Rubriky:

Ostatní

Olympijské hry v Riu bude provázet kolekce třinácti plakátů

13. července 2016 13:42 - Rio de Janeiro

Pořadatelé olympijských her v Riu de Janeiro pokračují v tradici oficiálních plakátů. Na rozdíl od předchozích soutěží pod pěti kruhy, které si obvykle vystačily s jedním plakátem, představili organizátoři z Brazílie kolekci třinácti děl. Ta má reprezentovat různorodost největší země Jižní Ameriky.

 

Bruno Kelly, Reuters

Na tvorbě série se podílelo dvanáct brazilských umělců a jedna výtvarnice z Kolumbie. Kolekci pořadatelé představili v úterý v Muzeu zítřka, které sídlí v ultramoderní budově ve tvaru lodi od španělského architekta Santiaga Calatravy v modernizované přístavní čtvrti Ria.

"Důležité pro nás bylo ukázat Brazílii, jaká je, se všemi barvami, leskem a krásou směsice lidí, kteří v ní žijí, se směsicí kořenů, které tu máme," řekla šéfka kultury organizačního výboru her Carla Camurattiová s odkazem na rozmanitou brazilskou populaci, která vzešla z potomků afrických otroků, domorodých kmenů, evropských přistěhovalců z Portugalska a dalších zemí Starého kontinentu, Japonska a mnoha dalších.

Plakáty, většinou v odstínech zářivě žluté, zelené, červené a modré, se zaměřují na klasická témata Ria: běžce na slavné pláži Copacabana, děti ve favelách či na motivy spojené s přírodou a mořem. Některé z nich pracují s olympijskou symbolikou v podobě pěti kruhů a pochodní.

Díla všech autorů zůstanou v muzeu vystavena do 22. července. Pak bude kolekce přesunuta do olympijského centra v parku Deodoro na severu Ria.

Tradici oficiálních olympijských plakátů zahájil v roce 1912 Stockholm.

ČTK

Běhání v zimě

Zima je pro řadu běžců obdobím nejistoty a nechuti k běhání. Nízké teploty od běhu často odradí, proto je důležité dodržovat základní pravidla. Ať už v zimě hledáte běžeckou motivaci, pilujete techniku běhu nebo hledáte zimní běžecké vybavení, jistě vám poslouží naše tipy a triky, jak se na běh v zimním období připravit a pořádně si ho užít.