Hlavní obsah

Krasobruslař Březina se na ME posunul na desáté místo, vyhrál Kondraťuk

14. 1. 2022 21:00

Michal Březina znovu skončil na mistrovství Evropy v elitní desítce. Vydařenou volnou jízdou se v Tallinnu posunul z patnáctého místa po krátkém programu na desátou pozici. Titul získal Mark Kondraťuk, který se jako jediný z trojice vedoucích ruských krasobruslařů udržel na medailové příčce.

Foto: Ints Kalnins, Reuters

Michal Březina během volné jízdy na ME.Foto: Ints Kalnins, Reuters

Článek

Březina vsadil na jistotu a na úvod místo čtverného salchowu zařadil jen kombinaci s trojitým salchowem. "O tom jsem se rozhodl už po tréninku ráno. Hlavní bylo, že jsem se v tom salchowu necítil stoprocentně, co jsme sem přiletěli. Něco tam bylo špatně. Sice jsem dostal vynadáno od trenéra, ale myslím si, že to bylo správné rozhodnutí," řekl po soutěži novinářům.

Sázka na jistotu se vyplatila. Na rozdíl od krátkého programu nezaváhal v žádném skoku. Zvládl oba trojité axely i všechny ostatní naplánované trojité skoky. Za jízdu na hudbu Bryana Adamse dostal nejvyšší známku v této sezoně 166,78 bodu, zaostal jen o půl bodu za svým osobním rekordem a usadil se s obrovským náskokem v čele.

Nakonec se pátou volnou jízdou večera posunul podvanácté v kariéře do první evropské desítky. "Myslím, že se dá s klidem říct, že k té evropské špičce patřím i v jednatřiceti," pochvaloval si po své poslední volné jízdě na vrcholné evropské akci.

Z trojice osmnáctiletých ruských krasobruslařů, kteří se zhruba sedmibodovým náskokem vedli po krátkém programu, svou roli zvládl jen národní šampion Kondraťuk. Volnou jízdou se třemi čtvernými skoky a výborným projevem si vylepšil osobní maximum o 22 bodů a známkou 187,50 ovládl hodnocení finálové části soutěže. Součtem 286,56 bodu porazil o více než 12 bodů Itala Daniela Grassla, jemuž čtverný lutz, flip a rittberger vynesl jako jedinému přes sto bodů za techniku. Z pátého místa se posunul až na stříbrnou pozici. O tři místa si životní volnou jízdou polepšil také nakonec bronzový Lotyš Deniss Vasiljevs.

Naopak lídr po krátkém programu Andrej Mozaljov ubral otáčku u čtverného salchowa a v součtu s dalšími chybami získal za jízdu se dvěma čtvernými toeloopy méně bodů než Březina za tu svou bez čtverného skoku. V celkovém pořadí se propadl na čtvrtou příčku.

Ještě více chyboval třetí muž krátkého programu Jevgenij Semeněnko, jehož devátá volná jízda srazila na pátou pozici. Bez medaile skončil také obhájce bronzu Morisi Kvitelašvili z Gruzie, který se propadl ze čtvrté příčky na šestou.

Evropský šampionát vyvrcholí v sobotu volnými tanci za účasti Natálie a Filipa Taschlerových a volnými jízdami žen s Eliškou Březinovou.

Mistrovství Evropy v krasobruslení v Tallinnu:
Muži - konečné pořadí:
1. Kondraťuk (Rus.) 286,56 b.
2. Grassl (It.) 274,48
3. Vasiljevs (Lot.) 272,08
4. Mozaljov 265,69
5. Semeněnko (oba Rus.) 260,00
6. Kvitelašvili (Gruz.) 253,91
...
10. Březina (ČR) 238,38

Reklama

Sdílejte článek