USA - Česko 4:1Naděje žila jen chvíli, osmnáctka končí na MS ve čtvrtfinále

Česká hokejová reprezentace do 18 let končí na MS ve Švýcarsku ve čtvrtfinále. Svěřenci trenéra Jakuba Petra ve čtvrtečním souboji o semifinále nestačili na favorizované Spojené státy, prohráli 1:4 a v pěti odehraných duelech v průběhu šampionátu si připsali jen jedno vítězství nad Německem.

Brankář české hokejové osmnáctky Michael Hrabal inkasuje gól ve čtvrtfinálovém utkání s USA.

O jediný český gól proti vysoce favorizovanému soupeři se v 51. minutě postaral útočník Dominik Petr. Češi prohráli se Spojenými státy na šampionátu této věkové kategorie poosmnácté za sebou, naposledy je porazili v roce 2002.

Američané podle očekávání začali náporem a brankář Hrabal již po 36 sekundách musel likvidovat Smithovu nebezpečnou střelu. Český gólman byl ústřední postavou utkání a jen v první třetině čelil 19 střelám.

Zámořští hokejisté dokázali i při hře pět na pět uzamknout soupeře v obranném pásmu a bylo jen otázkou času, kdy se prosadí gólově. Bezbrankový stav se změnil ve 13. minutě, kdy Hrabala překonal pohotovou dorážkou Smith.

Jeho protějšek Augustine čelil v první části jen pěti střelám. Po několika symbolických pokusech ho vážněji prověřil Felcman a zejména v 17. minutě z brejku Šalé.

Obraz hry se nezměnil ani ve druhé třetině. Češi se v pěti soustředili na defenzivu, Američané útočili a čekali na šanci. I o druhý gól se postarala elitní formace USA, Hrabala překonal ve 30. minutě po individuální akci Leonard.

Hned dvakrát poté pomohla Hrabalovi branková konstrukce. Nejprve při Eisermanově střele a následně i při pokusu aktivního Smitha. V závěru druhé třetiny si Američané poprvé zahráli přesilovou hru, v oslabení ale zahrozil Felcman.

Na začátku třetí části si Hrabal připsal již 40. zákrok a byl tak i nadále nejzaměstnanějším hráčem utkání. V 47. minutě mu opět pomohla tyč, tentokrát po Leonardově střele. Při hře čtyři na čtyři se do šance dostal Perreault, ale Hrabal byl pozorný. Poté zastavil i Moorovu akci.

V 51. minutě dal Česku naději Dominik Petr, který pohotovou dorážkou zakončil akci Šalého a snížil na 1:2. Američané ale drama nepřipustili. Hrabala překonali v rozmezí 56 sekund Nelson a Vote a o postupujícím do semifinále bylo rozhodnuto. Hrabal si nakonec připsal 48 úspěšných zákroků.

MS hráčů do 18 let
Čtvrtfinále:
USA - Česko 4:1 (1:0, 1:0, 2:1)
Branky a nahrávky: 13. Smith (Hutson, Perreault), 30. Leonard (Schulz), 55. Nelson (Hendrickson), 56. Vote (Hutson, Moore) - 51. D. Petr (Šalé, Štancl). Rozhodčí: Cadieux (Kan.), Kohlmüller (Něm.) - Nordlander (Švéd.), Riecken (Rak.). Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 654.
Sestava ČR: Hrabal - A. Jiříček, Dvořák, Matějíček, Kočí, Vochvest, Eichler - Šalé, Felcman, Štancl - Židlický, D. Petr, Csabi - Fábry, Holinka, Šimek - Jecho, Hradec, Kučera - Adámek. Trenér: Jakub Petr.
O udržení - 1. zápas (Porrentruy):
Branky: 45. Vinzens - 39. a 41. Vatne, 6. Indergaard, 8. Sjöthun, 35. Klungtveit, 60. Stöen.

1 : 4 Slovensko - Česko 1 : 4 58. min Živě
20240426T16 : 30:00+0200