Třetiligové Velvary budou hostit Opavu z druhé nejvyšší soutěže. Čtvrtfinále se bude hrát až na jaře.

Osmifinále českého fotbalového poháru MOL Cupu:
Dukla - Vyškov 3:1 (0:1)
Branky: 62., 71. a 74. z pen. Buchvaldek - 38. Němeček. Rozhodčí: Klíma - Vlček, Hádek.
Liberec - Ml. Boleslav 1:0 (0:0)
Branka: 90.+1 Horský. Rozhodčí: Volek - Paták, Podaný
Liberec: Vliegen - Mikula, Prebsl, Purzitidis - Fukala, Varfolomejev, Doumbia (46. Žambůrek), Ghali (60. Červ) - Višinský (84. Horský), Tupta (69. Frýdek) - Rabušic (60. Okoh). Trenér: Kozel
M. Boleslav: Mikulec - Suchomel, Poulolo, Karafiát, Fulnek - Sakala, Kubista (58. Žitný) - Jawo, Ladra (58. Mareček), Solomon (69. Vaníček) - Pulkrab. Trenér: Kulič
Bohemians- Sparta 1:2 (1:0)
Branky: 22. Kadlec - 52. Sejk, 69. Ševčík. Rozhodčí: Petřík - Kubr, L. Matoušek
Bohemians: Reichl - Kadlec (46. Křapka), Vondra, Hůlka - Köstl (75. Shejbal), Hrubý, Jindřišek (75. Hála), Hybš - Beran - Prekop, Mužík (63. J. Matoušek). Trenér: Veselý
Sparta: Vorel - Vydra, Gomez, Zelený - Mejdr, Pavelka, Sadílek, Ryneš (61. Wiesner) - Olatunji, Ševčík (82. Pešek) - Sejk (90.+5 Schánělec). Trenér: Priske