Hlavní obsah

Vyhazov se jim nelíbí. Do dneška nemáme jasné vyjádření, bouří se bývalí trenéři házenkářské reprezentace

24. 3. 2021 14:22

Trenéři Jan Filip s Danielem Kubešem a kouč brankářů Petr Štochl nesouhlasí s lednovým odvoláním z české házenkářské reprezentace, která kvůli vysokému počtu případů koronaviru v mužstvu na poslední chvíli odřekla účast na mistrovství světa v Egyptě. Tvrdí, že od pěti členů bývalé svazové exekutivy, kteří hlasovali pro jejich odvolání, doteď nedostali jasné vysvětlení, v čem se měli dopustit pochybení. Mrzí je, že museli u národního týmu skončit tímto způsobem.

Foto: Vlastimil Vacek, Právo

Bývalí trenéři házenkářské reprezentace Jan Filip (vpravo) a Daniel Kubeš.

Článek

Bývalé svazové vedení odvolalo trenéry týden poté, co reprezentace odřekla účast na šampionátu. Exekutiva rozhodla o údajném pochybení těsným poměrem pěti ku čtyřem hlasům. S odvoláním mimo jiné nesouhlasil tehdejší prezident svazu Jaroslav Chvalný, který rezignoval. Před pár dny při volbách jej nahradil bývalý reprezentační kapitán Ondřej Zdráhala.

Někdejší exekutiva vytkla managementu týmu nevhodně zvolený program, chybnou reakci na zhoršující se pandemickou situaci a to, že nezřídil náhradní výběr. Kvůli koronaviru nemohla reprezentace před šampionátem odehrát ani úvodní dva duely evropské kvalifikace s Faerskými ostrovy.

"Do dnešního dne nemáme k dispozici jasné vyjádření od pěti dnes již bývalých exekutivců, kteří hlasovali pro naše odvolání. Obdrželi jsme pouze 29. ledna oznámení o odvolání z důvodu údajného pochybení na základě zjištění předložených zpráv a vyjádření členů realizačního týmu, hráčů a zaměstnanců sekretariátu Českého svazu házené. Údajné pochybení ani zjištěné skutečnosti nikdy nebyly jakoukoliv formou komunikovány. S naším odvoláním jsme opakovaně vyjádřili nesouhlas, a to písemnou formou 15. února a 4. března. Na nesouhlas jsme nikdy nedostali žádnou odpověď," uvedli trenéři v prohlášení zaslaném ČTK.

"Hlásíme se k zodpovědnosti za sportovní přípravu a plánování akcí. Nikdo z vedení svazu toto před ani během reprezentačních srazů nerozporoval. Bereme plnou odpovědnost za nominaci hráčů. S ohledem na důležitost kvalifikačních utkání o ME 2022 jsme o B-týmu neuvažovali, v přípravě jsme i tak využili 32 hráčů. Až na úplné výjimky ani absolutní většina států kvalifikovaných na MS žádným B-týmem nedisponovala," upozornili bývalí trenéři. Dodali, že respektovali všechna epidemiologická opatření, jak je nastavil reprezentační manažer Adam Štegl.

Prohlášení zveřejnili až nyní proto, že jim 11. března formálně skončily smlouvy u národního celku. Navíc nechtěli narušovat březnový vstup mužstva do kvalifikace. Tým vedl jako trenér Rastislav Trtík.

Filip, Kubeš a Štochl z jejich pohledu popsali, jak reprezentační akce probíhala. Tým na konci prosince odehrál přípravné utkání se Slovenskem, v němž ještě chyběli krajánci z Německa. Mužstvo se znovu sešlo na začátku ledna a před odjezdem do Egypta mělo hrát ještě s Faerskými ostrovy.

Kvůli pozitivním testům Filipa s Kubešem z 2. ledna mužstvo dočasně převzali Pavel Pauza se Štochlem. Na Faerských ostrovech odhalily odběry osm nakažených, z toho šest hráčů, a utkání bylo odloženo. Po návratu bylo pozitivních deset hráčů a čtyři členové realizačního týmu, mužstvo tak postupně doplnilo 11 náhradníků.

Po poradě s hráči a na návrh trenérů šéf reprezentační komise Daniel Čurda schválil, že Filipa s Kubešem by případně v Egyptě nahradili Pauza a Štochl. "Účast na MS jsme nikdy nepodmiňovali naší přítomností a ani jsme se za nás takto nikdy nevyjádřili," uvedli Filip s Kubešem.

V pondělí 11. ledna bylo k odletu připraveno 21 hráčů. Další testy ale odhalily celkem 13 nakažených a čtveřice byla mimo hru z jiných zdravotních důvodů. Tým měl k dispozici jen 10 hráčů do pole a tři brankáře, z dalších 13 házenkářů z širší nominace jen dva prodělali covid.

"Na základě kritické zdravotní situace jsme po poradě v realizačním týmu a následně s hráči došli k závěru doporučit exekutivě zrušit účast na MS z důvodu zdravotního stavu. Navržené zrušení účasti na MS bylo exekutivou odsouhlaseno jednohlasně," upozornili bývalí trenéři.

Exekutiva jim tři dny poté zaslala soubor otázek, za další tři dny s nimi měla videohovor a o den později je Chvalný informoval o odvolání. "Ani teď nerozumíme stylu (ne)komunikace bývalé exekutivy. Dále pak lžím, které se veřejně objevují z úst lidí, kteří chtějí nastavit změnu a volají po férovosti a spojování hnutí. Jsme znechuceni kulturou v házenkářské komunitě, zejména chováním některých členů bývalého vedení. Fakt, že jsme po více než 20 letech našeho působení v reprezentaci donuceni odejít tímto způsobem, bohužel o této kultuře jasně vypovídá. Zároveň děkujeme těm, kteří nám pomáhali a fandili," dodali bývalí reprezentanti.

Reklama