Bohemians - Pardubice 0:1Pardubice zvítězily v Ďolíčku a rozloučily se s Kováčem výhrou

Pardubičtí fotbalisté zvítězili v posledním, pátém kole ligové nadstavby ve skupině o záchranu na stadionu Bohemians 1905 1:0. Jediný gól zápasu dal v 64. minutě Kryštof Daněk. Domácí dohrávali v deseti bez vyloučeného Davida Puškáče. Pražané ve vzájemných ligových zápasech nebodovali po čtyřech vítězstvích po sobě a v tabulce obsadili 13. příčku. Ve srovnání s minulým ročníkem si pohoršili o devět míst.

Fotbalisté Pardubic se radují z branky (archivní snímek)

Východočeši po čtvrté výhře z pěti zápasů nadstavby skončili na 12. pozici, což je o dvě příčky lepší výsledek než vloni, kdy se zachraňovali až v baráži. Trenér Radoslav Kováč se s pardubickým mužstvem rozloučil vítězstvím.

Oba týmy nastoupily už bez obav z hrozby sestupu. Do domácí sestavy se vrátili náhradní gólman Reichl a do obrany Křapka. Hostům chyběli pro žluté karty Patrák s Vackem a v základní sestavě bylo ve srovnání s vítězstvím v minulém kole nad Karvinou hned pět změn. Jen na lavičce zůstal i klíčový hráč Hlavatý, o jehož přestupu se v zákulisí hodně spekuluje.

Hosté ještě během prvního poločasu přišli o zraněného Krobota, který se před týdnem blýskl hattrickem. Přesto byli nebezpečnějším týmem. První střelu na branku vyslal z otočky pardubický veterán Černý a mezi tyče pak mířila i jeho hlavička s odrazem od země.

Naopak Bohemians toho udělali hodně málo pro to, aby se zbavili nálepky nejhoršího útoku v lize. Náhradního brankáře Budinského, který byl kdysi v Ďolíčku doma, v prvním poločase vůbec neprověřili. Pokud se vůbec dostali ke střele, jejich pokusy stačili zblokovat obránci.

Po změně stran měl velkou šanci změnit bezgólovou rovnováhu domácí Matoušek. V 55. minutě šel po Prekopově křižném pasu sám na brankáře, ale minul branku. O devět minut později se na druhé straně Surzynova střela odrazila od břevna zpět do pole a dobíhající Daněk poslal míč do sítě. Pro záložníka, který je v Pardubicích na hostování ze Sparty, to byl osmý gól v ligovém ročníku a sezonu zakončil jako nejlepší střelec svého týmu.

Snahu „Klokanů“ o vyrovnání podlomila čtvrt hodiny před koncem červená karta pro Puškáče za surový faul na Kissiedoua. Hosté mohli náskok ještě pojistit, unikající Zlatohlávek udělal kličku i gólmanovi, ale netrefil odkrytou branku.

Trenér Kováč se s Pardubicemi rozloučil výhrou. Na jejich lavičce byl od předloňského září, premiéru si tehdy v nejvyšší soutěži odbyl právě v Ďolíčku porážkou 0:1. Mužstvo opouští s ligovou bilancí 20 vítězství, osmi remíz a 30 proher. Podle spekulací médií ho ze smlouvy platné do příštího roku vykoupil Slovan Liberec uplatněním výstupní klauzule.

5. kolo nadstavby první fotbalové ligy – skupina o záchranu:
Bohemians Praha 1905 – FK Pardubice 0:1 (0:0)
Branka: 64. Daněk. Rozhodčí: Opočenský – Zoufalý, Kotalík – Volek (video). ŽK: Prekop – Kukučka, Míšek. ČK: 77. Puškáč (Bohemians). Diváci: 3012.
Bohemians: Reichl – A. Kadlec (84. Kozák), Křapka, Vondra – Dostál (72. Köstl), Hůlka, Beran, Hybš (76. Necid) – Matoušek (72. Mužík), Ristovski (46. Puškáč) – Prekop. Trenér: Veselý.
Pardubice: Budinský – Mareš, Halinský, Kukučka, Surzyn – Daněk, Icha, Kissiedou (79. Donát), Sychra (69. Lima) – Krobot (35. Zlatohlávek), Černý (69. Míšek). Trenér: Kováč.

EURO 2024 v Německu

Mistrovství Evropy ve fotbale se odehraje v deseti německých městech od 14. června do 14. července 2024. Chybět nebude ani český národní tým pod vedením nového trenéra Ivana Haška, v základní skupině F se Češi střetnou s Portugalskem, Tureckem a Gruzií.