Živě

První olympijská medaile pro Slovensko. A hned zlatá!

29. července 2021 08:35
(Aktualizováno: 29. července 2021 08:45)

Zuzana Rehák Štefečeková zvítězila ve střelbě na trap a získala na olympijských hrách v Tokiu první medaili pro Slovensko. Sedmatřicetiletá slovenská vlajkonoška porazila v souboji o zlato Američanku Kayle Browningovou a po stříbrech z Pekingu a Londýna se dočkala nejcennější medaile.

 

Alex Brandon, ČTK/AP

Rehák Štefečeková v kvalifikaci trefila všech 125 ran a vytvořila nový světový rekord. Bezchybným nástřelem překonala o dvě rány dosavadní maximum Finky Satu Mäkeläové-Nummelaové z roku 2019.

Ve finále sice dvojnásobná mistryně světa minula z 50 pokusů hned sedmkrát a na chvíli přepustila průběžnou první příčku Browningové, nakonec se ale dokázala vrátit do čela.

Historický triumf v Tokiu! Češi rozdrtili zbytek světa. Lipták vystřílel zlato, Kostelecký stříbro

"Cítím se skvěle, protože jsem měla 125 ze 125 v kvalifikaci, ale hodně lidí ví, že mám buď dobrá, nebo úplně špatná finále. Tohle bylo jedno z těch lepších a jsem ráda, že to skončilo zlatou medailí," radovala se Rehák Štefečeková.

Rodačka z Nitry se do elitní společnosti vrátila poté, co poslední olympiádu v Riu de Janeiro vynechala kvůli mateřské pauze.

"Mám doma dvě děti, takže nejtěžší na tom všem bylo od nich odjet. Nemám navíc ani tolik možností trénovat na střelnici," uvedla. "Když se vám ale narodí dětí, poznáte, co je ve vašem životě nejdůležitější. Jsem za tuhle medaili velmi šťastná, nicméně už před finále jsem manželovi psala: Mám radost, že jsem ve finále, ale zlato mám ve vás doma. Když máte děti, je pak i život na střelnici mnohem snazší," prohlásila Rehák Štefečeková.

Přehled českých medailí na zimních a letních olympijských hrách

Třetí skončila Alessandra Perilliová ze San Marina, která pro svou zemi vybojovala premiérovou olympijskou medaili. Jihoevropský stát, kde žije zhruba 34 tisíc lidí, se tak stal zemí s nejmenším počtem obyvatel, která kdy získala medaili na letních OH. Tento primát San Marino po pár dnech uzmulo Bermudám, které jsou téměř dvakrát lidnatější.

"Je to má první medaile a první pro mou zemi. Jsme sice malá země, ale velmi hrdá," uvedla Perilliová. "Je mi jasné, že teď v San Marinu všichni šílí a pláčou. Teď už určitě ano. Necítila jsem však na sebe od nikoho žádný tlak. Všichni mě podporovali. Jediné, co mohu vzkázat, je: Sportujte a sněte," dodala střelkyně.

Sportovní střelba:
Ženy:
1. Rehák Štefečeková (SR) 43
2. Browningová (USA) 42
3. Perilliová (San Mar.)
4. Scanlanová (Austr.)
5. Stancová (It.)
6. Smithová (Austr.).


ČTK

Časová osa: Letní olympijské hry 2021 v Tokiu

Filtr článků - LOH 2021


Zimní olympijské hry Peking 2022

Olympijská vlajka zůstává v Asii, po Korei a Japonsku je na řadě Čína. Zimní olympijské hry v Pekingu začínají 4. února slavnostním zahájením a končí 20. února 2022 zakončovacím ceremoniálem. Sportovce čeká v rámci 15 sportů 109 disciplín na 15 sportovištích, Češi obhajují dvě zlaté, tři stříbrné a tři bronzové medaile z olympiády v Pchjongčchangu.

Podsekce:

     
  • Výsledky
  • Kalendář
  • Medaile

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..