Hlavní obsah

Legendárnímu kouči se nejvíce podobá kapitán z Nagana. O kopii bych ale nemluvil, říká Lener

15. 3. 2023 8:54

Vynikající hráč a ještě lepší trenér. Kdo viděl v akci legendárního Ivana Hlinku, kouče, který je podepsaný pod zlatým olympijským turnajem v Naganu, nemůže zapomenout. Od roku 2004 je Hlinka v hokejovém nebi, protože zemřel při autonehodě. Trenérskému řemeslu se ale nyní věnuje řada jeho bývalých svěřenců. Kdo je legendě nejvíce podobný? „Nechci říct, že je to Ivanova kopie, ale nejvíce se mu přibližuje Vláďa Růžička," míní Slavomír Lener v pořadu Příklep na Sport.cz.

Komu Ivan Hlinka předal své trenérské umění? Diskuse z pořadu PříklepVideo: Sport.cz

 
Článek

Hlinka z pozice kouče vedl celou řádu skvělých hokejistů. Když se v Příklepu stočí řeč na to, kdo toho od legendárního kouče nejvíce odkoukal, nemá Lener problém a vypálí jméno Vladimíra Růžičky. „Má podobnou hráčskou historii, oba byli centry, co si dokázali dirigovat svoji pětku. A to i za mořem. Hlinka to zvládal ve Vancouveru, Vláďa zase v době, když měl v NHL tu jednu super sezonu," míní Lener.

Oba hokejové velikány srovná i v pozici na trenérské lavičce. „Oba jsou to podobné typy, řekl bych něco jako hráčský trenér. Ne, že by byli s hráči velcí kamarádi, ale rozuměli jim, dokázali z týmu ostat maximum, sedět s nimi po zápase, tréninku. Prožívat s nimi tvrdé i odlehčené chvíle," myslí si Hlinkův trenérský parťák z olympiády v Naganu 1998, kde byl ještě Vladimír Růžička v roli kapitána zlaté reprezentace.

Příklep s hokejovým expertem Slavomírem LeneremVideo: Sport.cz

Martin Kézr, šéfredaktor sportovní redakce Práva a Sport.cz, jenž byl druhým hostem v pořadu Příklep, tvrdí, že oba muži vyznávali stejné krédo. „Nedělali z hokeje velkou vědu," připomíná novinář podobný trenérský přístup obou mužů a doplňuje, že trenérského kolegu, jakým byl Slavomír Lener, Hlinka v týmu potřeboval.

Před Naganem měl Růžička zavřené dveře do reprezentace za rozhovor v novinách. Vzpomínka v pořadu PříklepVideo: Sport.cz

„Bylo třeba připravit se na soupeře, dohlédnout, aby měl trénink řád, ale nechci to zlehčovat," vykládá Lener s tím, že i Hlinka pochopitelně uměl udělat parádní trénink. „Ale nechtělo se mu do toho, tolik ho to nebavilo. Ivan měl rád pár cvičení, která hrozně rád dělal. To mu fungovalo," líčí expert v pořadu Příklep.

A jak to bylo s přístupem k veřejnosti? Hlinka byl podle trenérského kolegy šprýmař. Bylo známé jeho rčení: „Nepo...t se z toho, když prohrajeme, ale na druhou stranu se nepo...t, kdy vyhrajeme," zaznívá ve studiu Sport.cz.

„Ivan dokázal věci zlehčit, ale dobře, ne že by si dělal z hokeje srandu. Měl ale víc ty protipóly. Třeba i v tenisu. Jeden game odehrál tak, že jsem si připadal, jako na show, ale set chtěl samozřejmě vyhrát. Pak jsme do toho museli šlapat naplno. To jste si nemohl dovolit něco vypustit," upozorňuje a přidává další příklad z golfu. „Měl tam jednu, dvě jamky prohraný, ale pak o to více přitáhl šrouby a chtěl tu osmnáctijamkovou rundu dotáhnout."

Reklama

 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.