Jakobsen oslavil třetím etapovým triumfem na Vueltě 25. narozeniny

Santa Cruz de Bezana

Nizozemský cyklista Fabio Jakobsen vyhrál poslední sprinterskou etapu Vuelty před vjezdem do hor a třetím dílčím úspěchem v letošním ročníku oslavil 25. narozeniny. Lídr bodovací soutěže porazil v hromadném spurtu v závěru 180 km dlouhé 16. etapy Belgičana Jordiho Meeuse, třetí skončil Ital Matteo Trentin.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Fabio Jakobsen oslavil 25. narozeniny vítězstvím v 16. etapě VueltyVideo: sntv

Favorité bojující o červený dres dnes šetřili síly a v čele průběžného pořadí se nic nezměnilo. Vede stále překvapivý lídr Odd Christian Eiking z Norska s náskokem 54 sekund před Francouzem Guillaumem Martinem. Obhájce titulu Primož Roglič ze Slovinska ztrácí na třetí příčce 1:36 minuty.

"Narozeniny jsou vždycky hezký den a z tohoto vítězství jsem nadšený," řekl v cíli Jakobsen a nemohl si vynachválit podporu týmu. "Deska jsme viděli pravou 'vlčí smečku'. Ve stoupání jsem odpadl, ale tým na mě počkal, dotáhl mě zpátky a já vyhrál," poděkoval kolegům, mezi něž patří i české duo Zdeněk Štybar, Josef Černý. "Já umím krátký a rychlý sprint - oni dneska odpracovali všechno ostatní," dodal.

Jakobsen třetím triumfem podtrhl vydařený návrat k cyklistice po hrozivém pádu na loňském závodu Kolem Polska, při němž utrpěl mimo jiné vážná zranění hlavy a obličeje a byl několik dní v umělém spánku. Do světového pelotonu se vrátil teprve letos v dubnu v Turecku, nyní už ale ve spurtech opět září. Vedle tří vítězství byl na Vueltě letos i dvakrát druhý.

Štybar s Černým i třetí český zástupce na Vueltě Jan Hirt, který pomáhá se stájí Intermarché-Wanty-Gobert hájit červený dres Eikingovi, si po splnění týmových povinností z pelotonu "vystoupili" a do cíle dojeli s odstupem.

Uchazeče o čelo celkového pořadí čeká zásadní práce ve středu. Plánovaná 17. etapa vyvrcholí náročným stoupáním na Lagos de Covadonga, na 185,8 km dlouhé trase předtím cyklisty čekají ještě další dvě horské prémie první kategorie. Vuelta vyvrcholí v neděli časovkou jednotlivců v Santiagu de Compostela.

7. Oliveira (Portug./SAE Team Emirates),
8. Minali (It./Intermarché-Wanty-Gobert),