Jablonec - Zlín 1:0Zlín padl v Jablonci a sestupuje

Fotbalisté Zlína prohráli v závěrečném, 5. kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu v Jablonci 0:1 a po devíti letech sestoupili z nejvyšší soutěže. „Ševci“ na stadionu Severočechů, kteří již měli jisté udržení, potřebovali zvítězit, aby se posunuli na jednu ze dvou barážových příček. Místo toho však v nastavení první půle inkasovali jedinou branku po trefě Matouše Krulicha a obsadili poslední příčku tabulky, která jako jediná znamená přímý sestup. Jablonečtí ovládli skupinu o záchranu a skončili jedenáctí.

Smutek fotbalistů Zlína po sestupu z Fortuna ligy

Svěřenci trenéra Bronislava Červenky, který v říjnu nahradil odvolaného Pavla Vrbu, doplatili na nepovedený závěr jarní části. V posledních 14 ligových duelech jen jednou vyhráli a osm kol po sobě nezvítězili. Dnes potvrdili, že se jim proti Jablonci dlouhodobě nedaří. Od dubna 2008 ho neporazili již 23 ligových zápasů za sebou.

Severočechům kvůli trestu za osm žlutých karet chyběl trenér Radoslav Látal, jehož zastoupil asistent Tomáš Čížek. Vše důležité v prvním poločase se odehrálo až v jeho závěru, byť v úvodních osmi minutách dvakrát zahrozili hosté. Jenže Bartošák z vápna vysoko přestřelil a po jeho následné přihrávce Janetzký zakončil slabě.

První půle směřovala k bezbrankovému stavu, ve druhé minutě nastavení ale udeřili domácí. Kanakimana nacentroval do šestnáctky a míč se odrazil ke Krulichovi, který zblízka nezaváhal. Devatenáctiletý útočník zaznamenal třetí gól v ligové sezoně.

Hosté mohli ještě do konce úvodního dějství odpovědět. Didibův dlouhý aut prodloužil Černín na zadní tyč, jenže střídající Slončík hlavou zamířil vedle. Po změně stran si „Ševci“ vypracovali další příležitosti, doplatili však na špatnou koncovku.

V 56. minutě Žák postupoval sám na brankáře Fendricha, který sice nevyběhl ihned, ale nakonec velkou šanci na vyrovnání zastavil. O 10 minut později si střídající Ikugar naběhl na Černínův dlouhý nákop, jabloneckého gólmana střelou z vápna ale nepřekonal.

Severočeši sedm kol po sobě neprohráli a v nadstavbě zůstali neporaženi. Doma v lize popáté za sebou nenašli přemožitele a získali tam 28 z celkových 41 bodů v sezoně. Zlín naopak venku v nejvyšší soutěži zvítězil v jediném z posledních 19 zápasů a uhrál tam jen osm z 27 bodů v ročníku. Za předposledními Českými Budějovicemi zaostal v tabulce o dva body.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy – skupina o záchranu:
FK Jablonec – FC Zlín 1:0 (1:0)
Branka: 45.+2 Krulich. Rozhodčí: Berka – Vlček, Hrabovský – Všetečka (video). ŽK: Tekijaški, Polidar, Hollý (všichni Jablonec). Diváci: 1583.
Jablonec: Fendrich – F. Souček, Tekijaški (80. Štěpánek), Hurtado, D. Souček – Kratochvíl, Nebyla (80. Hübschman) – Kanakimana (46. Čanturišvili), Náprstek (70. Alégué), Polidar – Krulich (60. Hollý). Trenér: Čížek.
Zlín: Dostál – Cedidla, Černín, Didiba, Bartošák – Bužek, Janetzký (46. Ikugar) – Vukadinovič (74. Simerský), Tkáč (43. Slončík), Fantiš (68. Načkebija) – Žák (74. Reiter). Trenér: Červenka.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.