Česko - Německo 8:6Drama v závěru! Florbalisté ale důležitou výhru urvali a jsou ve čtvrtfinále MS

Čeští florbalisté porazili ve druhém zápase na mistrovství světa ve Winterthuru Německo 8:6 a s plným počtem bodů si zajistili účast ve čtvrtfinále. Švédští obhájci titulu zdolali ve druhém utkání skupiny Lotyšsko 11:2. Seveřané si připsali další dvouciferný výsledek po sobotním vítězství nad Německem 19:4.

V utkání s Německem měli čeští florbalisté spoustu důvodů k radosti.

Čtyřmi body za gól a tři asistence se dnes ve Švýcarsku podílel na vítězství Adam Delong, dvakrát skóroval Josef Rýpar. Branku a přihrávku si připsal Filip Langer.

Oproti duelu s Lotyši nahradil gólmana Lukáše Bauera Martin Beneš. Nově se zařadili do sestavy Jakub Gruber, Jiří Besta a Jonáš Kreysa, jediný debutant na šampionátu z českého výběru. Naopak mimo sestavu zůstali na začátku zkušení Matěj Jendrišák, Tom Ondrušek a Martin Tokoš, kteří se do duelu postupně zařadili také.

V čase 2:54 otevřeli Češi skóre, po přihrávce Matyáše Šindlera se trefil Martin Kisugite. Berkův výběr pak nevyužil přesilovou hru při vyloučení Michela Wöckeho a gólman Jan Lemke si poradil s šancemi Kisugiteho a Filipa Langera. Ve 13. minutě už je prostřelil Josef Rýpar. Martinovi Benešovi pomohla v 16. minutě tyč po střele Nilse Hofferberta.

Adam Delong napřahuje ke střele v zápase s Německem.

Po 57 vteřinách druhé části právě při Hofferbertově vyloučení využil přesilovku Delong. V 25. minutě sice Janos Bröcker překonal českého gólmana, ale branka neplatila pro hru vysokou holí.

V čase 27:06 už to bylo 4:0, přestože Češi hráli v oslabení při Kreysově vyloučení. První šanci při německé přesilovce ještě neproměnil Tokoš, ale Besta už zamířil přesně. Ve 32. minutě zvýšil Mikuláš Krbec na 5:0.

Za 15 sekund ale po brejku zkorigoval stav Julian Nihlén a sebral Martinu Benešovi možnost překonal pátou nulou v kariéře v českém národním týmu rekord, o který se dělí s Tomášem Kafkou.

Za 44 vteřin se ale trefil Kreysa, který se radoval z gólu při premiéře na MS, za dalších 27 sekund se podruhé v utkání opět po Delongově přihrávce prosadil Rýpar a ve 39. minutě využil přesilovku Langer.

Němci dokázali stav zkorigovat díky dvěma brankám Jakoba Heinse z 46. a 50. minuty. Vzápětí trefil Lukáš Punčochář horní tyč. Při Gruberově vyloučení na dvě plus dvě minuty se ještě zapsali mezi střelce Svenson Hoppe a Wöcke. Ještě 32 sekund před koncem se prosadil při power play Nihlén.

Slovákům se zdařil obrat

Švédští florbalisté zvítězili ve Winterthuru nad Lotyšskem 11:2 a mají namířeno přímo do čtvrtfinále. Obhájci titulu si připsali další dvouciferný výsledek po sobotním vítězství nad Německem 19:4. Čtyřmi body za dvě branky a stejný počet asistencí se podílel na švédské výhře Malte Lundmark, po dvou gólech vstřelili také Kevin Haglund a Jesper Sankell.

Domácí Švýcaři ve Swiss Life Areně v Curychu před 10.359 diváky zvítězili nad úřadujícími vicemistry světa Finy 7:5 a po úvodní ztrátě s Norskem po remíze 4:4 udělali velký krok k triumfu ve skupině A. Čtyřmi body za gól a tři asistence se podepsal po výhru Švýcarů Michael Schiess, dvakrát skóroval Manuel Maurer.

Slovensko s českým trenérem Radkem Mrázkem a asistentem Karlem Ševčíkem dokázalo zdolat Norsko 7:6, přestože prohrávalo už 0:3. Nejlepší bodový výkon dosavadního průběhu turnaje předvedl slovenský útočník Michal Dudovič, který si vstřelil hattrick a na tři branky přihrál.

Mistrovství světa florbalistů v Curychu a Winterthuru:
Skupina B:
Česko - Německo 8:6 (2:0, 6:1, 0:5)
Branky a nahrávky: 3. Kisugite (Šindler), 13. Rýpar (Delong), 21. Delong (Langer), 28. Besta, 32. M. Krbec, 33. Kreysa (Langer), 33. Rýpar (Delong), 39. Langer (Delong) - 32. Nihlén (Hofferbert), 46. Heins (J. Bröker), 50. Heins (N. Bröker), 55. Hoppe (Heins), 56. Wöcke (Heins), 60. Nihlén (Heins). Rozhodčí: Söderman, Boström (oba Švéd.). Vyloučení: 5:4. Využití: 2:2. V oslabení: 1:0. Diváci: 1158.
Česko: Martin Beneš - Hemerka, Němeček, Punčochář, Rýpar, Kisugite, Gruber - Marek Beneš, Langer, Havlas - Delong, F. Forman, M. Krbec - Kreysa, Šindler, Besta - od 21. Tokoš, od 41. navíc Jendrišák, Ondrušek. Trenér: Jaroslav Berka.
Švédsko - Lotyšsko 11:2 (3:0, 5:1, 3:1)
Branky: 8. a 34. Lundmark, 19. a 30. Haglund, 19. a 39. Sankell, 24. Gustafsson, 39. Galante Carlström, 47. Sjögren, 50. K. Nilsson, 57. Nordgren - 36. Rajeckis, 42. Ragovskis.
Švýcarsko - Finsko 7:5 (3:2, 2:1, 2:2)
Branky: 9. a 50. Maurer, 43. a 54. Zaugg, 3. Heller, 11. Mendelin, 24. Seiler - 15. Leikkanen, 17. Lastikka, 32. vlastní Seiler, 54. S. Johansson, 56. Kainulainen.
Slovensko - Norsko 7:6 (2:3, 4:0, 1:3)
Branky: 23., 34. a 54. Dudovič, 16. a 31. Gál, 20. Gašparík, 40. L. Ujhélyi - 13. a 60. Lingjerdet, 5. Frafjord, 8. Terjesen, 52. Gidske, 58. Hjemgard.