Hlavní obsah

FIA by podle Hilla měla před finišem sezony F1 zajistit férový boj o titul

6. 12. 2021 15:00

Bývalý mistr světa formule 1 Damon Hill vyzval Mezinárodní automobilovou federaci (FIA), aby před posledním závodem sezony v Abú Zabí zajistila férový boj o titul. Maxi Verstappenovi totiž k triumfu stačí, aby on i jeho rival Lewis Hamilton nedojeli.

Foto: Benoit Doppagne, Reuters

Bývalý automobilový závodník Damon Hill na archivní fotografiiFoto: Benoit Doppagne, Reuters

Článek

Obhájce titulu Hamilton z Mercedesu vyhrál nedělní Velkou cenu Saúdské Arábie a v čele průběžného pořadí se na Verstappena bodově dotáhnul. Jezdec Red Bullu má však navrch díky většímu počtu vítězství, kterých má devět.

Sedminásobný mistr světa vyhrál osm závodů a pokud by on ani Verstappen v neděli v Abú Zabí nedojeli, titul by získal nizozemský jezdec. Mezi Verstappenem a Hamiltonem navíc v posledních závodech došlo k několika soubojům na hranici kolize.

"Máme tady precedens z roku 1997, kdy Michael Schumacher přišel o body," připomněl Hill pro Sky Sports incident z posledního závodu sezonu v Jerezu, před kterým pilot Ferrari a sedminásobný šampion vedl o jeden bod před Jacquesem Villeneuvem z Williamsu.

Při závodě mezi nimi došlo ke kolizi, za jejíž zavinění byl legendární Němec z Ferari potrestán odebráním všech bodů. Zatímco Schumacher po nehodě odstoupil, Villeneuvem i s poškozeným vozem dojel třetí a získal titul.

"Jestli hrozí podobná situace, FIA by měla dát stájím i jezdcům jasně najevo, co udělá. Seberou jim body? Prostě jaký bude trest," přidal jednašedesátiletý Hill, který v roce 1994 zažil se Schumacherem podobnou situaci.

Před posledním závodem na něj Hill ztrácel jediný bod, ale po vzájemné havárii získal titul pilot Ferrari. Kolize tehdy byla vedením šampionátu vyhodnocena jako závodní incident a nikdo potrestán nebyl.

Hill sice neprohlásil, že by se Verstappen snížil k vyřazení rivala, připustil však, že jezdí podobně nemilosrdně jako Schumacher. "Někteří piloti jezdí bez kompromisů. A myslím, že Max je jeden z nich," řekl mistr světa z roku 1996.

"Max je skvělý pilot, dobře se na něj dívá a jezdí na absolutní hraně. Lewis se s tím musí vypořádat. Nemyslím si, že by z něj měl strach, ale moc dobře ví, že si na něj musí dát pozor. A oprávněně," prohlásil Hill.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články