Článek
O budoucnosti pilotů Mercedesu se ve velkém hovořilo především před letní přestávkou. Časté spekulace spojovaly s německým týmem úřadujícího mistra světa Maxe Verstappena z Red Bullu. Když ale Nizozemec oznámil, že i v příštím roce zůstane u rakouského výrobce energetických nápojů, bylo téměř jisté, že pozice Russella a Antonelliho jsou pro další sezonu pevné.
Přesto vyjednávání o nové smlouvě trvala další dva a půl měsíce. Až před Velkou cenou USA v Austinu stáj na svých sociálních sítích potvrdila, že do první sezony s novými technickými pravidly vstoupí se stejnou jezdeckou dvojicí.
„Potvrzení našich jezdců pro další rok byla vždycky otázka času. Ani na chvíli jsem nepochyboval, že oba smlouvu prodlouží. Dali jsme si jen načas, aby jednání proběhla správně a ke spokojenosti všech zúčastněných stran,“ radoval se šéf stáje Toto Wolff.
„George a Kimi letos dokázali, že tvoří silnou jezdeckou dvojici, a proto mám velkou radost, že bude naše spolupráce pokračovat. Aktuálně se soustředíme na posledních šest závodů sezony, v nichž budeme bojovat o druhé místo v Poháru konstruktérů, a také na příští rok, kdy formule 1 vstoupí do nové éry,“ pokračoval Wolff.
Délku nových smluv stáj nezveřejnila. Podle insidera Lawrence Barretta by však Russell měl mít víceletý kontrakt. Právě délka smlouvy měla být zásadním bodem vyjednávání – Brit si nepřál prodloužit jen o jeden rok, aby ho následně tým nemohl snadno nahradit Verstappenem, pokud by Nizozemec projevil zájem.
Russell v roce 2026 nastoupí ke své osmé sezoně v šampionátu a páté v tovární stáji Mercedesu. V aktuálním pořadí jezdců mu patří čtvrté místo za dvojicí McLarenu a Verstappenem.
„Jsem pyšný, že budeme pokračovat ve společné cestě. Příští rok to bude deset let od chvíle, kdy jsem v roce 2017 podepsal smlouvu s Mercedesem. Vzniklo tím dlouhé a úspěšné partnerství a já se těším na jeho pokračování – zvlášť v době, kdy náš sport čekají největší změny regulací v historii,“ uvedl Russell.
Jeho týmovým kolegou zůstane mladý Antonelli. Ten v aktuální sezoně ukázal, proč si ho Wolff i celý Mercedes tolik váží. Kromě sprintové pole position v Miami si připsal i první umístění na pódiu v Kanadě. Jeho nekonzistentní výsledky ale vyvolávaly otázky. Potvrzení jistého místa pro příští ročník tak může z Itala sejmout přebytečný tlak a přinést další úspěšné závody.
„Jsem nadšený, že mohu s týmem pokračovat i v další sezoně. Ve svém prvním roce jsem se toho spoustu naučil. Měl jsem dobré i náročnější momenty, ale všechny mě posílily – jako jezdce i jako týmového kolegu,“ hodnotil dosavadní působení v F1 Antonelli.
Startovní rošt pro rok 2026 se zaplňuje
Prodloužením smluv jezdců Mercedesu zůstávají už jen čtyři nezaplněné sedačky pro rok 2026. Jedno místo je v Red Bullu po boku Verstappena, další dvě v jeho sesterské stáji Racing Bulls. Poslední volné místo zbývá v Alpinu vedle Pierra Gaslyho.
Favoritem na místo v Red Bullu je současný jezdec Racing Bulls Isack Hadjar, jehož by mohl nahradit Arvid Lindblad, který nyní závodí ve formuli 2. O druhou sedačku v Racing Bulls podle zpráv bojují Liam Lawson a Júki Cunoda.
Favoritem na místo v Alpine zůstává jeho současný pilot Franco Colapinto, jehož největším soupeřem by měl být rezervní jezdec stáje Paul Aron.
Formule 1 2025
Letošní sezona seriálu formule 1 začala 16. března Velkou cenou Austrálie a končí 7. prosince v Abú Zabí. Titul mezi jezdci obhajuje Nizozemec Max Verstappen z Red Bullu a mezi stájemi britský McLaren.