Brněnský lídr NBL polehl doma Opavě, Nymburk deklasoval poslední Hradec

Basketbalisté vedoucího Brna našli po sedmi ligových zápasech přemožitele a na domácí palubovce v sobotu podlehli Opavě vysoko 76:95. V tabulce jsou stále první, za ně se posunul Nymburk, který v 18. kole uštědřil debakl 101:59 poslednímu Hradci Králové. Mistrovský tým po nebývalé sérii tří porážek vyhrál v NBL podruhé za sebou a předstihl díky lepšímu skóre Děčín, který prohrál v Ostravě 78:87.

Nate Watson v dresu Nymburku na archivním snímku.

Vicemistrovskou Opavu táhl za výhrou nad lídrem Jakub Mokráň, autor 24 bodů a 10 doskoků. Dvouciferně skórovali další čtyři jeho spoluhráči, kapitán Jakub Šiřina zaznamenal 11 asistencí. Slezané ještě v prvním poločase ztratili jedenáctibodový náskok, ale soupeři dovolili maximálně vyrovnat a po změně stran dominovali, nastříleli také 14 trojek proti šesti domácím.

Brňané prohráli v lize poprvé od konce listopadu, kdy nestačili na Nymburk, Opavě ale podlehli podruhé v sezoně. Střelecky je táhl s 20 body Kameron Chatman.

Nymburští obhájci titulu vstoupili do zápasu razantně a dali prvních devět bodů. Ale brzy ztratili i dvouciferný náskok a pustili soupeře ve 13. minutě do vedení 28:27. Od té doby však bylo na hřišti jediné mužstvo. Pasáž do konce třetí desetiminutovky opanoval domácí tým v poměru 54:11 a vedl pak i o 44 bodů.

V nymburském celku si každý z jedenácti hráčů zahrál přes 11 minut a všichni se zapsali mezi střelce. Lídrem byl s 18 body Junathaen Watson, nováček v týmu De'Riante Jenkins se uvedl devíti body.

"Po dobrém začátku šla naše aktivita dolů, přišli hráči z lavičky a ti neudrželi nastavené tempo a soupeř začal dýchat. Ale když jsme zabrali v obraně a tlačili jsme na Autreyho se Šturanovičem, tak to vypadalo velmi dobře. Útok u nás vychází hodně z obrany, když ubráníme, tak pak se nám z protiútoku lépe skóruje," konstatoval nymburský trenér Ladislav Sokolovský. Jeho tým vyšším rozdílem vyhrál v této sezoně jen v říjnu právě proti Hradci Králové (99:52).

Proti Děčínu si připsali double double Sukhmail Mathon (23 bodů a 14 doskoků) a Alexandar Radukič (22 a 12). Severočechům v Ostravě nepomohlo, že nejlepším střelcem zápasu byl s 29 body jejich rozehrávač Ty Nichols. Chybělo jim mimo jiné sedm neproměněných trestných hodů, zatímco domácí byli z čáry trestného hodu stoprocentní s bilancí 17-17.

Neuspěl ani čtvrtý Kolín, který podlehl v Praze nováčkovské Slavii 88:90 po prodloužení.