Článek
Fotbalová asociace pracuje na rok 2025 s rozpočtem ve výši 2,77 miliardy korun. Přes půl miliardy korun ročně dostává od Národní sportovní agentury (NSA), další desítky milionů korun tečou od sponzorů. Významné prostředky dodává UEFA.
„Předně je zapotřebí zdůraznit, že po příchodu současného vedení před čtyřmi lety musela proběhnout výrazná ekonomická konsolidace celé asociace. Revizní a kontrolní komise na valné hromadě v roce 2023 vyčíslila zátěž z minulosti nad 213 milionů korun, které jsme museli vyřešit, a zároveň udržet asociaci v chodu i ji rozvíjet. Nám se tyto záležitosti podařilo vypořádat a zároveň postupně navyšovat prostředky směřující do sportu,“ uvedl na úvod současný šéf asociace Petr Fousek.
„Každý rok se například zvyšoval příspěvek od NSA, naposledy pro tento rok o 70 milionů korun. Podařilo se nám také navyšovat příjmy od komerčních partnerů, ať už nových, nebo těch stávajících. Získali jsme nového generálního partnera českého fotbalu, který čtyři roky chyběl,“ vypočetl Fousek. Z nových komerčních zdrojů lze například zmínit nového generálního partnera reprezentace (Penny).
Současný předseda ale vidí rezervy. „Jsem si jistý, že do fotbalu může proudit ještě více finančních prostředků. Zaprvé z komerčních zdrojů, které se postupně navyšují tím, jak se po historických kauzách za našeho vedení zvyšuje důvěryhodnost asociace a s tím i zájem partnerů, který pochopitelně souvisí i se sportovními výsledky. A samozřejmě i z veřejných zdrojů, protože sport obecně v Česku je podfinancovaný, což se projevuje nejenom na samotném sportování, ale i na rozvoji, provozu a infrastruktuře. Zároveň chci zdůraznit, že devadesát procent rozpočtu FAČR míří do podpory sportu, nikoliv do administrativy a organizace,“ uvedl Fousek.
Jeho soupeři v boji o nejvyšší řídicí pozici v českém fotbale jsou kritičtí. „Jsem přesvědčený o tom, že obchodní potenciál českého fotbalu v tuto chvíli naplno rozhodně nevyužíváme. Rezervy jsou dány především aktuální silou značky českého fotbalu. Negativních kauz bylo v minulosti příliš mnoho a je zřejmé, že se za poslední čtyři roky náprava škod úplně nepovedla,“ řekl David Trunda, jenž je většinovým majitelem klubu z Mladé Boleslavi.
Fotbal se vypořádával a dál bojuje s dědictvím po kauzách kolem bývalého předsedy Miroslava Pelty nebo místopředsedy Romana Berbra.
„FAČR při získávání peněz, ať už jde o veřejný, nebo komerční sektor, rozhodně neodvádí dobrou práci. Jedním z hlavních kritérií získávání financí z NSA je především počet členů a tady asociace stagnuje, nebo dokonce klesá. Celkově můžeme hovořit o nevyužitém potenciálu ve výši až několika desítek milionů korun. FAČR a její vedení s tím nic nedělá. Pak je další sféra, a to komerční sekce. V době covidu měla například marketingová agentura asociace STES příjmy až 140 milionů korun. Teď je to o 30 milionů méně,“ podotkl Rudolf Blažek, který je šéfem třetiligového Motorletu.
Hned upozorňuje, co ho velmi dráždí. „STES má za poslední čtyři roky už několikátého ředitele. A nemohoucnost vedení FAČR je dokonce tak velká, že si jak předseda Fousek, tak jeho místopředsedové sedli do představenstva. To je absolutně špatně. Když odhlédnu od toho, že tam měli být dočasně a tato dočasnost trvá už dva a půl roku, tak mi vadí, že nejsou odborníci na danou oblast,“ upozornil Blažek.
„A pak je tady další moment. STES se zodpovídá asociaci, ale představenstvo STES řídí vedení asociace. To je absolutní nesmysl. Petr Fousek a jeho místopředsedové asi sami sobě nevynadají, že to dělají špatně. Tady musí přijít na řadu profesionální management, bez toho to nepůjde a bez toho se nikdy nepodaří z komerční sféry více peněz do fotbalu získat,“ nabídl jedno z opatření Blažek.
Změny ve svazové marketingové agentuře STES vidí jako klíčové i Trunda. „Obnova důvěry v český fotbal, procesy v celém hnutí a lidi na klíčových pozicích u celé společnosti, nastavení fungování FAČR jako moderní otevřené organizace, která se nesoustředí primárně na interní agendu, ale je tu opravdu pro všechny, může znamenat zásadní možnost pro posílení příjmů od obchodních partnerů i od státu. Jedním z prvních kroků by tedy měla být profesionalizace marketingu a obchodu a s ní související restrukturalizace agentury STES a oslovení nových potenciálních partnerů jiným způsobem, než tomu bylo doposud,“ uvedl Trunda.
Ukazuje i na další okolnosti. „Zásadní by měla být i přímá a aktivní spolupráce s regiony - obcemi, městy i kraji, s nimiž dnes FAČR téměř nekomunikuje. Přitom právě tam je prostor pro podporu výkonnostního fotbalu v rámci získávání finančních prostředků na investice do infrastruktury, financování trenérů, rozvoje školního fotbalu, komunitních projektů a ženského fotbalu,“ předestřel Trunda.
Vybízí k tomu, aby byla asociace aktivní všemi směry. „Při vyjednávání se státem bude žádoucí nemluvit primárně o penězích, ale spíše o hodnotě. O tom, co fotbal přináší dětem a mládeži, jak přispívá k aktivnímu životu v obcích a zdravé společnosti. O tom se musí mluvit mnohem více. Partnerem nemůže být jen NSA, ale i MŠMT a další resorty, ale také kraje, okresy a města. Všude zde by měl FAČR poskytnout aktivní součinnost,“ řekl Trunda.