Rubriky:

Rallye

Šampión Loeb vyhrál Italskou rallye, Prokop dojel čtrnáctý

8. května 2011 13:57 - OLBIA

Sedminásobný šampión Francouz Sébastien Loeb vyhrál Italskou rallye a zvýšil náskok v čele mistrovství světa. Tovární pilot Citroënu porazil dotírajícího Fina Mikka Hirvonena o 11 sekund, třetí skončil Nor Petter Solberg. Martin Prokop s fordem se po úspěšném odvolání proti čtyřminutové penalizaci vrátil na konečné desáté místo a v hodnocení S-WRC byl třetí.

 

Alexandre Meneghini, ČTK/AP

Sedmatřicetiletý Loeb kraloval na Sardinii počtvrté a celkově si připsal už 64. triumf v kariéře. Vedení v Italské rallye se ujal v pátek po čtvrté erzetě a už ho nepustil. Hirvonen se po pátečním defektu snažil v neděli ještě soutěž zdramatizovat, z téměř půlminutové ztráty ukrajoval, ale na více než jedenáct sekund se francouzské legendě nepřiblížil.

"Mikko se na nás na konci hodně tlačil. Museli jsme riskovat a na některých místech trochu ztratili, protože jsme museli čistit trať. Ale byl to krásný a tvrdý souboj," ocenil Loeb, který po pátém ze třinácti podniků má na Hirvonena náskok sedmi bodů.

Smůlu měl v neděli vítěz předchozích dvou rallye v Portugalsku a Jordánsku Francouz Sébastien Ogier. V předposlední erzetě poškodil zavěšení levého zadního kola a na bronzovou pozici musel pustit Solberga.

Prokop s navigátorem Janem Tománkem se po sobotní druhé etapě propadli z elitní desítky po dvou penalizacích až na 14. místo, ale v neděli jim byly čtyři minuty odečteny a vrátili se na konečné desáté místo. Na Loeba ztratil Prokop jedenáct a půl minuty.

Do šampionátu se na Sardinii poprvé zapojily i vozy týmu Mini Cooper, ale prožily si zklamání. Španělský pilot Daniel Sordó alespoň bodoval šestým místem, Brit Kris Meeke do dnešní závěrečné etapy po sobotních problémech se zaseknutým plynem už nenastoupil.

Seriál mistrovství světa bude pokračovat od 26. května Argentinskou rallye.

Italská rallye, pátý díl MS v automobilových soutěžích:

1. Loeb, Elena (Fr./Citroën DS3) 3:45:40,9, 2. Hirvonen, Lehtinen (Fin./Ford Fiesta RS) -11,2, 3. P. Solberg, Patterson (Nor.,Brit./Citroën DS3) -23,8, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën DS3) -1:31,5, 5. Östberg, Andersson (Nor.,Švéd./Ford Fiesta RS) -2:42,6, 6. Sordó, Del Barrio (Šp./Mini Cooper) -3:27,6, ...10. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta S2000) -11:28,2.

Průběžné pořadí MS (po 5 z 13 závodů): 1. Loeb 100 b., 2. Hirvonen 93, 3. Ogier 81, 4. Latvala (Fin./Ford Fiesta RS) 68, 5. P. Solberg 46, 6. Östberg 38, ...14. Prokop 7.
Pořadí týmů: Citroën Total 167, 2. Ford Abu Dhabi 150, 3. M-Sport Stobart Ford 51.

Průběžné pořadí S-WRC: 1. Prokop a Tänak (Est./Ford Fiesta) oba 40, 3. Kruuda (Est./Škoda Fabia) 38.

ČTK

Zrušit


Časová osa: Rallye

Filtr článků - Rallye