Úvodní obří slalom vyhrála Italka Karbonová, Záhrobská dojela dvacátá

SÖLDEN

Mistryně světa ve slalomu Šárka Záhrobská zahájila lyžařskou sezónu dvacátým místem v obřím slalomu Světového poháru na ledovci v rakouském Söldenu. Ze sobotního zahajovacího závodu tak dvaadvacetiletá česká reprezentantka vytěžila jedenáct bodů. První vítězkou letošní zimy se stala Italka Denise Karbonová.

"Dvacáté místo na úvod sezóny, to pro mě znamená spokojenost," zhodnotila dnešní výsledek Záhrobská. "Tahle sjezdovka není zrovna moje parketa, takže i proto jsem ráda za toto umístění. První kolo bylo jednodušeji postavené a bylo rytmičtější, v tom druhém už mi v závěru trochu docházely síly," řekla spolupracovníkovi ČTK.

Karbonová ve druhém kole smazala ztrátu 17 setin sekundy na vedoucí Finku Tanju Poutiainenovou a podruhé v kariéře stanula na nejvyšším stupni. Na triumf v SP čekala čtyři roky od domácího závodu v Alta Badii, kde vyhrála stejnou disciplínu. Pak její kariéru brzdily četné zdravotní problémy.

"Já se snad štěstím rozbrečím," prohlásila Karbonová. "V létě jsem cítila, že by někdejší forma mohla být zpátky. V prvním kole to ještě byl stres a velká křeč, ale druhé už jsem si užila," dodala.

Poutiainenová druhé kolo pokazila a skončila čtvrtá. Záhrobské se také lépe vydařila první jízda, po níž jí patřilo průběžné 17. místo. I tak si zlepšila své maximum z obřího slalomu v Söldenu, kde před dvěma lety byla osmadvacátá. Druhá česká lyžařka na startu Lucie Hrstková obsadila 54. místo a do druhého kola nepostoupila. Chyběly jí téměř dvě sekundy.

"S výkonem určitě spokojená nejsem. Lyže mi jely, trať byla docela v pohodě, takže je to ve mně. Měla jsem dnes na to dostat do třicítky. Mrzí mě, že jsem v tréninku byla s Tanjou Poutiainenovou ve vteřině a tady jsem od ní v prvním kole dostala čtyři sekundy," řekla Hrstková.

Zettelová se posunula o 21 míst

Ze dvanáctého místa po prvním kole se na konečné druhé probila olympijská vítězka v obřím slalomu Američanka Julia Mancusová. Největší obdiv ale vzbudila zástupkyně početné domácí výpravy Kathrin Zettelová, která špičkovým výkonem ve finálovém kole proklouzla na pódium až ze 24. příčky.

Další Rakušanka a obhájkyně velkého křišťálového globu Nicole Hospová začala nadějně a v polovině závodu byla třetí. "Jsem moc ráda. Mí trenéři tvrdili, že nemám bůhvíjakou formu, ale to brali podle ukazatelů v letní přípravě. Při tréninku a v závodě jsem ale úplně jiný člověk," prohlásila Hospová. Nakonec však vypadla z elitní desítky. "Ve druhém kole jsem měla problémy s lyžemi, v oblouku mi to hrozně ujíždělo," uvedla.

V neděli se o první body v Söldenu utkají v obřím slalomu muži. Pak by měl Světový pohár pokračovat za dva týdny ve Finsku. "Ještě dva dny zůstaneme trénovat v Söldenu, a pak se vrátíme na dva tři dny do Česka. Potom určitě pojedeme někam trénovat, bude to také záviset na tom, zda nebude zrušen Světový pohár ve finském Levi," nastínila svůj další program Záhrobská.

SP v alpském lyžování - Sölden (Rak.)
Ženy - obří slalom
1. Karbonová (It.) 2:23,21 min. (1:09,97+1:13,24), 2. Mancusová (USA) 2:23,54 (1:10,79+1:12,75), 3. Zettelová (Rak.) 2:23,73 (1:11,54+1:12,19), 4. Poutiainenová (Fin.) 2:23,78 (1:09,80+1:13,98), 5. Worleyová 2:23,96 (1:11,44+1:12,52), 6. Jacquemodová (obě Fr.) 2:24,05 (1:10,79+1:13,26), 7. Pärsonová (Švéd.) 2:24,13 (1:11,17+1:12,96), 8. Hölzlová (Něm.) 2:24,26 (1:10,59+1:13,67), 9. Görglová (Rak.) 2:24,31 (1:10,53+1:13,78) a Moelggová (It.) 2:24,31 (1:11,00+1:13,31), ...20. Záhrobská 2:25,24 (1:11,12+1:14,12), 54. Hrstková (obě ČR) 1:14,15 - nepostoupila do 2. kola.