Ostrava - Slovácko 6:0Ostrava zdemolovala Slovácko a míří do Evropy

Fotbalisté Ostravy rozdrtili v závěrečném 5. kole ligové nadstavby ve skupině o titul Slovácko 6:0 a stali se po Spartě, Slavii a Plzni čtvrtým českým jistým účastníkem příští sezony pohárů. Baník obsadil v konečné tabulce čtvrté místo, které znamená start v kvalifikaci Evropské konferenční ligy. Slezané si zahrají poháry poprvé od ročníku 2010/11.

Zleva Tomáš Rigo z Ostravy a Ondřej Mihálik ze Slovácka

Baník v nadstavbě premiérově zvítězil a vyrovnal svou nejvyšší výhru v samostatné ligové historii. Slezané v každém z poločasů dali tři branky, dvakrát skórovali Brazilec Ewerton s Filipem Kubalou, v závěru se prosadili Abdullahi Tanko a Patrick Kpozo. Hosté dohrávali jen o devíti bez vyloučených Ondřeje Mihálika a Pavla Jurošky a po nejtěžší porážce v ligové sezoně skončili šestí.

Přestože oba týmy ještě měly šanci na pohárovou Evropu, patrné to bylo jen na jedné straně. Ostrava projevila na trávníku mnohem větší chtíč po vítězství a průběh byl nakonec výrazně jednostrannější, než se předpokládalo.

Radost hráčů Ostravy z branky

Už v páté minutě přečkalo Slovácko, jemuž na lavičce kvůli disciplinárnímu trestu chyběl loučící se trenér Svědík, první šanci. Po pasu Pojezného šel Buchta sám na bránu, ale z vyložené šance netrefil prostor mezi tyčemi. Pak měla gólové parametry Boulova rána z velkého vápna, Heča míč vytáhl.

První zlom přišel po 26 minutách. Buchtu ve stoprocentní příležitosti před Hečou zatáhl Mihálik, dostal červenou kartu a z penalty navíc Ewerton otevřel skóre. Baník jako by dostal injekci adrenalinu. Soupeře zahnal do defenzivy a dvě minuty stačily na druhý gól, který po rychlé kombinaci uvnitř šestnáctky vstřelil Kubala.

Kubala vzápětí znovu pořádně zaměstnal Heču. V 36. minutě pak „vyplaval“ na malém vápně po rohovém kopu a Klímovu hlavičku pohodlně z pár kroků umístil do sítě. Domácí mohli klidně vést i větší rozdílem, ale Heča vyrazil nebezpečné rány Riga a Ndefeho.

Kotel fanoušků Baníku

Úvahy o obratu vzaly za své pět minut po změně stran. Domácí překonali obranu kolmou akcí, Kubala z těžké pozice Heču nepřehodil, ale vyražený balon dopravil do brány Ewerton. Brazilský ofenzivní univerzál dal 14. gól v ligovém ročníku.

Když v 62. minutě dostal hostující Juroška za kopnutí protihráče červenou kartu a hosté šli do devíti, proměnil se závěr utkání v naprostou formalitu. Odevzdané a totálně zdecimované Slovácko dorazil v 71. minutě pátým gólem střídající Tanko.

Teprve druhou domácí výhru Baníku v jarní části sezony ještě zvýraznil šťastnou dorážkou v 78. minutě Kpozo. Slovácko potvrdilo, že ho závěr ročníku zastihl v útlumu, v nadstavbě prohrálo čtyři z pěti zápasů.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy - skupina o titul:
Baník Ostrava - 1. FC Slovácko 6:0 (3:0)
Branky: 28. z pen. a 50. Ewerton, 30. a 36. Kubala, 71. Tanko, 78. Kpozo. Rozhodčí: Machálek - Nádvorník, Kubr - Berka (video). ŽK: Ndefe, Buchta (oba Ostrava). ČK: 26. Mihálik, 62. P. Juroška (oba Slovácko). Diváci: 10.190
Ostrava: Letáček - Ndefe (66. J. Juroška), Frydrych, Pojezný, Kpozo - Boula (78. Grygar), Rigo - Buchta (66. Rusnák), Klíma (66. Šín), Ewerton - Kubala (66. Tanko). Trenér: Hapal.
Slovácko: Heča - Blahút, Hofmann, Kalabiška (89. Holásek), Holzer - Trávník (74. Novotný), Havlík (86. Novák) - Mihálik, Kim Sung-pin (46. Reinberk), P. Juroška - Kvasina (46. Vecheta). Trenér: Baránek.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.