Nizozemsko - Česko 42:25Házenkářky dostaly pořádnou lekci. Strašný výkon, připouští Cholevová

Zatímco ve středečním zápase favorita potrápily a padly o jediný gól, v nedělní odvetě na palubovce soupeře schytaly české házenkářky pořádný debakl. V Nizozemsku v rámci kvalifikace na mistrovství Evropy prožily hororový zápas, takřka od první minuty nestíhaly a nakonec prohrály jednoznačně 25:42. „Obrovské zklamání,“ hodnotil norský kouč národního týmu Bent Dahl.

České házenkářky v  domácím utkání proti Nizozemsku.

Úvod utkání ještě nebyl tak špatný a reprezentantky se díky trefám Charlotte Cholevové držely v kontaktu. Ve 14. minutě snižovala Kristýna Königová na 8:11, v následných dvanácti minutách se však česká hra naprosto sesypala. „Začaly jsme zbrkle střílet a soupeř nás trestal z rychlých brejků. To se těžko vyhrává,“ uvědomovala si Cholevová.

Dahlovy svěřenkyně kupily chybu za chybou, v ofenzivě si nevěděly rady, navíc kanonýrka Markéta Jeřábková zahodila sedmičku, a na jejich bránu se řítil jeden nizozemský útok za druhým. Favoritky devítky góly v řadě odskočily na 20:8, a o osudu utkání tak bylo velmi brzy rozhodnuto. „Vůbec jsme nehrály to, co jsme chtěly. Nebudeme si nic nalhávat, byl to strašný výkon. Nedařilo se nám nic,“ nehledala výmluvy Cholevová.

V poločase domácí hráčky vedly propastným rozdílem 24:11 a nepolevovaly ani po přestávce. Vypracovaly si až osmnáctibrankové vedení. „Vypadalo, že vůbec nejsme připraveni. Když při zápase spíme, takhle to dopadne,“ kritizoval zkušený kouč.

Český prapor držela jen nebojácně hrající Cholevová, jež se prosadila devětkrát, naopak hvězdnou Jeřábkovou si soupeř výtečně hlídal. „Bylo to těžké. Nizozemky nás přehrávaly úplně ve všem. V rychlosti, v agresivitě defenzivy i v kvalitě útoku,“ mínil Dahl.

České házenkářky tak prohrály i druhý kvalifikační souboj s Nizozemskem. Boj o postup na evropský šampionát, který se bude konat v prosinci tohoto roku v Rakousku, Maďarsku a Švýcarsku, však mají díky úvodním výhrám nad Finskem a Portugalskem stále ve svých rukách.

Kvalifikaci národní tým zakončí dvojzápasem nejprve 4. dubna ve Finsku a o tři dny později v Plzni vyzve Portugalsko. Následovat bude olympijská kvalifikace, v níž házenkářky narazí na domácí Španělsko, Argentinu a opět i Nizozemsko. „Budeme se muset mentálně připravit mnohem lépe a bojovat úplně jinak,“ uzavřel Dahl.

Kvalifikace mistrovství Evropy házenkářek - skupina 3:
Nizozemsko - Česko 42:25 (24:11)
Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná 1, Řezáčová - Königová 2, Demlová, Stříšková 2, Kordovská, Šustáčková 1, Desortová, Kuxová 3, J. Franková, A. Franková 2, Dresslerová 1, Zachová 2, Jeřábková 2, Cholevová 9.
Nejvíce branek Nizozemska: Malesteinová a Van der Vlietová po 6. Rozhodčí: Vujačičová, Kazanegraová (obě Č. Hora). Sedmimetrové hody: 4/3 - 4/3. Vyloučení: 4:0. Diváci: 2750