Šéf Německého fotbalového svazu přirovnal viceprezidenta k nacistickému soudci

27. dubna 2021 17:11 - Berlín/Praha

Fritzi Kellerovi hrozí, že stejně jako jeho dva předchůdci bude muset po skandálu předčasně skončit ve funkci prezidenta Německého fotbalového svazu (DFB). Keller minulý týden přirovnal svého viceprezidenta Rainera Kocha k nacistickému soudci, za což se sice umluvil, ale ocitl se pod palbou kritiky. Rezignovat nicméně nehodlá.

 

Annegret Hilse, Reuters

Keller při pátečním jednání označil Kocha, jenž je povoláním soudce, za "Freislera". Roland Freisler byl jedním z hlavních představitelů nacistické justice a za vlády Adolfa Hitlera poslal na smrt mnoho odpůrců režimu.

"Svou poznámkou směrem k viceprezidentovi Raineru Kochovi jsem udělal hrubou chybu. Předpokládal jsem, že přijme mou omluvu, kterou jsem nabídl písemně i po telefonu. Toto očekávání bylo mylné," uvedl Keller, jenž vede svaz od roku 2019. Koch, který je i členem výkonného výboru UEFA, zatím omluvu nepřijal. "Rezignaci ale vylučuji," řekl agentuře DPA čtyřiašedesátiletý Keller.

Šéf německého fotbalu vyzval k vyloučení účastníků Super ligy ze všech soutěží

Kellerův výrok odsoudili zástupci některých svazů spolkových zemí a například i Německá fotbalová liga (DFL) sdružující nejvyšší dvě soutěže. "Jednoznačně se distancujeme od vyjádření a volby slov, které se dopustil prezident DFB Fritz Keller na adresu viceprezidenta Rainera Kocha. Takový výrok je naprosto nepřijatelný," uvedli ve společném prohlášení zástupci DFL ve svazovém prezidiu.

Německý fotbalový svaz je s více než 7 miliony registrovaných členů největší sportovní federací na světě. Od aféry s přidělením mistrovství světa 2006 se DFB nachází v krizovém módu. Předchozí dva šéfové Wolfgang Niersbach a Reinhard Grindel museli svou pozici předčasně opustit a od Kellera se očekávalo, že situaci zklidní. Podle německých médií se však děje pravý opak, neboť už několik měsíců zuří boj o moc mezi jeho křídlem a táborem kolem generálního sekretáře Friedricha Curtiuse.

ČTK

EURO 2021

Evropský fotbalový svátek, jež byl kvůli koronaviru o rok odložen, začíná 11. června a končí 11. července 2021. Revoluční EURO pořádá hned 11 evropských zemí a poprvé se na něm představí video asistent rozhodčího (VAR). Česká reprezentace se v rámci skupiny D utká se Skotskem, Chorvatskem a Anglií, finále turnaje hostí londýnské Wembley.

Podsekce:

       
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..