Ženská polohová štafeta byla na ME osmá, českým plavcům se dařilo v semifinále

Česká polohová štafeta na 4×50 metrů Barbora Janíčková, Kristýna Horská, Daryna Nabojčenko a Barbora Seemanová skončila osmá ve finále mistrovství Evropy v krátkém bazénu. Završila tak dnešní večerní program v Otopeni, který přinesl české výpravě stoprocentní úspěšnost v semifinále. Finále si zajistilo pět reprezentantů v čele s největší hvězdou výpravy Seemanovou.

Barbora Seemanová jde do akce, archivní snímek

Ve štafetě české kvarteto postupovalo do finále z páté příčky, ale v boji o medaile na nejlepší nestačilo. Janíčková po znakařském úseku předávala jako šestá, Horská se pak propadla na osmou příčku a z této pozice už se Češky neposunuly. Na vítězné Švédky ztratily 4,01 sekundy. Těsně unikly diskvalifikaci, protože Nabojčenko odskočila o zlomek sekundy dříve, než Horská dohmátla. Startovní reakce -0,03 sekundy je ale podle pravidel ještě přípustná.

Ve štafetě finišovala Seemanová, která před tím proměnila první start na šampionátu v Rumunsku v postup do finále závodu na 100 metrů volný způsob. Obhájkyně stříbra ze dvoustovky v semifinále stovky vylepšila svůj výkon z dopolední rozplavby téměř o šest desetin na 52,21 sekundy, což znamenalo třetí místo. Předčily ji jen Britka Anna Hopkinová (51,70) a Francouzka Beryl Gastaldellová (52,19). Ve finále bude i Janíčková, jež se poprvé v kariéře dostala pod 53 sekund a výkon 52,83 jí stačil na postup ze sedmé pozice.

Zatímco po rozplavbě byla Seemanová rozpačitá, ze semifinále byla nadšená. „Bylo to jako černá a bílá, jak říkáme s trenérem, ráno to bylo prostě uhrabánek. Strašně silové, nekoncentrované. A odpoledne se mi povedlo jet svůj závod, vůbec jsem nekoukala vedle sebe,“ uvedla. Na medaili na stovce nemyslí, jejím hlavním cílem budou kraulařské závody na 200 a 400 metrů. Ve finále stovky bude i Janíčková, jež se poprvé v kariéře dostala pod 53 sekund a výkon 52,83 jí stačil na postup ze sedmé pozice.

Už druhé finále si při premiéře na seniorské vrcholné akci zajistil osmnáctiletý znakař Miroslav Knedla, který byl ve středu šestý na padesátce. Semifinále stovky zahájil odvážně, a i když se v závěru lehce propadl, osobní rekord 50,61 mu zajistil celkově pátou příčku. Výrazně vylepšil svůj výkon z dopolední rozplavby, poprvé se dostal pod 51 sekund a přiblížil se na 22 setin českému rekordu Tomáše Franty.

Radoval se však se zpožděním, protože grafika a výsledky nejdříve ukázaly sedmé místo v rozplavbě, čas 51,61 a patnáctou příčku. „Já jsem byl docela zmatený z toho, co se ukázalo na tabuli. Ale měl jsem pocit, že jsem fakt dohmátl někde mezi top 3, a říkal jsem si, že to bude asi chyba, takže podáme protest,“ popisoval dnešní peripetie. Protest české výpravy byl úspěšný. „Dali mi tam čas, který jsem nejspíš zaplaval. Nejspíš zaplaval znamená, že možná to je čas, který absolutně nekoresponduje s tím, jaký byl ten výsledný. Mám tušení, že to bylo ještě o něco rychlejší, ale uvidíme na večerním rozboru,“ dodal Knedla.

Životní výkon na 200 metrů prsa předvedla Horská, která v této disciplíně před dvěma lety obsadila na ME v krátkém bazénu čtvrtou příčku. Z vlastního českého rekordu z roku 2020 ubrala sedm setin, výkon 2:19,81 ji zařadil na pátou příčku.

Ondřej Gemov na 200 metrů motýlek překvapivě ze druhé dráhy vyhrál úvodní semifinále, když výkonem 1:52,46 zlepšil o čtvrt sekundy vlastní české historické maximum. Ve druhém semifinále ho na dálku porazili jen Švýcar Noe Ponti (1:51,79) a Ital Alberto Razzetti (1:52,25). „Věděl jsem, že budu muset plavat naplno, abych se dostal do finále. Tak jsem plaval úplně naplno a doufám, že zítra poplavu ještě víc naplno,“ poznamenal.

V mužském finále na 50 metrů volný způsob padl evropský rekord. Postaral se o něj Brit Benjamin Proud, jenž časem 20,18 vylepšil o osm setin devět let staré maximum Francouze Florenta Manaudoua a zaostal jen o dvě setiny za světovým rekordem Američana Caeleba Dressela. Bývalý evropský rekordman Manaudou získal stříbro, o které se podělil výkonem 20,74 s Maďarem Szebasztianem Szabóem.