Čeští hokejisté tentokrát zdolali Rakousko 5:4

ZNOJMO

Čeští hokejisté porazili v přípravě na mistrovství světa i podruhé Rakousko. Po úterním debakl 0:7 v Břeclavi však tým Herberta Pöcka kladl ve Znojmě větší odpor a podlehl 4:5. Rakušané uhráli s českým týmem nejlepší výsledek v historii, přestože poosmé prohráli. Výběru Vladimíra Růžičky pomohly k výhře především čtyři využité přesilové hry.

Růžička poprvé v přípravě nechal odpočívat gólmana Vokouna a příležitost dostal Hnilička. Nehráli ani bek Pilař a útočník Olesz, jejich místa zaujali Kubina a znojemský Ludvík. Oproti úterku se změnilo i složení útočných formací a pohromadě zůstala jen čtvrtá Vašíčkova formace.

Jako první vystřelili Rakušané na Hniličku, ale jinak byli v úvodní části dlouho naprosto neškodní. Gólman Dalpiaz měl naopak plno práce. Prověřil ho útočník Ludvík i střely Hejdy a Fischera. Poté měl český tým výhodu přesilové hry po Auerově vyloučení, ale Petr Sýkora s Ludvíkem v obrovské šanci také neuspěli. Obraz hry nezměnilo ani Vašíčkovo vyloučení, velké možnosti měli Prospal a Martin Straka.

V dalším oslabení při Hlaváčově trestu se dočkali Rakušané alespoň druhé střely na branku, ale Unterluggaerův pokus od modré čáry bez potíží Hnilička chytil do lapačky. Ve 12. minutě už fanoušci na znojemském stadionu jásali, když Tropperovo vyloučení potrestal Petr Sýkora. V další přesilovce střílel z úhlu Dvořák, Dalpiaz se při zákroku zranil a jeho místa zaujal Machreich.

Náhradní gólman si hned připsal několik úspěšných zákroků a nejtěžší hned na úvod proti Prospalovi. Rakušané se ale v závěru první části dočkali vyrovnání. Do sóla se dostal Jihočech v dresu soupeře Hála a se štěstím Hniličku překonal. Český tým chtěl na gól odpovědět co nejrychleji. Hlaváč a Havlát své možnosti ještě nevyužili, ale skóre se měnilo v 29. minutě. V početní výhodě pěti proti třem se od modré čáry trefil František Kaberle.

Jenže stejnou přesilovou hru dostali i Rakušané a také ji zužitkovali. V 34. minutě vyrovnal Christoph Harand. Na další přesilovku složil Růžička sparťanskou formaci a po kombinaci Hlaváče s Havlátem Výborný efektním blafákem opět získal vedení. Při střelecké chuti byl však Hála a za 34 vteřin úspěšnou dorážkou odpověděl.

Češi měli navrch, jenže Havlát dvakrát na Machreicha nevyzrál a po Vrbatově střele zachránila hosty horní tyč. Sedmnáct vteřin před koncem druhé části už rakouský gólman kapituloval. Střelou nad rameno pod horní tyč si ho vychutnal Židlický. Pojistit vedení mohl v závěrečné části nejdříve Vašíček, ale trefil jen tyč. Český tým mohl být rád, že Auer po uniku nevyrovnal. Hnilička jeho sólo kryl.

V další přesilovce pojistil vítězství svou druhou trefou Petr Sýkora. Tým pořádatelů letošního šampionátu ještě v přesilovce snížil a v 58. minutě se prosadil tvrdou ránou Unterluggauer. V power play Prospal netrefil od modré čáry prázdnou branku.

Česká republika - Rakousko 5:4 (1:1, 3:2, 1:1)
Branky a nahrávky: 12. P. Sýkora (Ludvík, Špaček), 29. F. Kaberle (Židlický, Martin Straka), 36. D. Výborný (Havlát, Hlaváč), 40. Židlický (Dvořák, Prospal), 50. P. Sýkora (Havlát) - 20. Hála, 34. Ch. Harand (Ulrich), 37. Hála (Kaspitz), 58. Unterluggauer (Ch. Harand). Rozhodčí: Jonák (SR) - Bláha, Blümel (oba ČR). Vyloučení: 5:7. Využití: 4:2. Diváci: 5000.
Česká republika: Hnilička - Židlický, Fischer, Kubina, T. Kaberle, F. Kaberle, Špaček, Šlégr, Hejda - Kotalík, Dvořák, Prospal - P. Sýkora, Ludvík, Martin Straka - R. Vrbata, D. Výborný, Hlaváč - Havlát, Vašíček, Varaďa. Trenéři: Růžička, Weissmann a Rulík.
Rakousko: Dalpiaz (14. Machreich) - Mellitzer, Ulrich, Klimbacher, Schwitzener, Unterluggauer, Hála, Gruber, Iberer - Ch. Harand, Koch, P. Harand - Petrick, R. Divis, Mössmer - Pollross, Kaspitz, Auer - Tropper, Pewal, Göttfried. Trenér: Pöck, Bergström a Siitarinen.