Hlavní obsah

Pernicu ještě nesoudím, někteří hráči mají problém s vyšší intenzitou, přiznává nový kouč Líšně. Baráž neodpískal

Přestože ve středu slavili první druholigovou výhru po předlouhých pěti týdnech, když triumfovali na hřišti Vyškova 1:0, mají fotbalisté Líšně tři kola před koncem šanci splnit cíl v podobě postupu do baráže, který stanovilo nové ambiciózní vedení v čele s miliardářem Igorem Faitem. Na třetí příčku Vyškova ztrácí čtyři body a na východě Brna věří, že klub ještě o postup zabojuje i díky změně na trenérském postu. Milana Valachoviče, jenž v klubu skončil po pěti a půl letech před třemi týdny, nahradil Jiří Chytrý, pod jehož vedením má Líšeň ze dvou zápasů čtyři body.

Foto: Vlastimil Vacek, Sport.cz

Trenér Jiří Chytrý na archivním snímku

Článek

„Už proti Vyškovu byl vidět progres v organizaci hry, fungovalo to líp i na jednotlivých postech,“ říká kouč Chytrý, jehož svěřence čeká další zápas v neděli podvečer v Prostějově.

Ještě se vrátím k momentu ze začátku středečního utkání s Vyškovem, kdy jste šel skoro až k lavičce soupeře a diskutoval s domácími poté, co realizační tým v čele s vyškovským koučem Janem Kameníkem pěnil kvůli faulu vašeho hráče Jana Silného, za který dostal žlutou kartu. Co jste tam řešil?

Byly tam emoce a za mě šlo o faul na žlutou kartu, který rozhodčí správně ohodnotili. Vyškovští kluci tam vylítli z lavičky a my na to reagovali. Nejprve jsem si umravnil vlastní a pak šel za vyškovskými říct, že za mě to faul byl, ale nešlo o nic zákeřného. Chtěl jsem říct, že my za to kluky nechválíme a ani je k tomu nenavádíme. Emoce ale byly za mě nad rámec toho, co se přihodilo.

Byl jste rád, že tam domácí lavičku trochu zkrotil asistent trenéra Richard Dostálek?

Znám Honzu Kameníka (hlavního trenéra Vyškova - pozn. red.) už od doby, když jsem byl šéftrenér Slovácka a on koučoval devatenáctku. Proti Ríšovi jsem hrál. Snažil jsem se to spíš uklidnit, moc se mně to nelíbilo. Je to taková specialita v Čechách, že z lavičky se projevuje nevraživost a agresivita. Chtěl bych, abychom byli kultivovanější. Šel jsem to spíš zmírnit, ne někoho pohlavkovat nebo se rvát.

Zpět ale k vašemu týmu. Vedení klubu už avizuje, že je třeba přivést hráče pro příští sezonu, znamená to, že již baráž ve zbytku sezony není hlavním cílem?

Máme dva cíle. Krátkodobý je tato soutěž a v rámci možností se ještě poprat o baráž a druhý je s výhledem na novou sezonu. Nové hráče budeme potřebovat bez ohledu na to, zda postoupíme do baráže, nebo přímo do první ligy. Pokud uspějeme, budeme potřebovat nové hráče do nové soutěže, pokud se nám to nepodaří, budeme je potřebovat taky, abychom byli příští sezonu silnější.

Jak je podle vás reálné, že se ve zbylých kolech ještě probojujete do baráže?

Nemáme to ve svých rukách a musí nastat souhra výsledků. Nezbývá než zvládnout naše zápasy a čekat, jak dopadnou ostatní.

Má ale podle vás Líšeň herně na to postoupit tam už letos?

Pořád vyrábíme spoustu chyb a schází nám trochu větší kvalita do útočné fáze. Takže nechci, aby to vyznělo, že tam patříme. Když si to ale uhrajeme a odválčíme, tak se o baráž popereme.

Zeptal bych se na jména dvou hvězdných zahraničních posil Artema Besedina a Armina Hodžiče. Ve dvou zápasech pod vašim vedením jste do hry poslal jen prvně jmenovaného, a to na poslední čtvrthodinu. Už pro vás nejsou perspektivní?

