Třetí etapu Vuelty vyhrál v náročném stoupání Taaramäe a je novým lídrem

Espinosa de los Monteros

Třetí etapu cyklistické Vuelty s náročným závěrečným stoupáním na Picón Blanco vyhrál Estonec Rein Taaramäe. Díky vítězství se také oblékl do červeného trikotu vedoucího jezdce průběžného pořadí.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Třetí etapu cyklistické Vuelty vyhrál TaaramäeVideo: sntv

Taaramäe byl od začátku členem osmičlenného úniku, který si vypracoval až devítiminutový náskok. V 7,6 kilometru dlouhém stoupání soupeřům odskočil a před druhým Joem Dombrowskim z USA vyhrál o 21 sekund. Třetí dojel Kenny Elissonde z Francie.

Čtyřiatřicetiletý jezdec stáje Intermarché-Wanty-Gobert si připsal třetí etapové vítězství na Grand Tour v kariéře. První zaznamenal na Vueltě před deseti lety. Naposledy zvítězil v roce 2016 na Giru d'Italia.

Týmový kolega Jana Hirta, který dnes dojel se ztrátou tři a půl minuty na 53. místě a celkově je 57., se ujal vedení v průběžném pořadí s náskokem 25 sekund před Elissondem. Do trikotu lídra závodu se na akcích Grand Tour oblékl jako druhý Estonec v historii. Prvním byl Jaan Kirsipuu na Tour de France v roce 1999.

Estonský cyklista Rein Taaramäe

"Včera jsme si řekli, že dneska zkusíme vyhrát a získat červený dres. Věřil jsem si, protože jsem na tom dobře. Šlo jen o to, jestli nás peloton dojede," uvedl Taaramäe. "Když jsem viděl, že to dotáhneme, říkal jsem si, jak jsou na tom Joe Dombrowski a Kenny Elissonde. Oba jsou výborní, ale už jsem je mockrát porazil, takže jsem si na ně věřil. Mít červený dres je paráda. Je mi 34 a nevím, jak dlouho ještě budu schopen takhle závodit. Hodně jsem snil o tom, že někdy pojedu na Grand Tour v trikotu lídra a teď se mi to povedlo," radoval se estonský cyklista.

Třetí je v celkové klasifikaci se ztrátou 30 sekund dosavadní lídr a vítěz předchozích dvou ročníků Primož Roglič. Slovinec dnes dojel s většinou dalších favoritů minutu a 48 sekund za vítězem.

Zdeněk Štybar etapu dokončil na 107. příčce s mankem třinácti minut na Taaramäeho a celkově je na 114. pozici. Pátý jezdec úvodní časovky Josef Černý byl 181. a ze čtvrtého místa průběžného pořadí propadl na 160. příčku.

Cyklistický etapový závod Vuelta - 3. etapa (Santo Domingo de Silos - Espinosa de los Monteros, 202,8 km):