Hlavní obsah

Írán kvůli podezřelé smrti mladé ženy čelí výzvám k vyloučení z fotbalového MS

30. 9. 2022 12:33

Lidskoprávní organizace Open Stadiums vyzvala mezinárodní fotbalovou federaci FIFA k vyloučení Íránu z mistrovství světa. Důvodem je podezřelá smrt mladé ženy po zadržení kvůli porušení přísného islámského kodexu oblékání.

Foto: Profimedia.cz

Dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová zemřela ve vazbě

Článek

Dvaadvacetiletá Mahsa Amíníová zemřela ve vazbě poté, co ji zatkla mravnostní policie. Podle úřadů byl příčinou smrti infarkt, rodina ale uvedla, že policie dívku bila. Smrt v Íránu vyvolala masové protesty.

Přidala se k nim i organizace Open Stadiums, která bojuje za právo íránských žen chodit na fotbalové zápasy. V dopise vyzvala předsedu FIFA Gianniho Infantina k vyloučení reprezentace ze šampionátu v Kataru.

"Íránský fotbalový svaz je nejen komplicem vládních zločinů, ale je také nebezpečím pro ženské fanynky všude, kde národní tým hraje. Na fotbale by mělo být bezpečno pro všechny," napsali představitelé Open Stadiums.

"Proto pochybujeme nad tím, proč by FIFA měla dát Íránu možnost vystoupit na světové scéně, když nejenže nerespektuje základní lidská práva, ale vraždí a mučí vlastní lid. Kde jsou zásady FIFA, které má zavedené ve vlastních pravidlech? Proto vyzýváme FIFA, aby na základě článků tři a čtyři okamžitě vyloučila Írán z letošního šampionátu v Kataru," přidala organizace.

Zmíněné články regulí FIFA se týkají lidských práv a mimo jiné zakazují diskriminaci na základě pohlaví, rasy, víry atd. Trestem může být i vyloučení z federace.

FIFA ani íránský svaz se k výzvě zatím nevyjádřili. Írán se má na prosincovém šampionátu v Kataru představit v základní skupině spolu s Anglií, Walesem a výběrem USA.

Reklama

Související témata:
  2 : 1 Tiraspol - Slavia 2 : 1 61. min Živě
20231130T21 : 00:00+0100
Tiraspol vs. Slavia
Tiraspol vs. Slavia
Tiraspol
Slavia
  0 : 1 Ballkani - Plzeň 0 : 1 dohráno
20231130T18 : 45:00+0100
Ballkani vs. Plzeň
Ballkani vs. Plzeň
Ballkani
Plzeň
  1 : 0 Sparta - Real Betis 1 : 0 dohráno
20231130T18 : 45:00+0100
Sparta vs. Real Betis
Sparta vs. Real Betis
Sparta
Real Betis
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •  
   
   
   
 •