Biatlonistka Vítková doběhla v Oslu jedenáctá, nejlépe v sezóně

OSLO

Biatlonistka Veronika Vítková si 11. místem ve sprintu na Holmenkollenu vylepšila maximum v sezoně Světového poháru. Z jubilejního třicátého vítězství v kariéře se dnes radovala Němka Magdalena Neunerová a udělala další krok k zisku křišťálového glóbu. Navíc se v historickém pořadí podle počtu výher v SP vyrovnala krajance Uschi Dislové, více jich má jen švédská legenda Magdalena Forsbergová (42).

Biatlonistka Veronika Vítková během Světového poháru v Novém Městě na Moravě

Neunerová oběma čistými střelbami nedala soupeřkám na 7,5 kilometru dlouhé trati šanci a německá reprezentace i její fanoušci mohou o to více litovat, že po sezoně chce ukončit kariéru. Teprve čtyřiadvacetiletá majitelka dvou zlatých olympijských medailí a deseti z mistrovství světa vyhrála s náskokem 38 sekund.

Druhá doběhla Běloruska Darja Domračevová a rovněž si pojistila svou stříbrnou pozici ve Světovém poháru, třetí příčkou potěšila domácí norské fanoušky Tora Bergerová. Obě musely jednou na trestný okruh.

O 150 metrů si prodloužila sprint i Vítková a na vítěznou Neunerovou ztratila minutu a půl. Jedenáctou příčku uhájila o desetinu před Slovenkou Janou Gerekovou, navíc si vybudovala solidní výchozí pozici pro sobotní stíhací závod.

Dosavadním maximem Vítkové byla 13. pozice ze sprintu z lednového Nového Města na Moravě. Druhá česká závodnice Jitka Landová při své premiéře v SP skončila pátá od konce na 72. místě, zbytek týmu startuje na ME na Slovensku.

Ve 14:30 začne na Holmenkollenu sprint mužů s pěticí Čechů.

Závody SP v biatlonu v Oslu:
Ženy - sprint na 7,5 km:
1. Neunerová (Něm.) 20:41,9 (0 tr. okruhů) 2. Domračevová (Běl.) -38,2 (1), 3. Bergerová (Nor.) -48,9 (1), 4. Dorinová-Habertová (Fr.) -55,6 (0), 5. Henkelová (Něm.) -1:05,9 (1), 6. Zajcevová (Rus.) -1:11,2 (1), 7. Kuzminová (SR) -1:15,3 (2), 8. Solemdalová (Nor.) -1:19,9 (1), 9. Mäkäräinenová (Fin.) -1:21,0 (3), 10. Brunetová (Fr.) -1:24,7 (0), 11. Vítková -1:31,3 (1), ...72. Landová (obě ČR) -5:20,5 (4).
Průběžné pořadí SP (po 15 z 26 závodů): 1. Neunerová 756 b., 2. Domračevová 693, 3. Bergerová 608, 4. Mäkäräinenová 607, 5. Zajcevová 595, 6. Ekholmová (Švéd.) 541, ...31. Vítková 139, 81. Soukalová (obě ČR) 4.
14:30 muži - sprint na 10 km.