Kanada - Slovensko 4:3 PPSlováci sahali po senzaci. Z postupu do semifinále MS dvacítek se ale raduje Kanada

Hokejisté domácí Kanady vyřadili ve čtvrtfinále mistrovství světa hráčů do 20 let v Halifaxu Slovensko po vítězství 4:3 až v prodloužení. O postupu obhájce titulu z loňského srpna z Edmontonu rozhodl v čase 65:17 sedmnáctiletý útočník Connor Bedard, který v utkání dvěma brankami a jednou asistencí vylepšil svou bilanci na 21 bodů za osm tref a 13 přihrávek z pěti utkání.

Kanadští hokejisté slaví gól proti Švédsku na MS do 20 let. Ilustrační foto

Bedard, který je favoritem letošního draftu NHL, tak vyrovnal na jednom turnaji juniorského MS výkon českého útočníka Roberta Reichla. Ten v roce 1990 ještě v dresu Československa nasbíral rovněž 21 bodů za 11 branek a 10 asistencí.

Více bodů si připsali už jen tři hráči. Rekordmanem je s 31 body za sedm branek a 24 asistencí ze sedmi utkání z roku 1993 Švéd Peter Forsberg. Následují s 24 body jeho krajan Markus Näslund (13+11; také v roce 1993) a Fin Raimo Helminen (11+13; 1984).

Bedard se poprvé prosadil v čase 6:07, kdy se po přihrávce Logana Stankovena ocitl sám před Adamem Gajanem a nezaváhal. Ve 26. minutě využil početní výhodu Dylan Guenther a zvýšil na 2:0. Za 116 vteřin se prosadili v přesilovce také Slováci a střelu kapitána Šimona Nemce tečoval Libor Nemec.

Kanada odpověděla před polovinou prostřední části, kdy v situaci dvou na jednoho skóroval Zach Ostapchuk. Ve 34. minutě ale využil přihrávku Petera Repčíka Róbert Bačo a v čase 51:25 vynutil prodloužení po akci Filipa Mešára Libor Nemec.

V nastavení ale ukázal svou výjimečnost Bedard, který si pohrál s defenzívou soupeře a rozhodl. Přes Libora Nemce a Repčíka projel až před Gajana a bekhendovým blafákem zajistil Kanadě čtvrtou semifinálovou účast za sebou.

V noci na čtvrtek v 0:30 SEČ bude Kanada, která triumfovala i v roce 2020, útočit na čtvrté finále za sebou proti Spojeným státům americkým. V prvním semifinále se ve středu od 20:30 utká česká reprezentace se Švédskem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let v Halifax - čtvrtfinále:
Kanada - Slovensko 4:3 v prodl. (1:0, 2:2, 0:1 - 1:0)
Branky a nahrávky: 7. Bedard (Stankoven), 26. Guenther (Othmann, Bedard), 29. Ostapchuk (Dean, Gaucher), 66. Bedard - 27. L. Nemec (Š. Nemec, Petrovský), 34. Bačo (Repčík, Nátny), 52. L. Nemec (Mešár, Groch). Rozhodčí: Iwert (Něm.), Šindel - Klouček (oba ČR), Waleski (USA). Vyloučení: 3:6. Využití: 1:1. Diváci: 10.349.