Rubriky:

NHL

Špaček se v Edmontonu konečně dočkal úspěšného týmu

2. června 2006 17:23 - EDMONTON

Český hokejový obránce Jaroslav Špaček je ověnčen zlatou medailí z olympijských her v Naganu, třikrát triumfoval na mistrovství světa, ale v NHL se dostal do úspěšného týmu až letos. Dočkal se po lednovém přestupu z Chicaga do Edmontonu, s kterým si zahraje proti Carolině finále Stanleyova poháru.

Dvaatřicetiletému obránci tento triumf jako poslední chybí a může se zařadit mezi vybranou společnost hráčů, kteří mají ve sbírce nejcennější kovy z olympiády, mistrovství světa i prsten za vítězství ve Stanleyově poháru.

Špaček zamířil do prestižní zámořské soutěže po naganském triumfu v roce 1998, ale při angažmá v týmech Floridy, Chicaga a Columbusu neměl možnost v play off prorazit. Před letošní sezonou podepsal kontrakt s Chicagem a opět se zdálo, že je ze hry o play-off, až přišel přesun do Edmontonu. Oilers si zajistili postup do bojů o stříbrnou trofej až z osmého místa Západní konference, ale na cestě do finále dokázali vyřadit favorizovaný Detroit, San Jose i Anaheim.

Špaček si v Edmontonu užívá dosud nepoznaných pocitů. Do letošní jízdy slavného kanadského klubu měl na kontě v play-off NHL jen čtyři zápasy z roku 2000 v dresu Floridy, v nichž nepoznal, jak chutná vítězství. "Je to poprvé, co jsem byl vyměněn do týmu, který měl šanci na úspěch. Měl jsem za sebou v play-off čtyři zápasy a čtyři prohry. Bylo to nepříjemné," řekl deníku Edmonton Sun.

Kvalita se projevila v play-off

Špaček po přestupu do Edmontonu ani sám netušil, že si protáhne sezónu až do června. "Někteří kluci z Chicaga mi hned volali a přáli hodně štěstí. Říkali, že by přijeli na nějaký zápas, abych jim sehnal lístky. Řekl jsme jim, ať na to zapomenou, že si takové zápasy také zahrají," uvedl Špaček.

Edmonton považoval na základě vzájemných zápasů z předchozích klubů za velice silný tým. "Bylo vždycky těžké proti Edmontonu hrát. Když jsem přišel, hned jsme si říkal: Je to dobré, máme tady dobrou partu a dobře věkově poskládané mužstvo," prohlásil bek, který před odchodem do zámoří působil ve švédském Färjestadu.

Kvality týmu se prý potvrdily v průběhu play-off, kdy se většina mužstva vyrovnávala se zdravotními potížemi. "Když nás přepadly nějaké ty problémy podobné chřipce, sázeli jsme na mladé hráče a ti hráli výborně. Zjistil jsem v té době, že jsme hodně silní a nebezpeční."

Špaček by rád v Edmontonu zůstal

Edmonton v 80. letech za éry Wayna Gretzkého triumfoval ve Stanleyově poháru čtyřikrát a titul slavil ještě v roce 1990. To bylo také naposledy, kdy se Oilers do finále dostali a tamní fanoušci si po slabších letech návrat klubu na výsluní užívají. Hokejové šílenství v metropoli provincie Alberta Špačka pohltilo.

"Je to neuvěřitelné. Všichni lidé na nás na ulicích křičí a přejí nám hodně štěstí. Hrál jsme na mistrovství světa a olympijských hrách, ale tohle je jiné. Trvá to o hodně delší dobu," popsal dění v Edmontonu předtím, než se tým rozhodl najít více klidu pro přípravu v New Yorku.

Bývalý hráč Plzně i pražské Slavie, kde působil také loni při výluce v NHL, si uvědomuje, že v zámoří se cení v play-off jen konečný triumf. "Pro klub je to skvělá jízda, ale ještě jsme svou práci nedokončili. Tady neexistuje žádná stříbrná medaile nebo druhé místo. Buď člověk Stanley Cup získá, nebo je poražený," prohlásil.

Po sezóně se Špaček může stát nechráněným volným hráčem, pokud se nedohodne s Oilers do konce června na novém kontraktu. Rád by zůstal. "Byl jsem rád, že mě vytrejdovali delší dobu před uzávěrkou přestupů a mohl jsem se s týmem sžít. Mám to v Edmontonu rád, jsem poprvé ve vítězném týmu," dodal.

ČTK, Sport.cz

Zrušit


Časová osa: NHL

Filtr článků - NHL


Podsekce:

         
  • Souhrn
  • Výsledky
  • Tabulky
  • Kalendář
  • Pavouk

Načítám data
Vyčkejte prosím, načítám data..