Hlavní obsah

Írán kvůli podezřelé smrti mladé ženy čelí výzvám k vyloučení z fotbalového MS

30. 9. 2022 12:33

Lidskoprávní organizace Open Stadiums vyzvala mezinárodní fotbalovou federaci FIFA k vyloučení Íránu z mistrovství světa. Důvodem je podezřelá smrt mladé ženy po zadržení kvůli porušení přísného islámského kodexu oblékání.

Foto: Profimedia.cz

Dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová zemřela ve vazběFoto: Profimedia.cz

Článek

Dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová zemřela ve vazbě poté, co ji zatkla mravnostní policie. Podle úřadů byl příčinou smrti infarkt, rodina ale uvedla, že policie dívku bila. Smrt v Íránu vyvolala masové protesty.

Přidala se k nim i organizace Open Stadiums, která bojuje za právo íránských žen chodit na fotbalové zápasy. V dopise vyzvala předsedu FIFA Gianniho Infantina k vyloučení reprezentace ze šampionátu v Kataru.

"Íránský fotbalový svaz je nejen komplicem vládních zločinů, ale je také nebezpečím pro ženské fanynky všude, kde národní tým hraje. Na fotbale by mělo být bezpečno pro všechny," napsali představitelé Open Stadiums.

"Proto pochybujeme nad tím, proč by FIFA měla dát Íránu možnost vystoupit na světové scéně, když nejenže nerespektuje základní lidská práva, ale vraždí a mučí vlastní lid. Kde jsou zásady FIFA, které má zavedené ve vlastních pravidlech? Proto vyzýváme FIFA, aby na základě článků tři a čtyři okamžitě vyloučila Írán z letošního šampionátu v Kataru," přidala organizace.

Zmíněné články regulí FIFA se týkají lidských práv a mimo jiné zakazují diskriminaci na základě pohlaví, rasy, víry atd. Trestem může být i vyloučení z federace.

FIFA ani íránský svaz se k výzvě zatím nevyjádřili. Írán se má na prosincovém šampionátu v Kataru představit v základní skupině spolu s Anglií, Walesem a výběrem USA.

Reklama

Související témata:
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   

MS ve fotbale 2022 v Kataru

Mistrovství světa ve fotbale 2022 letos probíhá v netradičním termínu od 20. listopadu do 18. prosince v Kataru. Program MS ve fotbale čítá 64 zápasů, které se odehrají na osmi stadionech. Šampionátu se účastní 32 týmů, které jsou rozděleny do osmi skupin. Kde můžete sledovat zápasy MS v televizi?