Hradec Králové - Teplice 2:0Hradec přehrál Teplice a zabojuje o Konferenční ligu

Fotbalisté Hradce Králové ovládli ligovou nadstavbovou skupinu o Evropu. Východočeši v odvetě finále porazili doma Teplice 2:0 a navázali na úvodní venkovní výhru 1:0. Dnešní zápas rozhodl Václav Pilař, který v 50. minutě otevřel skóre a za 10 minut přidal pojistku z penalty. Domácí udrželi náskok, ačkoliv od 55. minuty hráli bez vyloučeného kapitána Petra Kodeše.

Fotbalisté Hradce Králové se radují z branky

„Votroci“ vyzvou pátý celek skupiny o titul v kvalifikačním utkání o účast v Evropské konferenční lize, o jejich soupeři se rozhodne v neděli. Teplicím sezona skončila. Královéhradečtí navázali na předchozí tři výhry 1:0 a Severočechy zdolali i počtvrté v ročníku. Nad „Skláři“ zvítězili v sedmém z posledních osmi ligových utkání a ovládli i čtvrtý zápas v nadstavbě.

Královéhradecký stadion se i kvůli odpolednímu semifinále mistrovství světa v hokeji zaplňoval pomaleji, opozdilci však o nic zásadního nepřišli. Domácí trenér David Horejš musel i vinou karetních trestů poprvé v nadstavbě změnit na třech postech základní sestavu a jako by to v úvodu na hře jeho týmu bylo vidět. Tepličtí si vytvořili tlak, přesto měl první velkou šanci ve 14. minutě domácí Čmelík, jenž po signálu z rohu z ideální pozice přestřelil. Vzápětí skončil Pilařův tečovaný pokus jen těsně vedle tyče.

Ve 21. minutě měli velkou příležitost i hosté. Nejlepší střelec týmu Fila kolmicí vyzval k zakončení Labíka a ten zblízka trefil gólmana Zadražila. Po půlhodině se dostal do šance sám Fila, prudkou střelou zpoza vápna ale 11. branku v ligovém ročníku nepřidal. Největší příležitost měl v nastavení domácí kanonýr Vašulín, jenž si po Zadražilově výkopu zaběhl za obranu a následným lobem přes vybíhajícího Ludhu o centimetry minul.

Domácí otevřeli skóre až krátce po změně stran. V 50. minutě se Juliš uvolnil přes Knapíka a stříleným centrem na zadní tyč připravil snadnou trefu pro Pilaře. Úvodní branka nejen rozbouřila tribuny, ale pomohla i dění na trávníku. Takřka hned po rozehrávce mohl srovnat Jásir, proti jeho hlavičce vytáhl Zadražil efektní „robinsonádu“.

V 55. minutě se teplický Havelka prohnal s míčem kolem Kodeše, který ho jako poslední obránce zatáhl a viděl od rozhodčího Starého rovnou červenou kartu. Pro „Votroky“ to bylo teprve druhé vyloučení v ligové sezoně, to první přišlo před týdnem na Stínadlech.

Východočeši stejně jako v úvodním duelu dokázali v oslabení skórovat. V 58. minutě Kričfaluši poslal k zemi v pokutovém území Vašulína a Pilař z penalty s přehledem zaznamenal třetí gól v nadstavbě a celkově šestý v ligovém ročníku. Pětatřicetiletý bývalý reprezentant se z pokutového kopu nezmýlil ani potřetí v sezoně. Divokou čtvrthodinu mohl zpečetit na druhé straně Fila, jenž vypálil z otočky těsně vedle.

Hosté vrhli všechny síly do útoku, do šancí se ale nedostávali a ani ve čtvrtém vzájemném duelu v sezoně neskórovali. Naopak v 73. minutě mohl zvýšit z brejku Vašulín, nastřelil ale jen břevno. V podobné šanci nepřekonal pozorného Ludhu ani o 10 minut později Juliš.

Domácí si závěr s přehledem pohlídali a jsou jediný zápas od postupu do kvalifikace Konferenční ligy. Na evropské scéně se naposledy představili v roce 1995, kdy prošli do druhého kola tehdejšího Poháru vítězů pohárů.

Nadstavba první fotbalové ligy – odvetné utkání finále skupiny o Evropu:
FC Hradec Králové – FK Teplice 2:0 (0:0)
Branky: 50. a 60. z pen. Pilař. Rozhodčí: Starý – Kříž, Leška – Kocourek (video). ŽK: Juliš – Kričfaluši, Fila. ČK: 55. Kodeš (Hradec). Diváci: 7199. První zápas: 1:0, postoupil Hradec.
Hradec: Zadražil – Klíma, Kodeš, Spáčil – Čmelík, Pudhorocký (71. Kaštánek), Dancák, Krejčí (63. Horák) – Juliš (85. Koubek), Pilař (63. Čech) – Vašulín (85. Hais). Trenér: Horejš.
Teplice: Ludha – Kričfaluši, Knapík (51. Cykalo), Mičevič – Švanda (51. Bílek), Mareček (76. Jukl), Havelka (61. Čerepkai), Labík – Trubač - Jásir (76. Bednár), Fila. Trenér: Frťala.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.