Islanders načal v newyorském derby Nedvěd

NEW YORK

Hokejovému New Yorku vládnou hráči Rangers. Ti ve čtvrtečním prestižním derby pokořili Ostrovany těsně 4:3. Gólem se na výhře podílel Petr Nedvěd, jemuž nahrával Jan Hlaváč. Na druhé straně byl úspěšný obránce Radek Martínek, pro něhož to byl teprve druhý gól v sezóně.

Rangers sice porazili Islanders podruhé v řadě, ale v posledních osmi utkáních zvítězili jen třikrát. Ale s Mikem Dunhamem v brance se Jezdcům na své městské rivaly daří. Od chvíle, kdy byl jednatřicetiletý gólman vyměněn z Nashvillu, klub z Madison Square Garden vyhrál šest z osmi vzájemných klání.

Jenže, jakkoliv se Dunhamovi daří proti Islanders, proti ostatním týmům v soutěži je to o poznání horší. Zlom přišel 12. listopadu, od té doby vychytal Jezdcům v deseti utkáních jen šest bodů.

A to je námět k zamyšlení pro generálního manažera a trenéra Glena Sathera: Nepřišel už čas angažovat Curtise Josepha z Detroitu? "Tím se nezabývám," vytrvale odvrací veškeré spekulace Sather. A učinil tak i po utkání s Islanders.

Ovšem otálení by mohlo znamenat další brzkou dovolenou. Rangers se nedostali do play-off již pěknou řádku sezón, od ročníku 1996/97. A nyní se opět potácejí na desátém místě se ztrátou tří bodů na osmou Ottawu. Pokud by však podávali podobné výkony, jako v noci proti Ostrovanům, nemuselo by být zle. "Přejeli nás. Lépe bruslili, a co víc - doslova nás přetlačili," rmoutilo kouč hostů Steva Stirliga.

Šest dárků pro Chicago

Ottawa si na domácím ledě poradila celkem snadno s Chicagem a nadělila mu šest branek. Největší zásluhu na tom mělo česko- slovenské trio Radek Bonk, Martin Havlát, Marián Hossa. Hossa dvakrát skóroval a nahrávkou pomohl k brance Bonkovi. Havlát si pak připsal dva gólové pasy a především vstřelil nádhernou branku.

Český útočník najížděl na dva obránce Chicaga, ale podařilo se mu je obehrát a zakončit akci střelou mezi betony hostujícího brankáře Michaela Leightona. "Měl jsem rychlost, tak jsem to zkusil. Dostal jsem se až ke střele a bylo to," popsal Havlát svoji šestou trefu v sezoně.

Hokejisté Blackhawks se propadli až na dno pořadí celé NHL. Z posledních 18 zápasů vyhráli pouze jediný a o nejnižší příčku soutěže se dělí s Pittsburghem a Washingtonem. "Nedáváme góly. Pokud chceme zase vyhrávat, tak se musíme snažit hrát od začátku," uvažoval gólman Leighton.

Vokounův návrat

Tomáš Vokoun se vrátil do míst, kde v NHL začínal. Na utkání v Montrealu však asi nebude vzpomínat rád. Nashville čtyřikrát vedl, ale Canadiens se pokaždé podařilo vyrovnat. Domácí se nakonec trefili ještě v prodloužení a vyhráli 5:4.

Největší zásluhu na výhře měl montrealský obránce Sheldon Souray, který vsítil hattrick a na další branku přihrál. Kanadský bek je proslulý spíše tvrdou hrou, ale v letošní sezoně se rozstřílel: na kontě má už 11 gólů.

Souray vstřelil dvě branky při přesilové hře. Závěrečnou trefu si nechal na prodloužení, kdy zakončil únik s Janem Bulisem. "Můj první hattrick nemohl mít lepší načasování," smál se obránce.

Hlavním důvodem prohry Predators byla neschopnost eliminovat přesilové hry Montrealu. Canadiens se podařil málo vídaný kousek: z pěti přesilovek využili čtyři. "Jenom jsme tam stáli a koukali, jak střílejí. Dovolili jsme jim příliš nahrávek a Souray pak pálil jednu za druhou," zlobil se hostující trenér Barry Trotz.

