Hlavní obsah

Švec zvolil mezinárodní cestu. Teď se však soustředí na mistrovství republiky

2. 3. 2023 14:25

Kurty, haly, stadiony? Zapomeňte! Sportovci míří přímo za diváky. Hraje se na ulicích, na nádražích či v nákupních centrech. Podobný trend razí třeba squashisté, které od 9. do 12. března čeká mistrovství republiky v Praze. „Na skleněný kurt a prostředí nákupáku se vždycky moc těším. Všechno má daleko slavnostnější atmosféru a přijde více lidí," hlásí Martin Švec z brněnského týmu Viktoria. Podmínky ke hře nejsou samozřejmě rovnocenné specializovaným centrům a sportovci se musejí vyrovnávat s okolními vlivy. „Pokud přímo na kurt nesvítí slunce a nebliká za sklem reklama, je to v pohodě," ví domácí jednička.

Foto: Irena Vanišová

Česko bude mít nového squashového krále.

Článek

Léta se v českém squashi vše „točilo" okolo Jana Koukala a následně i Daniela Mekbiba. Teď je rozložení sil jné i hráči volí různé strategie, jak se herně posouvat. „Před dvěma roky jsem se rozhodl, že se budu plně soustředit na mezinárodní turnaje. Jsem rád, že se moje práce vyplatila," popisuje Švec – momentálně 72. hráč světa, který svého parťáka i rivala předčil o osmnáct pozic. „Tak dobré umístění jsem nečekal. Je to velký úspěch. S ohledem na republiku to ale nic neznamená," míní 28letý reprezentant.

Pracně vydobyté pozice může Švec brzy opustit. Situaci mu komplikuje zvláštní rozhodnutí mezinárodní asociace PSA. Věc se má tak: dříve se do světového žebříčku započítávalo squashistům deset nejlepších výsledků. Pokud ovšem odehráli více než čtrnáct turnajů, jejich počet vzrůstal. Nyní mohou absolvovat kolik chtějí akcí a stále mají body jen za deset nejpovedenějších. Borci z top 50 tak jezdí všude a ostatní se nemají kam přihlásit. „Poslední turnaj jsem odehrál na sklonku listopadu. Pokud nejste v absolutní špičce, nemáte šanci. Situace ve světové tour je katastrofální," kroutí hlavou člen Viktorie Brno.

Na ekonomicky sebevražedný „výlet na otočku" na turnaj do Asie nebo do Jižní Ameriky má teď zhruba půl roku času. „Většinu bodů jsem nahrál na podzim, takže teď nic nehoří. Doufám, že se brzy rozjedou i středně velké turnaje a nebudu muset letět na druhý konec zeměkoule. Pokud se ovšem na PSA nic nezmění, tak mě to po prázdninách čeká," uvědomuje si Švec.

Nyní se tedy může v klidu připravovat na mistrovství republiky. I to má háček... „Jsem nějaký rozsypaný. Není to tak, že bych netrénoval, ale věnuji se v podstatě jen kondici. Možná to bude nakonec výhoda a všechny předčím fyzičkou," přeje si mnohonásobný medailista z domácího šampionátu.

Jenže ne zlatý. „Motivaci cítím obrovskou. Pokud nezvítězím letos, asi se k republice začnu upínat," přiznává Švec. Finálových účastí bylo už vážně dost... „Býval jsem nervák, nechal jsem se často rozhodit. Neříkám, že jsem teď nejklidnější hráč v Česku, ale s věkem jsem na kurtu vyzrál," usmívá se squashista, jehož slova potvrzují mezinárodní výsledky. „V mých očích je favorit zase Mekbib, i když ne jednoznačný," sděluje.

Okruh aspirantů na titul pak ještě rozšíří. „Loni vyhrál Solnický. Panáček s Byrtusem jsou mladí, neustále se zlepšují a šanci určitě mají. Překvapit mohou i Vorlíček se Zemanem, ale asi ne třikrát za čtyři dny," myslí si nasazený hráč číslo 1 a vytasí svůj trumf: „Bude to ve skle, což mě zvýhodňuje. V takovém prostředí mám za poslední léta nejvíce odehráno."

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •