Novák skončil v Lillehammeru na 20 km na 24. místě, bodovaly i české lyžařky

Lyžař Michal Novák doběhl na Světovém poháru v Lillehammeru v závodu na 20 km s hromadným startem klasicky na 24. místě v kontaktu se špičkou. V závodě žen na stejné trati bodovaly obě české reprezentantky na startu, Kateřina Janatová skončila na 34. a Tereza Beranová na 45. místě. Norský triumf vedl před domácími fanoušky lídr seriálu Paal Golberg. V závěrečném finiši žen porazila Švédka Frida Karlssonová domácí Tiril Udnes Wengovou, norská lyžařka si ale díky druhému místu upevnila vedení v průběžném hodnocení seriálu.

Švédky Ebba Anderssonová (vlevo) a Frida Karlssonová (vpravo) při závodě. (archivní snímek)

Norský triumf vedl před domácími fanoušky lídr seriálu Paal Golberg, po sobotním vítězství ve sprintu nestartoval stejně jako na páteční volné desítce kvůli nemoci jeho hvězdný krajan Johannes Hösflot Klaebo. Ve finiši ženského závodu porazila Švédka Frida Karlssonová domácí Tiril Udnes Wengovou, norská lyžařka si ale díky svému nejlepšímu výsledku v sezoně upevnila vedení v hodnocení seriálu.

Novák se od startu držel v početné čelní skupině a měl šanci navázat na 14. místo z páteku. V polovině trati byl na mezičase desátý, při následném zrychlení tempa se ale balíkem propadl dozadu.

Závěrečný finiš zvládl suverénně nejlépe Golberg, který si připsal první triumf v sezoně, na stupních vítězů byl ale ze šesti závodů už počtvrté. Druhého Sjura Rötheho porazil o devět desetin. Martin Löwström Nyenget zaostal o 1,1 sekundy a další Nor Didrik Tönseth ztratil na čtvrtém místě 1,7.

Novák měl manko 8,9 sekundy. I umístění ve třetí desítce mu ale vyneslo posun o jednu pozici na desáté místo v pořadí SP.

"Začátek závodu byl s rezervou. K mému překvapení se balík držel celý závod. Byly tam nějaké nástupy, ale vzhledem k profilu trati se to vždy sjelo. Jelo se ve vysokém tempu a bylo těžké se orientovat v balíku. Bylo to jak stádo býků. Mrzí mě, že mi ve finiši nezbyly síly, abych to někam vytáhl. Čtyřiadvacáté místo není špatné, ale také žádný zázrak. Celkově však mohu být s Lillehammerem spokojený," řekl v nahrávce pro média Novák.

Janatová, jež si v páteční desítce volně vyrovnala 13. místem osobní maximum v distančních závodech, tentokrát na nejlepší nestačila. Třiadvacátá žena sobotního sprintu za vítězkou zaostala o 2:52,1 minuty, Beranová ztratila přes pět minut.

"Závod byl za mě průměrný. Pocitově jsem se cítila dobře. Nepřišlo mi, že bych nějak vytuhla. V nějakých místech jsem bojovala s odrazem. Někdy mi ta klasika nesedne. Za 34. místo jsem ráda. Dřív by to pro mě byl skvělý výsledek, ale teď jsem ho zajela, ačkoliv jsem se necítila moc dobře. Těším se na Beitostölen a tohle je už za mnou," uvedla Janatová

Karlssonová nastoupila spolu s krajankou Ebbou Anderssonovou necelé tři kilometry před cílem, zhruba sedmisekundový náskok před soupeřkami ale neudržely. Závěrečný těsný souboj s Wengovou o druhé vítězství v sezoně ale Švédka zvládla a vyhrála o šest desetin sekundy. Anderssonová skončila s odstupem 1,2 sekundy třetí.