Hlavní obsah

GLOSA: Zbrojovka je v komfortnější situaci než při postupu před dvěma roky. Byl by hřích ji promarnit

16. 5. 2022 15:27

O víkendu zvedli pohár pro vítěze druhé ligy nad hlavy a poté se rozprchli na dovolenou. Brněnští fotbalisté splnili po loňském sestupu z nejvyšší soutěže první cíl. Hned po roce se naprosto suverénně vrátili mezi elitu, na druhou Vlašim mají obří šestnáctibodový náskok.

Foto: Profimedia.cz

Fotbalisté Brna slaví postup do první ligy

Článek

Teď ale čeká Zbrojovku druhý úkol, jenž bude zřejmě podstatně náročnější. Brněnští fanoušci už mají dost balancování mezi první a druhou ligou. Jenže hrát po postupu důstojnou roli mezi českou fotbalovou smetánkou nemusí být jednoduché.

Příklad loňského nováčka z Hradce Králové, který se senzačně probojoval do skupiny o titul, však ukazuje, že je to rozhodně reálné. A to musel vynaložit na posun o soutěž výš mnohem víc úsilí.

Zbrojovka by ráda šla v příští sezoně v jeho stopách. Klubové vedení si ale uvědomuje, že kvalitativní rozdíl mezi první a druhou ligou je značný. Pěti hráčům z kádru, který vybojoval postup, už smlouvy neprodloužilo. Za Zavadila, Štepanovského, Moravce, Čermáka a Bariše by měli v blízké době přijít fotbalisté, kteří se okamžitě stanou posilami, a budou mít místo v základní jedenáctce.

Zpevnit by potřebovala zejména obranná formace, a tak není divu, že éterem létají jména zkušeného Romana Hubníka či odchovanců Luďka Pernici a Petra Buchty. Teprve se ukáže, nakolik je příchod aspoň některého z nich reálný. Prozatím je jisté jen to, že se do Brna vrátí někdejší velký talent Ondřej Pachlopník, jehož hostování v Plzni začalo loni nešťastným zraněním, z něhož se dodnes dává zdravotně dohromady.

Pro Zbrojovku je dobře, že prodloužila smlouvy s dvěma hlavními oporami. Brankář Martin Berkovec a nejlepší druholigový kanonýr Jakub Řezníček byli základními stavebními kameny mužstva na cestě za postupem. Pokud se podaří tým vhodně doplnit, nemusely by se naplnit předpovědi mnohých, kteří Zbrojovce predikují opětovný rychlý pád.

Poukazují přitom na její nedávný pouze roční pobyt mezi elitou. Oproti létu 2020, kdy byla nejvyšší soutěž v době covidové narychlo rozšířena na osmnáct účastníků a Zbrojovka se v ní nečekaně octla rozhodnutím od zeleného stolu jen krátce před startem nového ročníku, jsou však Brňané nyní v mnohem komfortnější situaci.

O tom, že míří do první ligy, bylo v podstatě jasno už před jarními druholigovými odvetami. Času připravit se na vstup mezi elitu má nyní Zbrojovka neporovnatelně víc. Byl by hřích, kdyby ho klub s bohatou tradicí a silnou fanouškovskou základnou promarnil.

Zvlášť když se zdá, že fotbal v moravské metropoli vzali po delší době na vědomí brněnští zastupitelé, kteří se v posledních letech snažili sbírat politické body spíš na popularitě hokejové Komety.

Předávání poháru pro vítěze druhé ligy se po závěrečném utkání sezony s Táborskem účastnila primátorka Markéta Vaňková a pro Zbrojovku a její příznivce je dobrou zprávou i to, že Rada města Brna odsouhlasila 17,4 milionu korun na úpravy královopolského stadionu, které jsou nutné k tomu, aby splňoval přísné požadavky pro pořádání zápasů nejvyšší soutěže.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2023

Mistrovství světa v hokeji 2023 letos hostila lotyšská Riga a finské Tampere od 12. do 28. května 2023. Česká reprezentace neprošla přes čtvrtfinále, kde prohrála s USA. Turnaj ovládl výběr Kanady, který ve finále porazil Německo. Bronz vybojovalo Lotyšsko.