Vítězná sestava se mění! Velký návrat v kádru českých basketbalistů

23. července 2021 13:10 - Tokio

Dlouho v mlze byla definitivní podoba nominace basketbalistů na olympijský turnaj, až necelé dva dny před ostrým startem proti Íránu (v neděli od 3.00 SELČ) ji český tým po příletu svého posledního člena Blakea Schilba potvrdil. A oproti vítězné olympijské kvalifikaci v kanadské Victorii provedl trenér Ronen Ginzburg jednu změnu.

 

Charlie Neibergall, ČTK/AP

Při pátečním dopoledním seznamovacím tréninku s rozlehlou Saitama Arenou se připravoval i David Jelínek, na světelné tabuli ještě neměl jako jediný z hráčů své číslo, jen dvě nuly. Do reprezentačního zápasu naskočí třicetiletý hráč po pěti letech.

Místo tak nezbylo pro nejmladšího člena úspěšné kanadské party Patricka Samouru. „Poté, co jsme se kvalifikovali a vlastně tím ukončili jeden blok, rozhodli jsme se taky dívat do naší nejbližší budoucnosti, tedy na kvalifikační okna pro mistrovství světa a na domácí EuroBasket. Řekli jsme si, že je by bylo dobré Davida přivést do týmu," vysvětlil Ginzburg.

Zarputilí Češi proti hvězdám z NBA. Jak vypadají soupeři českých basketbalistů v Tokiu?

Samoura se vrací na americkou Cochise College, kde studuje. „Tím pádem ho nemůžeme nominovat na kvalifikační okna. To byl hlavní důvod toho rozhodnutí. Jsem rád, že David chce pokračovat v národním týmu i v budoucnu," odhalil objasnil trenér.

Olympijské hry Tokio 2021

Olympijské hry 2021 s označením Tokio 2020 probíhají od 23. července do 8. srpna 2021. Letní olympiáda se koná bez diváků a v akci je 115 českých sportovců. Na olympiádě v Riu 2016 získali Češi deset medailí (jedno zlato, dvě stříbra a sedm bronzů).

Jeho tým si postupem do Tokia splnil sen, který se ještě nedávno mohl zdát nereálným, ale jen účastí na olympiádě se nechce uspokojit. Ze tří čtyřčlenných skupin postupují do čtvrtfinále první dva a dva nejlepší celky ze třetích míst.

„Pro hráče není jednoduché přejít z jednoho vrcholu do druhého během jednoho léta. Já jim ale věřím, že to zvládnou. Znám je, jsou to profesionálové. Jakmile padne první rozskok, budou maximálně soustředěni," nepochybuje Ginzburg, jenž už načichl olympijskou atmosférou.

Program a výsledky olympijského turnaje v basketbalu

„Tady mi došlo, čeho jsme dosáhli. Třeba z našeho domu je vidět dům Srbů, který je tu bez národního týmu basketbalistů, stejně tak litevský... Je plno skvělých basketbalových zemí, které tu nejsou," docenil izraelský rodák českou účast a cení si euforie, kterou výsledky basketbalistů za poslední dva roky v Česku způsobily.

NADĚJE PRO TOKIO 2021

„Je to skvělé pro všechny děti, které basketbal hrají. Vidí, že se může stát cokoliv i v tak malé zemi, jako je Česká republika, kde v posledních dvaceti třiceti letech neměl basketbal takovou tradici. Nemluvme tady jen o Satoranském, Veselém, Balvínovi nebo Audovi. I ostatní hráči jsou nedílnou součástí národního týmu. A já jsem velmi šťastný i za ně," ujišťuje.

Michal Osoba (Tokio), Sport.cz, Právo

Časová osa: Basketbal na LOH v Tokiu

Filtr článků - Basketbal na LOH


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

 
  • Tabulky

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..