Lyžař Novák doběhl na Světovém poháru v Ruce v závodu na 10 km ve druhé desítce. Riiber kraloval sdruženářům

Běžec na lyžích Michal Novák obsadil 13. místo v závodu Světového poháru na 10 km klasicky v Ruce. První distanční závod sezony ve Finsku vyhrál Nor Martin Löwström Nyenget, mezi ženami triumfovala na stejné trati švédská lyžařka Ebba Anderssonová. Nejlepší z českých reprezentantek Kateřina Janatová obsadila 21. místo, Tereza Beranová doběhla na 33. příčce.

Běžec na lyžích Michal Novák

Novák se více než polovinu závodu pohyboval na mezičasech v první desítce. V závěru se sice propadl, i tak ale překonal 17. místo z pátečního sprintu. Za vítězným Nyengetem v cíli zaostal o 41,9 sekundy, získal ale cenný skalp Johannese Hösflota Klaeba, který byl zhruba o sekundu pomalejší o místo za ním. Hvězdný Nor, který v listopadu prodělal nákazu koronavirem, tak po třetím místě ve sprintu musel spolknout další zklamání.

„Jsem spokojený, ale trochu mě mrzí, že ke konci mi to trochu uteklo. Šest vteřin a byl bych kolem sedmičky. Ale dal jsem do toho všechno,“ řekl Novák svazovému webu. „Konkurence byla opravdu velká, na tak krátké trati je to o každé vteřině. Rozhodne jeden špatný krok nebo třeba vystoupení ze stopy. Všechno hraje na desítce roli. Bolelo to, ale bavilo mě to,“ prohlásil.

O další místa na stupních vítězů za Nyengetem se podělili domácí Iivo Niskanen, který na vítěze ztratil 2,9 sekundy, a další Nor Erik Valnes. Ten zaostal o 9,7 sekundy. Adam Fellner na 49. místě nabral manko 1:23,8 minuty, třetí z Čechů na startovní listině Luděk Šeller na 72. příčce byl pomalejší o 2:18 minuty.

Anderssonová uspěla v prvním distančním závodu sezony, kterou v pátek zahájily sprinty, stejně jako vloni a připsala si šestou výhru v seriálu. Druhou Američanku Rosie Brennanovou porazila o 4,9 sekundy, třetí skončila s odstupem 9,9 sekundy její krajanka Frida Karlssonová.

Janatová navázala na páteční 28. místo ve sprintu a za vítězkou zaostala o 1:17,6 minuty. Beranová, jež byla v pátek nejlepší z Češek osmnáctá, ztratila na 33. příčce 1:49,8 minuty.

„Závod hodnotím velmi kladně, protože se mi tady nikdy moc nedařilo. Jednadvacáté místo s docela malou ztrátou? To beru, zvlášť když klasika není moje silná stránka. Cítila jsem se dobře, dobře mi jely lyže,“ uvedla Janatová.

Riiber suverénně kraloval sdruženářům

Norský sdruženář Jarl Magnus Riiber vyhrál s přehledem druhý závod sezony Světového poháru. Druhý skončil obhájce celkového prvenství v seriálu Johannes Lamparter z Rakouska, třetí byl další Nor Jörgen Graabak. Z Čechů bodoval jen Jiří Konvalinka na 37. místě.

Riiber, osminásobný mistr světa a čtyřnásobný vítěz SP z let 2018 až 2022, vedl ve Finsku už po skokanské části a v běhu na deset kilometrů první místo suverénně uhájil. Druhý Lamparter za ním zaostal o 53,8 sekundy, Graabak už ztratil téměř minutu a půl. V součtu s druhým místem z páteční premiéry nového formátu kompaktního závodu se Riiber ujal vedení v průběžném pořadí SP.

Konvalinka po skoku figuroval na 36. místě a v běhu si o jednu příčku pohoršil. Na vítěze nabral téměř sedmiminutové manko. Jan Vytrval, který po nevydařeném vystoupení na můstku figuroval až na 53. příčce, zaběhl osmý nejlepší čas, stačilo mu to ale jen k posunu na 45. místo. Tomáš Portyk závod nedokončil.