PEKINGSKÝ SOUHRN: Sáblíkové útok na medaili nevyšel. České hokejistky zářily

První českou medailovou nadějí v Pekingu byla v sobotu Martina Sáblíková, která nakonec v rychlobruslařském závodě na 3000 metrů obsadila čtvrté místo. Ve své hlavní disciplíně se představila snowboardistka Šárka Pančochová, kvalifikace slopestylu jí ale nevyšla, skončila na 26. místě a o medaile bojovat nebude. České hokejistky po úvodní výhře nad Čínou porazily 3:1 i Švédky. O víkendu bude rozděleno třináct ze 109 medailových sad, tu vůbec první dostaly nejlepší běžkyně v olympijském skiatlonu. Olympijské dění z Pekingu jste mohli sledovat v online reportáži na Sport.cz.

Radost českých hokejistek v utkání proti Švédsku.

Olympijská vítězka z Vancouveru a šestinásobná mistryně světa na trojce Sáblíková, která startuje na svých pátých hrách, zajela v osmé rozjížďce čas 4:00,34 a ujala se vedení. Následně se ale před ní dostaly tři závodnice.

Vyhrála favorizovaná Nizozemka Irene Schoutenová před Italkou Francescou Lollobrigidaovou a Kanaďankou Isabelle Weidemannovou. Druhá Češka Nikola Zdráhalová obsadila 18. místo.

Česká rychlobruslařka Martina Sáblíková na trati olympisjkého závodu na 3000 m.

Pančochová se jako první snowboardistka v historii kvalifikovala na hry hned ve třech disciplínách. Tou první byla v sobotu její nejsilnější zbraň - slopestyle. V něm byla před osmi lety v Soči po první jízdě v čele, ale ve druhé měla těžký pád a skončila pátá.

V Pekingu česká závodnice chybovala v obou kvalifikačních jízdách, brala za ně 25,51 a 17,18 bodu. skončila tak na 26. místě, tedy daleko za postupovou dvanáctkou. Nedělní finále slopestylu (od 2:30 SEČ) se tak Pančochové týkat nebude. Na ZOH se ukáže ještě v U-rampě a Big Airu.

Olympijský scénář biatlonu otevřel sobotní závod smíšených štafet, na který mají Češi příjemné vzpomínky díky stříbru ze Soči. Jenže tentokrát skončili hlubokov v poli poražených.

Obsadili až 12. místo, když na třetím úseku musel benjamínek Mikuláš Karlík na tři trestná kola. Češi dobíjeli celkem sedmnáctkrát, což byla jedna z nejhorších bilancí. O medailích rozhodl mohutný finiš tří zemí, z nichž zlato urvalo Norsko, stříbrná je Francie a bronz patří ruské štafetě.

Česká biatlonistka Markéta Davidová během závodu smíšených štafet.

Z kvalifikace skokanů na středním můstku postoupili z českých reprezentantů do nedělního závodu jen Roman Koudelka a Čestmír Kožíšek. Filip Sakala po skoku dlouhém jen 67,5 metru vypadl. Kvalifikaci vyhrál Nor Marius Lindvik díky výkonu 100,5 metru. Nejdelší skok dlouhý 103 metrů předvedl jeho krajan Robert Johansson, ale díky výhodnějšímu větru zůstal o desetinu druhý.

To skokanky na lyžích už mají olympijskou šampionku, jíž se stala Slovinka Urša Bogatajová. Karolína Indráčková byla při olympijské premiéře českých reprezentantek osmadvacátá, její sestra Anežka třicátá. Třetí Češka Klára Ulrichová obsadila v prvním kole na hrách v Pekingu třiatřicátou příčku výkonem 70,5 metru a do druhého nepostoupila.

Manželům Zuzaně a Tomášovi Paulovým se vzdaluje postup do semifinále olympijského turnaje smíšených dvojic v curlingu. Češi dnes v Pekingu prohráli s Brity 3:8 a se Švýcarskem 3:11, po šesti zápasech z devíti mají bilanci dvou výher a čtyř porážek a v tabulce se dělí o sedmé místo.

Norka Therese Johaugová se raduje z triumfu ve skiatlonu.

Norská favoritka Therese Johaugová ovládla skiatlon a má první individuální olympijské zlato. České běžkyně na lyžích skončily ve druhé polovině třetí desítky. Petra Hynčicová v závodě na 2x7,5 kilometru obsadila 26. místo, Petra Nováková byla v Čang-ťia-kchou třicátá.

Michaela Hrůzová vypadla na trati 500 metrů v rychlobruslení na krátké dráze na olympijských hrách v Pekingu v rozjížďkách. Dojela třetí, její čas 45,060 na čtvrtfinále nestačil. V shorttracku si dnes připsala první zlato na hrách pořadatelská Čína, která triumfovala v premiéře smíšené štafety pod pěti kruhy.

Nečekaným olympijským vítězem v jízdě v boulích se stal švédský lyžař Walter Wallberg, který vyhrál před obhájcem zlata a největším favoritem Kanaďanem Mikaëlem Kingsburym. Třetí místo obsadil v Pekingu ve velkém mrazu Japonec Ikuma Horišima.

Sáňkař Michael Lejsek je po prvním dni olympijské soutěže v Pekingu devětadvacátý. Po dvou kolech vede favorizovaný Němec Johannes Ludwig, vítěz Světového poháru má náskok jen 39 tisícin vteřiny před Rakušanem Wolfgangem Kindlem.

Olympijský program her v Pekingu na sobotu (finále a česká účast):
Online z dnešního dne sledujte zde >>>
snowboarding - slopestyle ženy - kvalifikace
1. Sadowská Synnottová (N. Zél.) 86,75
2. Muraseová (Jap.) 81,45
3. Rukajärviová (Fin.) 78,83,
...26. Pančochová (ČR) 25,51 - nepostoupila do finále.
Kanada - Finsko 11:1 (2:1, 5:0, 4:0)
Branky: 13., 31. a 54. Nurseová, 32., 35. a 55. Jennerová, 2. a 24. Fillierová, 37. a 55. Staceyová, 48. Rattrayová - 19. Tuominenová.
USA - Rusko 5:0 (1:0, 1:0, 3:0)
Branky: 13. Harmonová, 29. Knightová, 44. Zumwinkleová, 47. Compherová, 49. Carpenterová.
Skupina B:
Dánsko - Japonsko 2:6 (0:3, 1:2, 1:1)
Branky: 30. Bauová, 60. Jakobsenová - 11. H. Jamašitaová, 13. H. Toková, 14. Ukitaová, 23. A. Toková, 40. Akane Šigaová, 49. Jonejamaová.
ČR - Švédsko 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Branky a nahrávky: 19. Vanišová, 34. Hymlárová, 55. Vanišová - 40. Murénová (Johanssonová, Adolfssonová). Rozhodčí: Lieffersová, Manthaová (obě Kan.) - Mochová (Rus.), Spresserová (USA). Vyloučení: 6:4. Bez využití: V oslabení: 1:0. Diváci: 438 (omezený počet).