Atalanta - Leverkusen 3:0Atalanta slaví, Leverkusen vyhořel ve finále Evropské ligy. Hattrickem ho sestřelil Lookman

Sezona bez prohry se nekoná. Fotbalisté Leverkusenu odešli poraženi až z dvaapadesátého utkání v ročníku, k jejich smůle se ale jednalo o finále Evropské ligy. V Dublinu podlehli Atalantě 0:3, duel rozhodl hattrickem Nigerijec Ademola Lookman a přihrál tak celku z Bergama první evropskou trofej v historii. Za Leverkusen odchytal celý zápas český gólman Matěj Kovář. Adam Hložek nastoupil v 68. minutě, Patrik Schick odehrál poslední desetiminutovku.

Ademola Lookman (vpravo) z Atalanty slaví úvodní branku finále Evropské ligy.

Zdálo se, jako by Leverkusen svazovala možnost dosáhnout historického milníku a zvládnout ročník bez sebemenšího dílčího neúspěchu. Mdlý první poločas ze strany německého mistra potrestala Atalanta dvěma brankami.

Ve 12. minutě využil Ademola Lookman parádní zpětnou přihrávku Davide Zappacosty, přeskočil laxně bránícího Exequila Palaciose a zamířil do odkryté branky. O čtvrt hodiny později tentýž hráč přidal druhou trefu v zápase. Po nepodařeném sklepnutí Amine Adliho si našel volný míč, kousek za vápnem vymíchal Granita Xhaku a precizním obstřelem na zadní tyč nedal Kovářovi šanci zasáhnout.

Ani ve druhém poločase se obvykle nezastavitelná ofenzivní mašina z Leverkusenu nerozjela. Jeremie Frimpong po tečovaném centru z nadějné pozice pálil nad, Atalanta jinak srdnatě a efektivně bránila. A z brejku přišel třetí trest, opět z kopaček Lookmana. Hvězda večera se v 75. minutě uvolnila krásnou přešlapovačkou okolo Edmonda Tapsoby a ranou pod břevno dovršila hattrick.

Konec, hotovo. Italský celek si ve zbytku duelu dokráčel pro trofej, která byla jeho první od roku 1963, kdy opanoval domácí pohár. Sen Leverkusenu o treble se naopak rozplynul. Spravit chuť si mistr bundesligy bude moci v sobotu, kdy ve finále domácího poháru čelí Kaiseslauternu.

Finále fotbalové Evropské ligy v Dublinu:
Atalanta Bergamo - Bayer Leverkusen 3:0 (2:0)
Branky: 12., 26. a 75. Lookman. Rozhodčí: Kovács - Marinescu, Artene (všichni Rum.) - Van Boekel (video, Niz.). ŽK: Djimsiti, Scamacca, Zappacosta, Koopmeiners - Wirtz, Tapsoba, Andrich. Diváci: 47.135.
Bergamo: Musso - Djimsiti, Hien, Kolašinac (46. Scalvini) - Zappacosta (84. Hateboer), Éderson, Koopmeiners, Ruggeri (90.+1 Tolói) - De Ketelaere (57. Pašalič), Lookman - Scamacca (84. Touré). Trenér: Gasperini.
Leverkusen: Kovář - Stanišič (46. Boniface), Tah, Tapsoba - Frimpong (81. Tella), Palacios (69. Andrich), Xhaka, Hincapié - Wirtz (81. Schick) - Adli, Grimaldo (69. Hložek). Trenér: Alonso.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.