Hlavní obsah

Běžec na lyžích Šeller na úvod SP poprvé bodoval

27. 11. 2020 12:04Aktualizováno 27. 11. 2020 14:16

Běžec na lyžích Luděk Šeller 22. místem v pátečním sprintu v Ruce na úvod SP poprvé bodoval. Michal Novák byl 29. Vyhráli Nor Valnes a Švédka Svahnová.

Foto: Czech Ski and Snowboard

Český běžec na lyžích Luděk Šeller.Foto: Czech Ski and Snowboard

Článek

Pětadvacetiletý Šeller postoupil poprvé z kvalifikace sprintu SP z osmnáctého místa, Novák byl osmadvacátý. Ve vyřazovací části vypadli Češi ve čtvrtfinále. Šeller dojel ve své jízdě pátý, když porazil domácí hvězdu Iiva Niskanena, Novák poslední šestý.

"Kvalifikace se mi jela velmi dobře, také lyže jsem měl připravené skvěle. Z kopce sice tolik nejely, ale se servisem jsme si řekli, že tady je důležitější, aby dobře stoupaly kvůli tomu závěrečnému kopci. Díky tomu jsem také porazil Niskanena. Z bodů ve 'svěťáku' jsem nadšený, konečně to vyšlo!" radoval se Šeller v tiskové zprávě svazu.

Novák měl naopak lepší úvodní část čtvrtfinálové jízdy, ve stoupání pak na soupeře nestačil. "Jsem rád za postup z kvalifikace. Fyzicky se cítím opravdu velmi dobře. Ve čtvrtfinálové jízdě se mi podařilo získat výhodnou pozici. Bohužel jsem měl problémy s lyžemi, které mě nepodržely v závěrečném stoupání," řekl Novák.

Finále skončilo očekávaným triumfem Norů, ale největší favorit a vítěz kvalifikace Johannes Hösflot Klaebo se z vítězství neradoval. O 38. pohárovou výhru v kariéře, kterou by se dotáhl na slavného krajana Pettera Northuga, ho připravil Valnes. S Klaebem se jako jediný udržel při střídavém běhu v závěrečném stoupání a připsal si první triumf v kariéře. Třetí skončil Emil Iversen před úřadujícím vítězem SP Rusem Alexandrem Bolšunovem.

Na vrcholu "švédských" stupňů vítězů po finále žen stanula nejlepší sprinterka uplynulé sezony Svahnová společně s reprezentačními kolegyněmi Majou Dahlqvistovou a Jonnou Sundlingovou. Norka Therese Johaugová zahájila obhajobu velkého křišťálového glóbu ziskem bodu za 30. místo.

České běžkyně se mezi třicítku postupující z kvalifikace nevešly, nejlepší z reprezentační pětice byla na 42. místě Kateřina Janatová. "Jelo se mi dobře. I když je škoda, že lyže byly trochu hladší, než bych potřebovala. Na rovinatém profilu by to nevadilo, ale tady je součástí trati prudké stoupaní, kde mi trochu chyběl odraz. I tak to považuji za dobrý začátek a doufám, že to bude stejně jako loni můj jediný sprint, ve kterém jsem nepostoupila," řekla Janatová.

Program úvodního dílu SP pokračuje v sobotu závody klasickou technikou s intervalovým startem.

SP v běhu na lyžích v Ruce (Finsko) - sprint klasicky
Muži:
1. Valnes (Nor.) 2:29,56
2. Klaebo (Nor.) -0,61
3. Iversen (Nor.) -4,09
4. Bolšunov (Rus.) -6,34
5. Taugböl (Nor.) -15,50
6. Hediger (Švýc.) -19,61
...22. Šeller (ČR) vyřazen ve čtvrtfinále
29. Novák (ČR) vyřazen ve čtvrtfinále
v kvalifikaci
54. Pechoušek (ČR)
60. Fellner (ČR)
Ženy:
1. Svahnová (Švéd.) 2:54,34
2. Dahlqvistová (Švéd.) -0,57
3. Sundlingová (Švéd.) -0,70
4. L. Wengová (Nor.) -2,59
5. Stensethová (Nor.) -3,86
6. Ribomová (Švéd.) -5,60
...v kvalifikaci
42. Janatová (ČR)
44. Beranová (ČR)
49. Razýmová (ČR)
59. Nováková (ČR)
64. Hynčicová (ČR)

.

 
 
 
Zobrazit příspěvek na Instagramu
 
 
 

Příspěvek sdílený Sportcz (@sport.cz_ig)

Reklama

Sdílejte článek