Doktor skončil na MS na kilometru čtvrtý

GAINESVILLE

Martinu Doktorovi těsně unikla medaile v prvním finálovém závodu na mistrovství světa rychlostních kanoistů v americkém Gainesvillu. Na kilometrové trati v sobotu obsadil čtvrté místo se ztrátou 306 tisícin sekundy na bronzového Rusa Maxima Opaleva. Titul získal německý favorit Andreas Dittmer v čase 3:52,482 minuty, za kterým Doktor zaostal o více než tři sekundy.

Martin Doktor

Německý šampion vyhrál světový šampionát na kilometru potřetí za sebou a na této trati nebyl na vrcholné akci poražen od olympijského vítězství v Sydney.

Doktor se po celý průběh závodu držel na medailových příčkách, ve finiši však pozici na stupních vítězů neudržel. "Ještě deset metrů před cílem byl Martin třetí, ale pak Opalev kopl loď do cíle a dostal se před něj. Ale odjel výborný závod, tady je taková konkurence, že klidně mohl skončit mnohem hůř," zhodnotil průběh závodu pro ČTK kanoistův otec a trenér Josef Doktor.

Dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty tentokrát netrápilo počasí, ale měl trochu problémy s opatřením místních rozhodčích, kteří se rozhodli přísněji kontrolovat jízdu uprostřed drah. "Řada lidí tady Martina upozorňovala, že při předchozích jízdách jel příliš u bójek. I během finále si musel třikrát rovnat loď, možná právě to ho připravilo o medaili," dodal Doktor starší.

Český reprezentant, který si čtvrtým místem na kilometru zajistil postup na olympijské hry v Aténách, pojede na jezeře Lanier také nedělní finále na poloviční trati.

Deblkanoisté Viktor Jiráský a Jiří Heller obsadili ve finále B osmé místo a celkově jim na kilometru patří sedmnácté místo. Finále B vyhráli Bělorusové Alexander Kurljandčik a Alexander Bahdanovič, kteří české reprezentanty předstihli o téměř sedm vteřin.

Výsledky - finále 1000 m:
Muži:
C1: 1. Dittmer (Něm.) 3:52,482, 2. Figueroa (Šp.) 3:53,406, 3. Opalev (Rus.) 3:55,299, 4. Doktor (ČR) 3:55,605,
C2: Simiocencu, Popescu (Rum.) 3:34,932, 2. Kovaljov, Kostoglod (Rus.) 3:35,325, 3. Kozmann, Kolonics (Maď.) 3:35,428,
C4: 1. Maďarsko 3:22,090, 2. Kanada 3:22,332, 3. Polsko 3:22,446,
K1: 1. Fouhy (N. Zél.) 3:28,852, 2. Van Koeverden (Kan.) 3:29,720, 3. Baggaley (Austr.) 3:29,909,
K2: 1. Oscarson, Nilsson (Švéd.) 3:14,157, 2. Maesen, D'Haene (Belg.) 3:14,690, 3. Huth, Herszel (Něm.) 3:15,142,
K4: 1. Slovensko 2:55,291, 2. Maďarsko 2:56,795, 3. Německo 2:57,048,
Ženy:
K1: 1. Kovacsová (Maď.) 4:00,955, 2. Wagnerová (Něm.) 4:02,122, 3. Karmiová (Izr.) 4:03,104,
K2: 1. Paksyová, Benedeková (Maď.) 3:41,540, 2. Muckeová, Opgenová-Rheinová (Něm.) 3:41,636, 3. Brunetová, Barreová (Kan.) 3:43,752,
K4: 1. Maďarsko 3:13,296, 2. Ukrajina 3:16,389, 3. Austrálie 3:16,870.

MS v hokeji 2024

87. ročník Mistrovství světa v hokeji se koná v termínu 10.–26. května 2024 v České republice, turnaj hostí města Praha a Ostrava.