Artem měl první tréninkový týden, prakticky od toho, co nastoupil, dostal tuhle minutáž. U obou narážíme na to, že se nám perou krátkodobý a dlouhodobý cíl. Chtěl bych na jednu stranu vidět na hřišti co nejvíc hráčů a dát jim co největší minutáž, ale zároveň bojujeme o baráž, takže tomu musíme přizpůsobovat i sestavu pro zápas. V rámci možnosti se dívám na kádr, proto jsme taky ve Vyškově udělali dvě změny v základní sestavě, ve druhém poločase proti Vyškovu šli taky Mach a Málek. Snažím se ty dva cíle skloubit.

Luďka Pernicu jste naopak ve Vyškovu oproti předchozímu zápasu s Táborskem, který skončil v sobotu remízou 1:1, do základu neposlal, proč?

Perňovi se úplně nepovedl první poločas proti Táborsku. Chceme ho ještě vidět, nesoudím ho podle jednoho poločasu. Proti Vyškovu se změna nabízela kvůli typologii hráčů. Condé je rychlostní typ a náš Otrísal, který nahradil Pernicu, to zvládl výborně.

Jak se vám jeví Roman Potočný?

Roman měl ještě v prvním domácím zápase lehký handicap, špatně se mu dýchalo. Proti Vyškovu byl lepší a platnější. Hráči si taky musí zvykat, jak trénujeme. Chceme hrát náročněji a ve vyšší intenzitě. Jde vidět, že s tím někteří mají problém. Je to otázka adaptace, nejde o to, jestli je někdo lepší, nebo horší fotbalista. Chci vidět, jak se tomu hráči přizpůsobili.

Takže hrát ve vyšší intenzitě je to gró, které chcete Líšni předat?

Je to první krok. Jestli máme ambici hrát první ligu, musíme mít v kádru hráče, kteří jsou schopni takto hrát. Česká soutěž je i v rámci Evropy výjimečná tím, s jakou intenzitou se hraje. Kluci to musí zvládat jako výchozí bod a k tomu přidat i fotbal.

Kolik hráčů ze stávajícího kádru ale tuto vaši představu naplní?

To se uvidí. Proto jsme zvedli intenzitu tréninků už teď. Snažíme se hrát zápasy s mnohem větší aktivitou, než na jakou byli hráči zvyklí. Taky vyhodnocujeme data od kondičních trenérů a uvidíme, jestli naplní naše představy.

Líšeň prochází velkým přerodem, už za necelé dva týdny klub oznámí další velké změny. Jak náročné pro vás je připojit se v takové situaci?

Je to, jak říkáte. Klub je v procesu přestavby na všech úrovních, ale příjemně mě potěšilo, že od všech lidí, s nimiž pracuji, cítím obrovské odhodlání. Každý se na své úrovni snaží udělat maximum, aby se klub posunul.

Jak se vlastně zrodil váš příchod do Líšně?

Zásadní bylo, že jsem se rozhodl stát hlavním trenérem (jde o jeho první štaci v roli hlavního trenéra v profesionálním fotbale, doteď byl převážně asistent kouče Jaroslava Šilhavého - pozn. red.). Pak jsem zvažoval, jestli zůstat na Arabském poloostrově, nebo se vrátit do Evropy. Měl jsem nabídky z Polska, Maďarska i Česka, ale některé byly v jednání a něco se mi tam nelíbilo. Někde se rozhodli, že chtějí někoho jiného. Konkrétní nabídka přišla od Líšně už podruhé. Poprvé mě kontaktovala v zimě ještě před Pavlem Vrbou.

Proč jste tehdy nepřijal?

Chtěl jsem si dát čas a počkat na zahraniční nabídky. Teď jsem ale byl rozhodnutý, že chci od léta trénovat a od Líšně přišel konkrétní návrh. Navíc zavážilo, že sportovní ředitel je tady brácha (Vlastimil Chytrý - pozn. red.), takže jsem měl dobré informace, co se v klubu děje a jak to v Líšni funguje. Měl jsem i proto důvěru v tento projekt.