Rubriky:

Lyže a snowboard

Sdruženář Churavý byl při Manninenově triumfu sedmý

29. listopadu 2009 15:26 - KUUSAMO

Pavel Churavý se ve druhém závodu Světového poháru sdruženářů v Kuusamu blýskl v neděli sedmým místem. Zvítězil domácí Hannu Manninen, jenž se k severské kombinaci vrátil po roční pauze. Desátý muž minulé sezóny SP Churavý v desetikilometrovém běhu ještě vylepšil svou pozici ze skokanské části, v níž mu patřilo deváté místo. Zároveň se výrazně posunul oproti sobotnímu úvodnímu závodu, který dokončil jako pětadvacátý.

"V sobotu se mi to moc na můstku nepovedlo, a i když to dneska také nebylo úplně ideální, tak jsem moc spokojený. Paráda," prohlásil v rozhovoru pro ČTK Churavý, který se postaral o prvním nabitém lyžařském víkendu sezóny Světového poháru o nejlepší český výsledek.

Churavý udělal chybu při skoku, ale nijak zásadní. Ani nová pravidla o větrném koeficientu soutěž podle jeho názoru neovlivnila. "Musíme prostě skočit daleko. Mně se to povedlo, i když ideální to nebylo, to bych skok vyhrál," podotkl. Pochvaloval si běžky. "Servis mi skvěle namazal, dokonce jsem se chvíli držel s Manninenem," připomněl elitního běžce.

Dvaatřicetiletý Churavý ztratil nakonec na vítězného Fina 49 sekund, i když s ním ve stejném čase vyrazil do běhu Gundersenovou metodou. Pro excelentního finského běžce nebyl problém zlikvidovat z desátého místa náskok lepších skokanů a v závěrečném spurtu s Němcem Tinem Edelmannem si doběhl pro první triumf při svém comebacku. Třetí byl jiný německý sdruženář Eric Frenzel.

Bodovali i Dvořák se Slavíkem

Čtyřnásobný celkový vítěz SP Manninen se k závodění vrátil po roční pauze, kterou vyplnil studiem na leteckého pilota. Kvůli blížícím se olympijským hrám studium omezil a znovu začal trénovat, i když například skáče pouze o víkendech. "Jak říkám, kdo umí, umí," ocenil Manninena český reprezentant Churavý.

Ačkoli Manninen sám tvrdí, že se chce kvalifikovat hlavně do soutěže týmů, díky sobotnímu druhému místu a dnešnímu 46. triumfu v kariéře se zařadil mezi medailové kandidáty i pro soutěže jednotlivců.

Spolu s Churavým dnes bodovali další dva Češi, dvacátý Miroslav Dvořák a třiadvacátý Tomáš Slavík. Aleš Vodseďálek byl dvě místa za elitní třicítkou.

"Určitě musíme po víkendu být spokojení, i když si myslím, že pořád máme rezervy ve skoku," řekl ČTK reprezentační trenér Luděk Šablatura. "Ale trochu jsem to čekal, nemyslel jsem, že to bude jako loni," připomněl čtvrté místo Churavého hned v prvním závodu.

SP v severské kombinaci v Kuusamu (Finsko)
1. Manninen (Fin.) 25:33,7, 2. Edelmann -1,2, 3. Frenzel (oba Něm.) -3,6, 4. Tande (Nor.) -19,5, 5. Lamy Chappuis (Fr.) -32,0, 6. Kircheisen (Něm.) -48,4, 7. Churavý (ČR) -49,1, 8. Stecher (Rak.) -53,4, 9. Pittin (It.) -58,7, 10. Rydzek (Něm.) -59,2, ...20. Dvořák -1:28,5, 23. Slavík -1:55,2, 32. Vodseďálek (všichni ČR) -2:32,1.
Průběžné pořadí SP (po 2 z 19 závodů): 1. Manninen 180, 2. Lamy Chappuis 145, 3. Frenzel 120, 4. Edelmann 104, 5. Tande 100, 6. Kircheisen 66, ...13. Churavý 42, 19. Dvořák 24, 23. Slavík 19.

ČTK

Časová osa: Lyže a snowboard

Filtr článků - Lyže a snowboard