Zápas, který se zapíše do historie. Zlomí Sparta prokletí?

Ať už dopadne sobotní sedmý rozhodující duel semifinále hokejového play off mezi Spartou a Třincem jakkoli, je jisté, že skončí jedna ze dvou negativních sérií. Buď se Oceláři stanou vůbec prvním týmem v historii českého play off, který postoupí navzdory úvodním třem prohrám, nebo naopak Sparta v samostatné české historii poprvé zvládne zápas číslo 7.

Přihlaste se a sledujte exkluzivní videa z Tipsport extraligy
Přihlásit se

SESTŘIH: HC Oceláři Třinec vs. HC Sparta Praha 2:1 ppVideo: Tipsport Extraliga / BPA

Sedmý duel hráli doposud Pražané pětkrát a nikdy jej nezvládli. Zde je přehled všech jejich krachů.

Semifinále 2004 Sparta–Slavia 0:3

Slávista David Hruška střílí rozhodující gól v sedmém semifinále do branky sparťanského gólmana Petra Břízy.

Sparta vedla nad Slavií 3:1 na zápasy a v tom pátém byla doma blízko postupu do finále proti Zlínu. Jenže Chabada za stavu 3:3 trefil tři vteřiny před koncem třetí třetiny místo odkryté branky jen tyč a červenobílým pak v prodloužení vystřelil výhru Antoš. Slávisté pak vyhráli i další dva zápasy, ten rozhodující sedmý v Holešovicích 3:0.

„Chyběl třeba jen jeden centimetr a mohli jsme celou sérii vyhrát 4:1 a užívat si slávu. Na Chabadu to ale nelze svádět, vždyť byl naším nejlepším střelcem v play off. Důvody jsou jinde. Například v tom, že někteří zkušení hráči nedokázali vzít v rozhodujících chvílích odpovědnost na sebe, střelci nedávali góly,“ říkal kouč Sparty Alois Hadamczik.

Čtvrtfinále 2010, Vítkovice–Sparta 3:1

Hokejisté Sparty po rozhodujícím sedmém čtvrtfinále s Vítkovicemi.

Sparta pod trenéry Volkem s Holaněm vedla 2:1 na zápasy a v tom čtvrtém navíc měla výhodu domácího prostředí. Tu ale nevyužila. V sedmém zápase ji zdeptal 46 zákroky vítkovický gólman Jakub Štěpánek.

„Rozhodujícím faktorem celé série byl brankář Štěpánek,“ posteskl si útočník Sparty Martin Ručinský po porážce 1:3.

Čtvrtfinále 2013, Třinec–Sparta 5:0

Smutní sparťané po vyřazení od Třince.

Ve čtvrtfinálové sérii platilo, že Oceláři vyhrávali liché zápasy, zatímco Pražané ty sudé. Poslední sedmý měl jednoznačný průběh.

„První gól, který jsme strašně lacino dostali, byl odrazem celé série. Soupeř dával v celé sérii více takových lacinějších branek, zatímco my jsme se na góly strašně nadřeli,“ litoval sparťanský trenér Josef Jandač po debaklu 0:5.

Semifinále 2014, Sparta–Brno 4:5

Hokejisté Sparty Praha a trenér Josef Jandač po vypadnutí v semifinále s Brnem.

Sparta znovu pod vedením Josefa Jandače suverénně ovládla základní část, jenže nakonec se musela spokojit jen s bronzovými medailemi. Přitom v sedmé duelu vedla 2:0 a 3:1. Ve druhé třetině se ale za stavu 3:2 zcela sesypala a během necelých sedmi minut třikrát inkasovala.

„Takhle rozjetý rozhodující zápas v play off jsem ještě nikdy neměl a nechápu, jak jsme ho mohli prohrát,“ kroutil hlavou po utkání kapitán Sparty Tomáš Rolinek.

Semifinále 2021, Sparta–Liberec 1:2

Hokejisté Sparty po porážce v sedmém semifinále s Libercem.

Před třemi lety byla Sparta ve velmi podobné pozici, v jaké se nyní nachází Třinec. Také prohrála první tři zápasy série, pak ale třikrát zvítězila. Na rozdíl od Ocelářů navíc hrála sedmý duel doma. Jenže v první třetině dvakrát inkasovala a pak už stihl kapitán Michal Řepík na začátku třetí periody jen snížit na konečných 1:2.

„Prohráli jsme, jsme vyřazení. Víc k tomu nemám,“ štvalo trenéra Sparty Miloslava Hořavu, načež na další dvě doplňující otázky odpověděl jen slovem „nevím“.