Neprůstřelný Brodeur

Brankář New Jersey Martin Brodeur se blíží k dokonalosti. V Atlantě opět nedostal gól, což dokázal již ve čtyřech utkáních ze sedmi. Devils zvítězili 3:0 a kanadský brankář si připsal 72. čisté konto v kariéře.

"Měli jsme z Atlanty docela respekt. Každá branka byla důležitá," poznamenal Brodeur, který čelil pouhým 15 střelám. Atlanta neskórovala už tři zápasy po sobě.

Dramatické střetnutí naopak viděli diváci v Los Angeles, kde Kings hostili Phoenix. Do branky se místo zraněného Romana Čechmánka opět postavil Cristobal Huet. Kalifornský tým vedl po první třetině o tři branky, ale zápas nakonec skončil remízou.

Největší zásluhu na tom měl slovenský útočník Phoenixu Ladislav Nagy. Ten nejdřív nahrál Janu Hrdinovi na první gól Coyotes, pak asistoval u branky Jeffa Taffeho a 70 sekund před třetí sirénou srovnal na konečných 4:4.

Boston - Calgary 0:5
Třetiny: 0:2, 0:3, 0:0. Branky: 9. a 33. Iginla, 14. J. Green, 35. Leopold, 38. McAmmond. Zásahy brankářů: Raycroft 10/5 (od 40. Potvin 4/4) - McLennan 30/30.
Philadelphia - Tampa Bay 4:5 v prodl.
Třetiny: 0:1, 1:1, 3:2 - 0:1. Branky: 40. Amonte, 41. Recchi, 46. Handzuš, 49. Roenick - 52. a 63. St. Louis, 18. Lecavalier, 39. Richards, 46. Stillman. Zásahy brankářů: Hackett 28/23 - Chabibulin 41/37.
Carolina - Pittsburgh 2:1 v prodl.
Třetiny: 0:1, 0:0, 1:0 - 1:0. Branky: 59. Brind'amour (Vašíček), 63. O'Neill- 5. Kolcov. Zásahy brankářů: Weekes 11/10 - Caron 36/34.
Montreal - Nashville 5:4 v prodl.
Třetiny: 1:2, 1:1, 2:1 - 1:0. Branky: 8., 26. a 61. Souray (na třetí Bulis), 42. Zedník, 55. Koivu - 2. J. York (Erat), 19. Walker, 32. J. Stevenson, 43. R. Murray. Zásahy brankářů: Theodore 4/2 (od 21. Garon 18/16) - Vokoun 36/31.
Ottawa - Chicago 6:1
Třetiny: 1:0, 2:1, 3:0. Branky: 47. a 51. Marián Hossa (na první Havlát), 6. Redden, 26. Alfredsson, 36. Havlát, 46. Bonk (Havlát) - 39. Bell. Zásahy brankářů: Emery 28/27 - Leighton 32/26.
Atlanta - New Jersey 0:3
Třetiny: 0:0, 0:1, 0:2. Branky: 29. Skrlac, 48. C. White, 51. Gomez. Zásahy brankářů: Nurminen 38/35 - Brodeur 15/15.
New York Rangers - New York Islanders 4:3
Třetiny: 2:1, 1:0, 1:2. Branky: 11. Nedvěd (Hlaváč), 17. M. Messier, 21. Barnaby, 50. Poti - 19. J. Blake, 56. Martínek, 60. Scatchard. Zásahy brankářů: Dunham 26/23 - Snow 30/26.
St. Louis - San Jose 4:2
Třetiny: 1:0, 2:1, 1:1. Branky: 8. a 56. Mellanby, 33. Ch. Pronger, 38. Mayers - 26. Marleau, 60. McCauley. Zásahy brankářů: Osgood 29/27 - Toskala 35/31.
Edmonton - Minnesota 1:1 po prodl.
Třetiny: 0:0, 0:1, 1:0 - 0:0. Branky: 60. Isbister - 39. Wiemer. Zásahy brankářů: Conklin 20/19 - Fernandez 31/30.
Los Angeles - Phoenix prodl. 4:4 po prodl.
Třetiny: 3:0, 0:1, 1:3 - 0:0. Branky: 4. Frolov, 5. Višňovský (Modrý), 20. Robitaille (Modrý), 53. Norström - 25. Hrdina, 41. Taffe, 47. Doan, 59. Nagy. Zásahy brankářů: Huet 33/29 - Boucher 34/30.