Minnesota dala sbohem Coloradu

NEW YORK

Tajenka prvního kola letošního ročníku Stanleyova poháru je vyřešena. Zatímco ve Východní konferenci je "papírově" vše v pořádku a do semifinále postoupily první čtyři celky základní části, Západní konferencí otřásly krachy favoritů. Po Detroitu se totiž poroučí i Colorado, které podlehlo v rozhodujícím duelu Minnesotě 2:3 v prodloužení.

Útočník Peter Forsberg z Colorada projíždí mezi Mariánem Gáboríkem (vlevo) a Darby Hendricksonem z Minnesoty.

Philadelphia byla svědkem sedmého zápasu s Torontem a výsledek jako by nenapovídal dramatickému vývoji série. Flyers totiž kanadský klub dokonale zaskočili a zvítězili vysoko 6:1. Roman Čechmánek v brance domácích si připsal 18 úspěšných zákroků a s jednou inkasovanou brankou mohl být spokojen.

Zato torontský Ed Belfour měl ke spokojenosti hodně daleko, za jeho zády skončila plná šestina ze 36 střel. Na úspěšnost ze čtvrtého utkání, kdy se při výhře Letců 3:2 ve třetím prodloužení postavil do cesty 72 pokusům, mohl zapomenout.

"Potřebovali jsme sehrát nejlepší utkání série a skutečně se nám to podařilo," zářil po potrvzeném postupu do druhého kola trenér Philadelphie Ken Hitchcock. "Ještě nikdy jsem neviděl hrát nějaký tým tak klidně v tak vypjaté situaci," složil poklonu svým svěřencům Hitchcock.

Vyřazením Toronta skončila letošní sezóna v zámoří pro obránce Tomáše Kaberleho a útočníka Roberta Reichela, kteří by tak mohli být dalšími posilami národního týmu pro nadcházející mistrovství světa ve Finsku.

Východní konference:
Philadelphia - Toronto 6:1
Třetiny: 2:0, 3:1, 1:0. Branky: 37. a 39. Recchi 17. Gagne, 20. Williams, 29. Primeau, 49. Lapointe - 34. Roberts. Střely na branku: 36:19. Roman Čechmánek (Phil.) odehrál celý zápas, chytil 18 střel a jednou inkasoval. Diváci: 19.870. Výsledky předešlých zápasů: 3:5, 4:1, 3:4 ve 2. prodl., 3:2 ve 3. prodl., 4:1, 1:2 ve 2. prodl. Konečný stav série 4:3.

Divoká série pro Colorado

Další možné posily Lenerova výběru vzešly i z duelu Colorada s Minnesotou. Hvězdami nabitý celek Avalanche totiž nakonec sedmizápasovou sérii nezvládl, když inkasoval ve čtvrté minutě prodloužení z hole Andrewa Brunetta. Pro reprezentační dres jsou nyní volní Milan Hejduk a Martin Škoula.

Gólman Wild Manny Fernandez zastavil 43 střel hráčů dvojnásobného držitele Stanleyova poháru, dvě asistence si v dresu Minnesoty připsal obránce Filip Kuba. Výsledek série koření fakt, že hráči Minnesoty si před začátkem play off vroucně přáli uhrát alespoň jediný zápas proti vítězi Severozápadní divize.

"Do závěru série jsme dali skutečně srdce," komentoval Slovák Marián Gáborík třetí vítězství nad Avalanche v řadě, druhé v prodloužení.

Ručinský dal jedinou branku Blues

Ve druhém kole se Minnesota utká s Vancouverem, který vyřadil rovněž v sedmém utkání St. Louis. Skóre utkání už na konci první minuty otevřel Martin Ručinský, dalších gólů se ale Bluesmani nedočkali. Střelci Vancouveru naopak skóre otočili a po zásluze vyhráli.

Vedle Martina Ručinského je pro případnou pozvánku kouče Lenera volný i Petr Čajánek.

Západní konference:
Colorado - Minnesota 2:3 v prodl.
Třetiny: 0:0, 1:1, 1:1 - 0:1. Branky: 27. Forsberg (Hejduk), 54. Sakic - 28. Dupuis, 56. Gáborík (Kuba), 64. Brunette (Kuba). Střely na branku: 45:30. Diváci: 18.007. Výsledky předešlých zápasů: 2:4, 3:2, 3:0, 3:1, 2:3, 2:3 v prodl. Konečný stav série 3:4.
Vancouver - St. Louis 4:1
Třetiny: 1:1, 2:0, 1:0. Branky: 12. H. Sedin, 28. Morrison, 33. Näslund, 41. Linden - 1. Ručinský. Střely na branku: 32:34. Diváci: 18.514. Výsledky předešlých zápasů: 0:6, 2:1, 1:3, 1:4, 5:3, 4:3. Konečný stav série 4:3.