Hlavní obsah

Drama pokračuje. Djokovič už zná soupeře. Ale bude hrát?

13. 1. 2022 6:05Aktualizováno 13. 1. 2022 14:32

Srbský tenista Novak Djokovič by se měl v úvodním kole Australian Open utkat s krajanem Miomirem Kecmanovičem, stále ale není jisté, zda bude první grandslam sezony v Melbourne hrát. Ministr pro imigraci Alex Hawke se dosud nevyjádřil, jestli obhájci titulu ponechá vízum, které první hráč světa získal na základě výjimky z povinného očkování. Podle deníku The Age by měl rozhodnout v pátek.

Foto: Pool, Reuters

Novak DokovičFoto: Pool, Reuters

Článek

Dvacetinásobný grandslamový vítěz Djokovič, který je odpůrcem vakcinace, sice dostal výjimku z povinného očkování pro účast na Australian Open, úřady mu však vízum po příletu zamítly. Djokovič díky procesnímu pochybení imigračních úředníků rozhodnutí zvrátil u pondělního soudu a byl do země vpuštěn. Od té doby se čeká na vyjádření ministra Hawkea.

Kdyby Djokovičovi vízum odebral, může se tenista obrátit znovu na soud, na což se podle australských médií chystá. Soud by se zřejmě případem zabýval přes víkend krátce před startem Australian Open. List The Age s odkazem na důvěrný zdroj uvedl, že vláda se přiklání k tomu Djokovičovi vízum zrušit. Když Hawke oznámí svůj krok až v pátek, zbude světové jedničce minimum času na snahu o zvrácení ministrova rozhodnutí. Djokovičovi hrozí nejen deportace, ale i následný zákaz vstupu do země až na tři roky.

Foto: Andy Brownbill, ČTK/AP

Bude Novak Djokovič obhajovat na Australian Open titul?Foto: Andy Brownbill, ČTK/AP

Djokovič může mít nově problémy i ve své vlasti poté, co ve středu přiznal, že se v prosinci po pozitivním testu na koronavirus, tedy s vědomím nákazy, zúčastnil rozhovoru pro deník L'Équipe. Za porušení izolace v Srbsku hrozí pokuta či vězení až na tři roky.

Hráč se navíc dostal do hledáčku španělských úřadů, jež začaly prověřovat jeho prosincovou cestu do Marbelly, kterou v dokumentech předložených v Austrálii zamlčel. Podle rozhlasové stanice Cadena Cope a dalších médií se světová jednička neprokázala očkovacím průkazem ani nepožádala o zvláštní povolení, které je pro neočkované Srby ve Španělsku povinné. Vláda v Madridu prý nařídila policii, aby zahájila vyšetřování.

Dnešní los Australian Open byl o hodinu a čtvrt odložen kvůli nejistotě, zda vláda podruhé nezruší Djokovičovi vízum. Nakonec se ale losování uskutečnilo. Australský premiér Scott Morrison situaci nekomentoval.

Djokovič dnes znovu trénoval v Areně Roda Lavera. Devítinásobný vítěz Australian Open je ve stejné polovině pavouku jako třetí nasazený Alexander Zverev. S Němcem loni prohrál na olympiádě v Tokiu i na Turnaji mistrů v semifinále a ve stejné fázi turnaje by na sebe mohli narazit v Melbourne.

Legendární česká rodačka Martina Navrátilová řekla v australské televizi, že by se měl Djokovič vrátit domů. "Máte dvě možnosti, očkovat se, nebo nehrát. Občas je dobré osobní přesvědčení potlačit a brát v potaz ostatní," uvedla bývalá světová jednička.

Jeden z Djokovičových soupeřů Stefanos Tsitsipas prohlásil, že Srb hraje podle vlastních pravidel. "Dělá to, na co nemělo hodně hráčů dost odvahy, zvláště poté, co ATP oznámila daná kritéria pro vstup hráčů do země," řekl Tsitsipas zpravodajskému kanálu WION.

"Nikoho nenapadlo, že by mohli přijet do Austrálie neočkovaní a neřídili se opatřeními. Chce to hodně odvahy, riskovat grandslam, což by podle mě udělal málokdo," konstatoval dvojnásobný semifinalista Australian Open.

Podle ATP má 97 hráčů z první stovky žebříčku očkování. "Malá část se rozhodla jít vlastní cestou, takže většina vypadá jako hlupáci," uvedl Tsitsipas.

Reklama

Sdílejte článek
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

Nejnovější články