Hlavní obsah

Šéf MOV Bach se v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem

25. 1. 2022 12:42

Předseda Mezinárodního olympijského výboru (MOV) Thomas Bach se v Pekingu sešel s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. O Bachově přijetí hlavou nejlidnatější země světa informovala státní agentura Nová Čína. Zimní olympijské hry začnou v Pekingu za deset dní.

Foto: Andy Wong, ČTK/AP

Čínský prezident Si Ťin-pching.Foto: Andy Wong, ČTK/AP

Článek

Dnešní schůzka byla od vypuknutí pandemie koronaviru na začátku roku 2020 jednou z mála příležitostí, kdy se čínský prezident sešel se zahraničním návštěvníkem. Bach do Pekingu přiletěl v sobotu a preventivně strávil tři dny v karanténě.

Bach čínskému prezidentovi podle webu MOV řekl, že Čína je nyní zemí zimních sportů a začíná nová éra těchto sportovních odvětví. "Oba vůdci mluvili o silné podpoře mezinárodní komunity olympijským hrám v Pekingu 2022," dodal MOV.

Zimní olympiáda v Pekingu je ožehavým politickým tématem. Některé západní země v čele se Spojenými státy americkými vyhlásily kvůli porušování lidských práv v Číně diplomatický bojkot her. Vládní představitele do Pekingu nevyšlou také Austrálie, Británie, Kanada, Nizozemsko či Dánsko.

Česká vláda se oficiálně k olympiádě v Pekingu nevyjádřila. Český velvyslanec v Pekingu Vladimír Tomšík nicméně v rozhovoru s čínským deníkem Beijing Daily vyjádřil hrám podporu, přičemž řekl, že tak činí na žádost prezidenta Miloše Zemana. Senát má ale od loňského června jiný postoj. Zopakoval ho v pondělí, kdy někteří senátoři při setkání v horní parlamentní komoře podpořili tibetského filmaře a bývalého politického vězně Dönduba Wangčhena, který vyzval k politickému bojkotu zimní olympiády v Pekingu.

Bach s čínským prezidentem probíral také opatření proti koronaviru, která budou ještě přísnější než před půl rokem na letních olympijských hrách v Tokiu. Do Číny mohou prakticky přijet jen plně očkovaní olympionici, protože jinak by museli absolvovat třítýdenní karanténu. Povinné jsou PCR testy před odletem i okamžitě po příletu a každý den na místě. Olympiáda se bude odehrávat v uzavřené bublině, aby zahraniční návštěvníci nepřišli do kontaktu s běžnou populací. Čína vyznává politiku "nulového covidu" a zavádí regionálně razantní opatření už při výskytu jednotek případů.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS v hokeji 2022 ve Finsku

Mistrovství světa ve Finsku probíhá od 13. do 29. května 2022, dějištěm šampionátu jsou letos finská města Helsinky a Tampere. Češi, které vede finský trenér Kari Jalonen, vstoupili do turnaje 14. května vítězným zápasem s Velkou Británií.

Nejnovější články