Hlavní obsah

Rozdělený fotbal. Kandidáti se přou, boj o moc vrcholí

Aktualizováno

Jakmile dostal slovo, podíval se na současného šéfa svazu Fouska, který hovořil o nižším fotbale. „Nesouhlasím s tebou, Petře. Kluby by zasloužily lepší servis a úctu,“ pověděl David Trunda. Některé jeho myšlenky se nelíbily Rudolfu Blažkovi. I on ale měl výtky na fotbalový velín: „Fotbal je málo vidět. Málo komunikujeme. Seš, Petře, na můj vkus moc velký diplomat.“ I takové momenty nabídla na webu Sport.cz předvolební debata kandidátů, kteří chtějí šéfovat českému fotbalu.

Kdo bude šéfem českého fotbalu? - Speciální studio Sport.czVideo: Sport.cz

Článek

Témata pořadu:

  • Jak získat do fotbalu víc peněz? (04:22)
  • Jak posunout úroveň výkonnostního fotbalu? (17:28 )
  • Jak zlepšit obraz fotbalu? (31:27)

Měsíce objížděli republiku, navštěvovali regiony, krajské a okresní organizace, jednotlivé kluby i samotné delegáty.

Rudolf Blažek, Petr Fousek, David Trunda. Tři zcela odlišné osobnosti s různými životopisy usilují o jediné křeslo. Chtějí do čela fotbalové asociace. Volí se 29. května v Praze.

„Vážím si debaty, která je velmi korektní,“ prohlásil například Trunda.

Protikandidát Blažek zase připustil, že by si po případném zvolení do čela hnutí dovedl představit, že by fungoval s oběma aktuálními protivníky. „Sedl bych si s oběma pány. Petra si vážím nejen za to, co dokázal na diplomatické úrovni. I s Davidem bych rád spolupracoval,“ přesvědčoval.

Ve studiu si trojice jen zdvořile nevyměňovala názory. Koneckonců i současný předseda Fousek se kolegů tázal, zda nejsou nejen ve studiu až příliš příkří a negativa nezatemňují úspěchy a pokrok českého fotbalu.

„Budeme setrvávat u kritického pojetí?“ tázal se Fousek. „Trvám na posunu. Vím, v jakém stavu jsem asociaci přebíral v otázce kredibility k veřejnosti, politikům, partnerům a médiím. Netvrdím, že fotbal je rázem ráj na zemi. Určitě budeme lépe komunikovat,“ sliboval.

Českému fotbalu vládl Fousek poslední čtyři roky. Za šest dní si tuzemský fotbal zvolí v Praze nové vedení.

Debata na Sport.cz odhalila, jak kandidáti nahlížejí na problémy, které populární sport v tuzemsku tíží. Otázky jim pokládaly přes předtočené materiály fotbalové legendy a exreprezentanti Vladimír Šmicer, Pavel Horváth a Jaromír Blažek. Ten se například zajímal, jak by jako šéfové sehnali víc peněz pro mládež.

„Podíval bych se, jak hospodaří současná asociace,“ říkal jmenovec Blažek a poukazoval na dceřinou svazovou agenturu STES. „Nefunguje, nezískává finanční prostředky, jak by měla. Není tak efektivní. Je potřeba udělat audit, jestli nelze uspořit nějaké finanční prostředky. Druhá věc je přesvědčit stát, protože fotbal a sport není adekvátně ohodnocen.“

„Rozpočet je čtyři roky vyrovnaný, financování je stabilní. V oblasti komerčních partnerů došlo ke zlepšení, vždy jde ale dosáhnout víc,“ připouštěl Fousek.

Pánové na sebe živelně reagovali, představovali vlastní vize, reagovali na dotazy moderátora Aleše Svobody. Řečníky hlídala časomíra. Několikrát zazněl hvizd rozhodčího, který oznamoval přešvihnutí časového limitu.

„Zleva zprava jsem projel republiku několikrát. Mládežnický fotbal potřebuje podporu nejen v infrastruktuře, ale i v trenérech. Dříve byl trenér něco jako pan farář na vesnici. Děti by měly mít v nich inspiraci. Měli bychom jim pomoct,“ vykládal například Trunda. Jako šéf asociace chce prosazovat návrat fotbalu do škol.

Podle Blažka je neutěšený stav umělých hřišť v tuzemsku. „Infrastruktura je katastrofálně podfinancovaná. Jako příklad mohu dát umělé trávy. Máme jich v republice asi tři sta, ale minimálně stovka z nich je po atestaci nebo v katastrofálním stavu,“ hromoval aktuální šéf třetiligového Motorletu Praha.

Úroveň výkonnostního fotbalu bylo další diskutované téma.

Mluvilo se také o sjednocení fotbalu. Největší rozpory vyvolaly názory o současnému obrazu českého fotbalu. Ten se předchozí roky vymaňoval z korupčních skandálů a vlivu odsouzeného černokněžníka Berbra, nicméně k ideálu a jednotnosti má stále daleko.

„Udělala se spousta práce, ale obnovit důvěru ve fotbal je zásadní. Bohužel to nevidím. Utichlo to. Slyším to ze všech pater fotbalové pyramidy,“ podotýkal Trunda.

„Významně jsme se posunuli,“ namítl Blažek, ale ihned taky pálil: „Máme tu match-fixing. Není to dobrá vizitka. Je to velká ostuda a problém. Tahle věc je řešitelná prevencí a otevřenou diskuzí. Varujme ty, kteří by se tou cestou chtěli vydat, že se na podvod přijde. Proboha, netvrdím, Petře, že FAČR nic nedělá. Není ale o tom slyšet, není to v éteru, škoda a chyba!“

Fousek připouštěl dílčí nedostatky, reagoval na Blažkovy výtky k pokusům o podvody nebo k transparentnějšímu vedení.

„Shodujeme se, že je potřeba transparentnost, lišíme se ale v její míře. Shodneme se také na tom, že by bylo skvělé, kdybychom byli jednotní. Krásně se to poslouchá,“ přemítal Fousek. „Pater, zájmů a vlivových sfér je hodně. Asociace je složitě konstruovaná instituce.“

V závěrečné části pořadu si kandidáti pokládali otázky navzájem. Blažek se tázal, zda by se Trunda jako šéf Mladé Boleslavi přiklonil k tomu, aby čím dál výdělečnější nejvyšší soutěž přispívala na rozvoj regionálních nebo klubových akademií.

Trunda kontroval dotazem, s jakým přesahem Blažek ve fotbalovém prostředí pracoval jako šéf Motorletu.

Debatu oživovaly také kvízové otázky týkající se reprezentační historie. A například Blažek po jedné odpovědi, kdy úsměvně popletl křestní jméno u jednoho z fotbalistů, poodstoupil od pultíku a spráskl ruce: „Jéžiši Kriste, ten by mi dal.“

Naopak s kolegou Trundou ocenil bezchybně odpovídajícího předsedu Fouska. „Všechna čest, Petře!“ zatleskali jeho konkurenti.

Poklony ale mizí. Boj vrcholí. Za šest dní si fotbal zvolí nového šéfa.